Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Recomandare imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Salutare,

Sunt in cautare de o imprimanta. Ultima pe care am cumparat-o a fost in 2005, deci nu prea mai am idee ce este pe piata
Va las mai jos detalii ce urmaresc:
- Buget: maxim 800 ron
- Uz intern, doar foi a4, majoritatea color.
- O sa trag 3-4 foi pe saptamana, deci ma intereseaza ceva ce nu se duce repede
- As vrea sa fie ergonomica. O pun intr-o camera mica unde si asa nu prea mai am loc.
- Daca scaneaza e un bonus, dar nu e neaparat obligatoriu.
- Preferabil sa fie pe altex ca am un voucher acolo.

Va multumesc tare mult.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
https://altex.ro/imp.../cpd/MLTIB4150/
Un set de cartuse e 450 lei dar cred ca cele starter te vor tine o viata. Vei consuma mai multa cerneala pentru cleaning decat pe print.
La Epson EcoTank depasesti bugetul.
Ai si CISS de la Canon la sub 800 cu tot cu scanner.
[ https://lcdn.altex.ro/resize/media/catalog/product/i/b/2bd48d28d1c32adea0e55139a4e6434a/ib4150_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 29 May 2023 - 09:55.


#3
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,758
  • Înscris: 05.07.2007
sugerez asa ceva https://altex.ro/mul.../price/dir/asc/

#4
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.02.2010
Evita pe cat posibil HP.
Datorita renumelui, am cumparat acum vreo 2 ani  HP Deskjet Plus 4122 All-in-One.
Sunt foarte dezamagit de tot.
Softul este greoi si fara un cont HP nu se poate folosi inprimanta.
Constructia este egala cu AliExpress. Nu reuseste sa traga singura hartia, trebuie sa imping de fiecare data.
Calitatea de imprimare si copiere...., si asta lasa de dorit.
Concluzie: Fugi!

#5
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016

 blogeranonim, on 29 mai 2023 - 10:32, said:

Evita pe cat posibil HP.
Datorita renumelui, am cumparat acum vreo 2 ani  HP Deskjet Plus 4122 All-in-One.
Sunt foarte dezamagit de tot.
Softul este greoi si fara un cont HP nu se poate folosi inprimanta.
Constructia este egala cu AliExpress. Nu reuseste sa traga singura hartia, trebuie sa imping de fiecare data.
Calitatea de imprimare si copiere...., si asta lasa de dorit.
Concluzie: Fugi!

Culmea e ca HP era cea pe care am avut-o si care mi-a mancat zilele.
Deci clar nu HP

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am avut o imprimanta EPSON XP-225 timp de 7 ani.
Singurele cartuse originale vazute au fost cele de la livrare, in rest doar de pe Ebay cele mai ieftine.
Anul asta a decedat capul de negru si cu toate incercarile mele de spalare cu izopropilic si alte chestii de vraci in ale imprimantelor, nu a mai vrut.
40£ acum mult timp , nu a fost rau. Tocmai comandasem cartuse refill pentru inca un an.
Daca tot am cartusele zic sa merg tot pe EPSON editia urmatoare.
Verific eu tot gasesc una xp 2025, identica si ca prostu zic , ba asta "ie" si era si chilipir ca aveam ceva puncte de bonus la acel magazin , a fost aproape gratis.
Ajung acasa , nu a fost nevoie de setari, doar conectat si nici nu zici ca am schimbat imprimanta.
Se termina cartusele si , sigur pe mine zic le schimb usor. Mi-am luat-o prin gura cu un mic amanunt ....Imprimante identice ca aspect , cartuse diferite, nu cu mult, suficient sa fie incompatibile
Zic....hai sa vedem cam ce pot smecheri....imprimante identice zic, scot suportul de capete si electronica de pa aia veche, o pun pe asta noua si folosesc cu cartusele deja comandate.
TEAPA, ca nici conexiunile la cablul banda nu mai sunt la fel. si probabil nici din soft nu te lasa.
Mare grija ce alegeti.....

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 21.02.2006
Apropo de HP, de la min 4:33.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hSYLhp8xKqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am un HP laser color, luat acum vreo 5-6 ani pe OLX cu 600 de lei, de la o firma de SH.
E bun, imi fac treaba cu el. Multifunctional. Cartuse ieftine si tin o gramada. CM2320fxi MFP se cheama imprimanta, pentru referinta, dar nu o recomand din cauza softului infect.
Da, confirm, softul HP e absolut mizerabil. Mi-ze-ra-bil. Mi-am batut capul, am reusit sa instalez pana la urma ceva care contine doar driverii, dar nu am toate functiile disponibile pe calculator.
I-am gasit pe aliexpress role de rezerva, memorie. Rotile de la ADF le-am schimbat, dar pe alea de trag foile nici nu le-am schimbat, inca sunt cu alea vechi. Le-am mai curatat de vreo doua ori.

Nu am niciun motiv s-o schimb altul decat e zgomotoasa cand trage. Si scartaie de ca si cum ar trebui gresate niste roti. Probabil ca se va strica la un moment dat, dar o am de 5 ani.

Eu recomand ceva SH. Nu stiu ce anume, ca eu nu as mai lua HP. Ceva cu cartus de 2000-3000 de foi. Chiar daca tragi rar, e bine sa fie totusi de o capacitate acceptabila sa nu stai sa schimbi prea des. Daca tragi rar, mai trebuie sa scuturi cartusul, daca e unul care se consuma greu. Eu sunt cam la a 3-a tura de negru si la a doua de culori. Plus ca mai am o ramada de toner la bidoane si chipuri de pe aliexpress. Am consumabile pentur inca 5 ani, dar cred ca o s-o schimb pana atunci.

Nu recomand cerneala. Am avut inainte. Se usuca, nu trage fix and ai nevoie. Nope!
Doua le-am donat. Un A4 si un A3. Una am trantit-o de pamant ca m-am enervat ca i-am gasit iara cartusul infundat, dupa ce-l desfundasem recent.
Aia cu cerneala e mai mult ca bicicleta Tohan, mergi o zi, repari un an.

#9
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
Brother inca sunt ok. Recomand seria T4xx W, te tin cativa ani rezervoarele de cerneala
Eu o am de 4 ani, nu am avut probleme cu capete infundate, cerneala originala este foarte ieftina.

Edited by andrei_221, 29 May 2023 - 19:13.


#10
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016

 maccip, on 29 mai 2023 - 18:35, said:


Nu recomand cerneala. Am avut inainte. Se usuca, nu trage fix and ai nevoie. Nope!
Doua le-am donat. Un A4 si un A3. Una am trantit-o de pamant ca m-am enervat ca i-am gasit iara cartusul infundat, dupa ce-l desfundasem recent.
Aia cu cerneala e mai mult ca bicicleta Tohan, mergi o zi, repari un an.

Nu voiam SH cam am zis ca daca se strica sa pot sa o rezolv. Plus si eu trag spre laser, dar ala se consuma, care e treaba cu el? Citisem ca laserul nu prea e grozav pt foto.
Poti sa imi recomanzi una de pe altex?

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Nu prea pot sa recomand ceva anume, deoarece eu studiez inainte.
Laserul e ok pentru printare color, nu se sterge. Daca ai copii scolari sau prescolari, musai laser.
Calitatea foto nu e exceptionala, deoarece, spre deosebire de cerneala, are un efect de plastic in reflexie, pentru imaginile colorate, care folosesc mult toner.
E mai mult pentru printat obisnuit. Carti, fise de lucru pentru copii, diverse.
Eu nu am tras nimic pe hartie foto, nici macar de test.

Tonerul, fiind praf, tinut mult timp se aglomereaza in bulgarasi(probabil). De aia, e bine sa-l mai zgudui o data la cateva luni. Tonerul original o fi mai bun, insa e convenabil doar daca te apuci de falsificat bani. De exemplu, sa tragi o bancnota de 100 de lei, te costa cam 30 de lei, deci iesi in castig. La serviciu cumpara astia tonere originale. Sunt nebuni. 1500 lei per culoare. 6000 lei toate 4 culorile. Avem 2 A3uri Lexmark identice. Ma lesi? E drept ca printeaza ceva mai bine, dar nu cu mult mai bine. Si foto tot cam asa iese, efectul ala de plastic pe foaie. Culorile sunt ok, insa are reflexii de plastic, daca tragi foto sau umpli foaia pe suprafete mari.

Laserul . n-are treaba. Probabil ca isi mai pierde din intensitate cu timpul, dar nu ai tu treaba cu asta. In setarile imprimantei mele din ninterfata web, poti regla si acest aspect, insa nu am facut-o niciodata. Si nu am patit cu vreo imprimanta de la serviciu asa ceva. Am avut tot timpul laser.

De reparat.. asta am facut si eu inainte de a cumpara. Am cautat pe net sa vad cum se repara diverse subansamble, caca o fi cazul. Well.. n-a fost cazul. Dar e complicat de reparat. Nu imposibil, dar complicat. E o masinarie complicata constructiv, si trebuie sa ai mare grija daca te bagi in ea s-o repari. Eu nu am facut-o, insa din ce am vazut nu-i tocmai usor.
Dar, daca merge cand o cumperi, nu ai alte motive sa crezi ca n-o sa-ti mearga mai tarziu.
Imprimantele scot si un raport cu numarul de pagini trase, blocate, jam, erori, etc. Poti solicita raportul ala sa vezi cam care-i raportul de rateuri sa-ti faci o idee. Oricum, rateurile sunt din cauza uzurii rotilor, daca e. Iar rotile de cauciuc uzate, nu prea se mai pot rejuvena. Exista un ulei de perisor (wintergarden oil) care se poate folosi pentru inmuierea cauciucului, insa nu ies rezultate spectaculoase.

Dupa ce incepe sa prina foile, se curata.Daca si dupa aia prinde, se schimba.

Asadar, fa reserci  sa fii sigur ca gasesti piese de schimb pe aliexpress. Daca gasesti, sunt bune, nu-ti fa probleme ca ar fi chinezesti proaste.


Dar cea mai mare problema e tonerul.
Vezi sa gasesti compatibile si vezi la ce pret se gasesc. Altfel, te usuca de bani sa iei originale.
Se mai pot umple, dar sa stii ca eu am umplut 4 din care 2 le-am stricat. Ceva am montat gresit si am stricat cilindrul, s-a zgaraiat, Operatiunea nu e musai grea, dar daca nu ai experienta o sa le strici ca mine.

Daca le umpli, de regula trebuie sa le schimbi chipurile. Se gasesc pe aliexpress chipuri pentru toate tipurile de toner vechi, la preturi foarte mici, neglijabil de mici. Chipul spune imprimantei ca nu mai e tonersi, chiar de-l umpli, el va raporta ca-i gol. Unele imprimante trag si asa. Raporteaza ca-i gol, dar totusi trag pana la moarte. Insa, s-au magarit, dupa ce trage un anume numar de foi, nu mai vrea sa traga de pe acel cartus, poa sa fie plin ochi. Magari. La modelele alea tre sa schimbi chipul.
La altele am inteles ca nu-i nevoie. Trebuie sa cercetezi acest aspect.

Dar eu zic ca daca gasesti cartuse compatibile la preturi rezonabile, nu mai are rost sa te complici cu incarcatul "la baieti" sau la tine acasa.
Dar, mare grija la consumabile. Ca acolo se vor duce banii daca nu esti atent, nu in imprimanta.

Acest "model de bisnis" eu nu-l agreez. Asta-i si motivul pentru care nu le dau bani pe una noua. Sa-si schimbe "modelul de bisnis" daca vor sa-mi cumpar si eu ceva nou. Altfel, doar de pe SH si doar "compatibile"

Tonerul nu are in interior niciun fel de senzor care sa stie cat toner e sau daca mai e. Insa are un contor in chip, care stie, functie de incarcarea paginilor pe care le-ai printat.
Asadar, daca scrie 1000 de pagini, nu te astepta sa tragi 2 topuri de hartie. Astia calculeaza la incarcare de 5% pe pagina, dar in realitate, ti-o zic eu ca e mai putin.

Apoi, o alta magarie. Imprimanta detecteaza cumva ca tonerul e neoriginal, Well, sa fii sigur ca o sa tragi mai putin de pe un compatibil. Nu pentru ca ar fi mai prost, ci pentru ca imprimanta face pe dracu in patru sa te faca sa crezi ca tonerul "compatibil" se consuma mai repede. Vei gasi in camera tonerului 40% din toner, dar imprimanta va trage mult mai putin decat cu unul original. sunt mari magari. TOTI.

Imprimanta e putin importanta, crede-ma. Conteaza sa gasesti toner ieftin pentru ea. Un set de tonere originale, de regula costa mai mult decat imprimanta. Sau chiar mult mai mult. Imprimanta vine cu tonere incarcate la sfert. Alta magarie. De parca i-ar fi costat ceva sa umple tonerele alea si sa dea drumul la counter.
Cam asta e povestea, daca nu ai experienta cu imprimantele astea si nu vrei sa-ti iei teapa.

In rest ele sunt bune. Laserul se autoregleaza, se calibreaza oricat de decentrat ar fi. La fel si modul de suprapunere al culorilor. Se calibreaza software, chiar daca ar fi o problema hardware. Sunt fiabile.. Toate motoarele sunt steppere. Nu prea are ce sa se strice la ea, altceva decat rolele de cauciuc. Exceptie sa n-o trantesti, sa nu-i indoi sasiul.

Si SH sunt mai bune din cauza ca de regula piata de tonere compatibile pe acele modele e full dezvoltata. La astea noi, s-ar putea sa nu gasesti, sau daca gasesti sa fie si ele scumpe.

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Epson ET-2756, asta am acasa, chiar acum imprim din greu; daca o las o luna fara sa imprim mai trebuie sa-i verific si eventual sa-i curat capetele (duzele); face si fata-verso; iese foarte ieftin pe pagina; imprima bine si foto (pe hârtie aparte) si pe folii transparente; se saturi sa imprimi

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Fotografiile cu laserul color scoate cu granulatie,culori fade, cromatica slaba. Pentru grafice merge dar pentru fotografii in natura ,nu e pentru asta.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ringopa, on 29 mai 2023 - 09:30, said:

Salutare,

Sunt in cautare de o imprimanta. Ultima pe care am cumparat-o a fost in 2005, deci nu prea mai am idee ce este pe piata
Va las mai jos detalii ce urmaresc:
- Buget: maxim 800 ron
- Uz intern, doar foi a4, majoritatea color.
- O sa trag 3-4 foi pe saptamana, deci ma intereseaza ceva ce nu se duce repede
- As vrea sa fie ergonomica. O pun intr-o camera mica unde si asa nu prea mai am loc.
- Daca scaneaza e un bonus, dar nu e neaparat obligatoriu.
- Preferabil sa fie pe altex ca am un voucher acolo.

Va multumesc tare mult.
la volumul ăsta e recomandat laser ca să nu se usuce cartușele.
ca să mă contrazic:
Eu am un Epson 800 (cu cerneală) la care printez cam la 2-3 zile cu cerneală Epson. Nu s-a blocat nici dacă a stat mai mult de o săptămână.
Am încercat odată cerneluri chinezești și mi-a părut rău.

O folosesc însă pentru că printez în principal poze.
Dacă nu ai nevoie să printezi multe poze tot un laser e mai bun.

Pentru poze recomand insistent Epson seria L800 (la ce număr or fi ajuns acum). E făcută pe platforma P50 care e solidă ca un tanc.
Eu am imprimanta de vreo opt sau nouă ani, am cărat-o la evenimente, am scăpat-o pe scări, pe scurt nu am fost blând cu ea. Încă merge fără probleme.

 Leo2006, on 30 mai 2023 - 09:22, said:

Fotografiile cu laserul color scoate cu granulatie,culori fade, cromatica slaba. Pentru grafice merge dar pentru fotografii in natura ,nu e pentru asta.
așa este, imprimantele laser nu sunt făcute pentru foto.

 maccip, on 29 mai 2023 - 20:10, said:

Si SH sunt mai bune din cauza ca de regula piata de tonere compatibile pe acele modele e full dezvoltata. La astea noi, s-ar putea sa nu gasesti, sau daca gasesti sa fie si ele scumpe.
mare atenție la tonere, tot mai mulți producători implementează tot soiul de cipuri, în top fiind HP care are o ”promoție” prin care te obligă să ai imprimanta legată tot timpul la internet și nici o șansă de tonere non OEM.

#15
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016

 DaculScoril0, on 30 mai 2023 - 20:10, said:

la volumul ăsta e recomandat laser ca să nu se usuce cartușele.
ca să mă contrazic:
Eu am un Epson 800 (cu cerneală) la care printez cam la 2-3 zile cu cerneală Epson. Nu s-a blocat nici dacă a stat mai mult de o săptămână.
Am încercat odată cerneluri chinezești și mi-a părut rău.

O folosesc însă pentru că printez în principal poze.
Dacă nu ai nevoie să printezi multe poze tot un laser e mai bun.

Pentru poze recomand insistent Epson seria L800 (la ce număr or fi ajuns acum). E făcută pe platforma P50 care e solidă ca un tanc.
Eu am imprimanta de vreo opt sau nouă ani, am cărat-o la evenimente, am scăpat-o pe scări, pe scurt nu am fost blând cu ea. Încă merge fără probleme.


așa este, imprimantele laser nu sunt făcute pentru foto.


mare atenție la tonere, tot mai mulți producători implementează tot soiul de cipuri, în top fiind HP care are o ”promoție” prin care te obligă să ai imprimanta legată tot timpul la internet și nici o șansă de tonere non OEM.

Lasere vad ca majoritatea sunt HP pe Altex. Si cam peste bugetul meu.

Idee e ca eu o sa o folosesc rar, uneori chiar 1 data la 1 luna juma si nu as vrea sa se usuce. Asa ca trag spre laser, evident cu color, dar nu am nici cea mai vaga idee ce anume.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Cu atat de putine printuri nici nu mai merita sa cumperi imprimanta color. Le scoti la un copiator color din oras. Costul pe pagina e tot pe acolo dar nu mai platesti o imprimanta color laser.
Eventual cumperi cea mai ieftina imprimanta cu jet de la HP si faci un abonament de 5 lei pe luna cu 10 printuri. Se pot raporta luna urmatoare pana in 30 de printuri. Nu-ti bati capul ca se infund cartusele ca ti le schimba ei. Te costa 50 de bani pagina si imprimanta e 180 lei la oferta in Carrefour. Imprimanta oferă chiar 6 luni de Instant Ink gratuit (și practic fără limită de pagini), dar oferta trebuie activată la inițializarea ei. Economisesti 620 lei in primul an si platesti doar 30 de lei pe cerneala si 60 de lei in urmatorul an. Chiar si tonerele expira si pierd capacitatea magnetica. Nu tin la infinit.
Ai aicioferta din Carrefour.

Edited by Leo2006, 30 May 2023 - 21:23.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ringopa, on 30 mai 2023 - 20:36, said:

Lasere vad ca majoritatea sunt HP pe Altex. Si cam peste bugetul meu.

Idee e ca eu o sa o folosesc rar, uneori chiar 1 data la 1 luna juma si nu as vrea sa se usuce. Asa ca trag spre laser, evident cu color, dar nu am nici cea mai vaga idee ce anume.

eu am un Samsung micuț, alb-negru doar vechi de o grămadă de ani care încă merge bine. Și găsesc și tonere reumplute.

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,565
  • Înscris: 14.10.2004
EPSON L3250 EcoTank

Edited by xymzar, 31 May 2023 - 08:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate