Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Contract B2B cu relocare in Bruxelles

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Am primit un contract pentru ca si consultant pentru o institutie europeana si nu stiu cum e mai bine sa procedez, mai ales ca intelegerea este intermediata de o firma cu sediul in alta tara membra a EU.

Din research-ul pe care l-am facut, in primele 6 luni pot avea o firma in Romania prin care sa emit facturi, problema e ca daca ma mut acolo si ma inregistrez la primarie as plati si taxe pentru veniturile din afara belgiei.

Quote

Belgium taxes its residents on their worldwide income, irrespective of their nationality.


https://taxsummaries...personal-income

Apoi in belgia se pare ca exista 2 modalitati prin care poti presta un contract B2B:
  • selfemployed: Aici e relativ clar. Sunt niste grile de venituri pe baza carora platesti taxe. Pe baza contractului, as fi la ultima grila, deci undeva la 50%, insa nu-mi e clar ce deduceri pot face
  • companie. Daca profitul companiei este sub 100k, atunci platesti 20%. Aparent e mai ok decat 50%, dar nu inteleg ce mai trebuie platit in plus daca merg pe varianta asta. Probabil banii trebuie scosi cumva din firma si atunci mai platesc impozit pe dividende sau (mai rau), trebuie sa fiu si angajat cu contract la firma?
  • De curand au adoptat si belgienii un 30% ruling. Pot benefiecia cumva de chestia asta, eu nefiind angajat? Din cerintele respective m-as incadra fara probleme la researcher, plus as indeplini cu usurinta si celelalte criterii (>75k; master; fara vreun contact cu belgia in ultimii 5 ani).

Apoi, dpdv administrativ ar mai fi si alte intrebari:
  • unde ar fi cel mai ok de locuit in apropierea cladirii parlamentului european. Are sens sa caut acolo sau sa ma uit in alte zone? Ma intereseaza ceva nu mega aglomerat, care sa aiba un parc in apropiere si gradinita/scoala
  • asigurarea medicala este inclusa in contributiile sociale, sau aia e ceva de baza si mai trebuie sa platesc extra pentru una "privata"? Pot adauga la ea si dependenti?
  • pot duce din toamna copilul la o gradinita de stat? Este complicat de inscris in sistem daca nu este vorbitor de franceza/flamanda?
  • imi pot aduce acolo masina? Am vazut ca o pot transcrie daca fac o inspectie si platesc o taxa. Conform simulatorului de aici, taxa ar fi ceva de genul 160Euro. Pentru atata lucru nu m-as complica s-o vand si sa cumpar alta acolo, dar poate e ceva ce n-am luat in calcul

Multumesc pentru ajutor!

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru un consultant nu prea explici lucrurile clar.

1. Ce venit vei avea (brut)
2. Sub ce forma prestezi acel serviciu ? , angajat, self employed, consultant cu contract.
3. Alte beneficii oferite la angajare ce pot fi deductibile sau nu ?

Pe ce durata este acest job si unde ai rezidfenta fiscala declarata.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,985
  • Înscris: 30.08.2017
Am primit și eu oferta de la ăia acum câțiva ani, dacă îmi aduc bine aminte 250 euro pe zi (brut). Am zis că nu merită și am zis pas. Dar erau foarte insistenți, se vede că nu se îngrămădeste lumea.

#4
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca cel mai bine iei legătura cu un contabil local. Sunt o groaza care lucrează cu români, cu situații asemănătoare.

Ca angajat plătești la taxe de te îndoaie dacă nu ai deduceri. Eu am dedus câte ceva pentru credite când am avut, mai scazi cu copii în întreținere, poți sa ai mașina-salariu (sa costul navetei deductibil) , sunt câteva metode sa mai scazi din taxe însă nu fac minuni.
Ca independent n-am idee însă știu (din povesti la bere) ca aia care lucrează în IT de exemplu își auto-subcontracteaza o parte prin România de unde ii trag ulterior ca dividente. De obicei tot contabilii te învață cât ca să nu se aprindă beculetele la fisc.

Edited by KiloW, 29 May 2023 - 13:15.


#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
In primul rand, conteaza ce fel de colaborare iti propune firma respectiva. Nu cred ca sa fie ei flexibili ca sa te ajute pe tine sa fentezi taxele. Vezi ca fiscul belgian nu este impresionat de ce ai gasit tu pe net, te cauta si in Romania, inclusiv dupa ce ai plecat din Belgia.

Firmele intermediare iti paseaza tie toate taxele, deci suma aia care te-a incantat e de fapt undeva pe la jumatate dupa ce tragi linie. Nu mai vorbesc ca, fiind contractor, nu ai beneficiile unui salariat si nu esti protejat de codul muncii.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNikoroB, on 29 mai 2023 - 11:20, said:

Am primit un contract pentru ca si consultant

Super.  Iti poate fi incheiat contractul dupa 2 saptamani ...   Ai vrea asa ceva ?

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,985
  • Înscris: 30.08.2017
Din ce am vazut la colegii mei care sunt contractati pe PFA sau SRL, exista ceva stabilitate, chiar daca poate fi intrerupt usor contractul.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View Postketa, on 29 mai 2023 - 12:49, said:

Pentru un consultant nu prea explici lucrurile clar. 1. Ce venit vei avea (brut) 2. Sub ce forma prestezi acel serviciu ? , angajat, self employed, consultant cu contract. 3. Alte beneficii oferite la angajare ce pot fi deductibile sau nu ? Pe ce durata este acest job si unde ai rezidfenta fiscala declarata.
Pai am zis ca-i B2B. Ce as putea sa explic mai bine decat atat. Ceva imi spune ca n-ai citit cu atentie, mai ales fiindca intrebi de beneficii oferite la angajare.

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 13:10, said:

Am primit și eu oferta de la ăia acum câțiva ani, dacă îmi aduc bine aminte 250 euro pe zi (brut). Am zis că nu merită și am zis pas. Dar erau foarte insistenți, se vede că nu se îngrămădeste lumea.
Suma este mult mai mare decat atat. As prefera sa nu spun suma exacta, insa este mult peste 100k/an.

View PostKiloW, on 29 mai 2023 - 13:11, said:

Eu cred ca cel mai bine iei legătura cu un contabil local. Sunt o groaza care lucrează cu români, cu situații asemănătoare. Ca angajat plătești la taxe de te îndoaie dacă nu ai deduceri. Eu am dedus câte ceva pentru credite când am avut, mai scazi cu copii în întreținere, poți sa ai mașina-salariu (sa costul navetei deductibil) , sunt câteva metode sa mai scazi din taxe însă nu fac minuni. Ca independent n-am idee însă știu (din povesti la bere) ca aia care lucrează în IT de exemplu își auto-subcontracteaza o parte prin România de unde ii trag ulterior ca dividente. De obicei tot contabilii te învață cât ca să nu se aprindă beculetele la fisc.
Am gasit 2 companii care mi-au raspuns la mailuri, unii chiar se jura pe rosu ca daca-i aleg pe ei imi garanteaza ca pot sa obtin net undeva la 70% din brut. Oricum, azi e zi libera acolo, deci probabil maine sa aflu mai multe.

View PostBogotta, on 29 mai 2023 - 13:29, said:

Super. Iti poate fi incheiat contractul dupa 2 saptamani ... Ai vrea asa ceva ?
Poate sa fie, dar nu-si bate nimeni cazul cu recrutari pentru ca apoi sa-l incheie asa degeaba.

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 13:40, said:

Din ce am vazut la colegii mei care sunt contractati pe PFA sau SRL, exista ceva stabilitate, chiar daca poate fi intrerupt usor contractul.
Exact. N-am auzit cazuri de oameni care sa fie lasati pe afara, nici macar aia care au facut si cate ceva prostii.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 13:40, said:

hiar daca poate fi intrerupt usor contractul.


Pai exact. Nu ii place de ochii tai .... adio.

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017
DIn experienta mea cu Belgia, iti pot spune ca a gasi de stat in alt oras poate fi o solutie rezonabila. Trenurile sunt dese, relative rapide si ieftine. Aveam colegi care veneau de la 100-120 km departare  si aterizau la biroul din centrul orasului. In rest ce sa zic, o tara dragutza cu 3 limbi ofilciale: Flamanda, franceza si araba.

Faceti-va contractori, dati lovitura, nu fiti naivi sa credeti ca nu poti fi concediat daca esti angajat pe carte de munca ca nu este cazul - te dau afara si gata, aia e.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007

View PostNikoroB, on 29 mai 2023 - 11:20, said:

problema e ca daca ma mut acolo

Nu te muta acolo. Problem solved.

#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View Postkopac, on 29 mai 2023 - 15:55, said:

DIn experienta mea cu Belgia, iti pot spune ca a gasi de stat in alt oras poate fi o solutie rezonabila. Trenurile sunt dese, relative rapide si ieftine. Aveam colegi care veneau de la 100-120 km departare  si aterizau la biroul din centrul orasului. In rest ce sa zic, o tara dragutza cu 3 limbi ofilciale: Flamanda, franceza si araba.

Faceti-va contractori, dati lovitura, nu fiti naivi sa credeti ca nu poti fi concediat daca esti angajat pe carte de munca ca nu este cazul - te dau afara si gata, aia e.
Mulțumesc de sfat, mai ales ca este printre putinele pertinente! Evident, nu sunt naiv sa cred ca sunt indispensabil. Ma dau afara, asta e, traim din economii...

#13
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 01.05.2006

View Postkopac, on 29 mai 2023 - 15:55, said:

3 limbi ofilciale: Flamanda, franceza si araba.

ha,ha,ha
a treia e germana.
iar in Bruxelles multi vorbesc si engleza
araba e neoficiala si doar pe anumite strazi, la fel ca in toate capitalele europene!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate