Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Recomandare arhitect din zona Bucuresti - Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.
As avea si eu nevoie de niste recomandari privind un arhitect din zona Bucuresti - Ilfov. Vreau sa ma apuc sa construiesc o casuta anul viitor, si m-ar interesa datele de contact ale unui arhitect cu care ati colaborat bine ( a ascultat si a pus in practica ceea ce va doreati, nu v-a intarziat cu proiectul, s-a ocupat de partea cu actele, etc. ).

In cazul in care nu vreti sa ii afisati datele aici, va rog sa imi lasati un mesaj cu datele de contact.

Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca ai o viziune foarte poetica/optimista asupra proiectarii si in general asupra procesului de constructie a unei case.

De obicei imbatranesti 10 ani in 3 ani de constructie.

O firma de arhitectura iti ofera in limita timpului disponibil si banilor platiti:
- consiliere juridica
- proiecte ahitectura, apoi la nevoie subcontracteaza celelalte proiecte (jnstalalii sanitare, termice, electrice, structura).

Pentru ca la mijloc vorbim de multe parti in miscare: proiectanti, verificatori, avize de la stat etc, orice termen e fluid, deci ceea ce ceri tu nu exista.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAdm, on 29 mai 2023 - 10:22, said:

Cred ca ai o viziune foarte poetica/optimista asupra proiectarii si in general asupra procesului de constructie a unei case.

De obicei imbatranesti 10 ani in 3 ani de constructie.

Stiu ca nu o sa imi fie usor, dar sper sa o scot la capat. Posted Image

View PostAdm, on 29 mai 2023 - 10:22, said:

O firma de arhitectura iti ofera in limita timpului disponibil si banilor platiti:
- consiliere juridica
- proiecte ahitectura, apoi la nevoie subcontracteaza celelalte proiecte (jnstalalii sanitare, termice, electrice, structura).

Pentru ca la mijloc vorbim de multe parti in miscare: proiectanti, verificatori, avize de la stat etc, orice termen e fluid, deci ceea ce ceri tu nu exista.

Proiectul vreau sa fie la nivel DTAC ( nu sunt hotarat la anumite aspecte privind instalatiile, si oricum nu vreau sa le fac acum ), deci lucrurile ar trebui sa fie mai simple.

" nu v-a intarziat cu proiectul" nu inseamna ca l-a facut imediat, inseamna ca nu a durat saptamani sa fac o mica modificare.

Stiu cazuri unde arhitecta "lucreaza" la proiect de un an si ceva, si sincer sa fiu nu mi se pare normal. Tocmai cazuri din astea caut sa evit.

Deci, nimeni nu are o recomandare pentru un arhitect din Bucuresti - Ilfov ? Posted Image

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Din nefericire, cam toti pun in practica avioanele din capul clientului ca d'aia s-a umplut tara de kitsch-uri
Cat despre acte - se ocupa majoritatatea (contra cost desigur) dar intarzierile nu (prea) le sunt imputabile

#5
DurasDiurpaneus

DurasDiurpaneus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2009
Pot sa-ti recomand o echipa de doua arhitecte foarte serioase  Atelier Fractal  0745157578

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019

 DurasDiurpaneus, on 10 iunie 2023 - 22:45, said:

Pot sa-ti recomand o echipa de doua arhitecte foarte serioase  Atelier Fractal  0745157578

Multumesc pentru recomandare.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Si eu am in vedere constructia unei case in Bucuresti, sector 2, de altfel daca cauti o sa gasesti posturi ale mele pe acest subiect.
Tot ca si tine, pe mine ma intereseaza deocamdata doar autorizatia de construire (DTAC) eu avand deja planuri la scara pentru fiecare nivel.
In acest sens pot spune ca am gasit preturi de Germania pe domeniul proiectarii...  :)
Daca cauti o sa gasesti si preturi rezonabile (am gasit deja) insa este foarte important cum faci contractul.

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019

 dagobar, on 11 iunie 2023 - 07:21, said:

Daca cauti o sa gasesti si preturi rezonabile (am gasit deja)

Daca ai o recomandare, te rog sa imi trimiti si mie un numar de telefon ( sau un link ), chiar si in privat, daca nu vrei sa il pstezi aici. Orice informatie imi este de folos.

 dagobar, on 11 iunie 2023 - 07:21, said:

insa este foarte important cum faci contractul.

La ce te referi mai exact ? Ce ar trebui stipulat in contract, astfel incat sa fiu cat mai "acoperit" ?

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Dupa cum am scris... am gasit deja cateva variante rezonabile ca pret insa deocamdata nu pot sa recomand pe nici unul avand in vedere ca nu am lucrat inca cu nici unul de care se fiu multumit.
Spre deosebire de tine eu nu am un termen in 2024 cu inceperea constructiei... si nu sunt grabit... asa ca deocamdata analizez, negociez pana gasesc ceva care sa-mi convina.

Uite doar cateva lucruri care consider eu ca ar trebuii specificate intr-un contract de proiectare... te rog retine ca lista este incompleta.

1. Daca doreste avans (nu am gasit pana acum fara avans) sa ai clauza in contract ca administratorul raspunde in solidar. Altfel la un s.r.l. il baga in faliment si nu mai recuperezi nici un ban. Daca el este administratorul (poti verifica la Reg.Com. din ce imi amintesc) si raspunde in solidar chiar daca baga firma in faliment raspunde cu bunurile proprii (persoana fizica)... il poti urmarii intreaga viata sa-ti recuperezi creanta... sau o poti vinde (sau dona) unei firme de recuperari creante...

2. Ai nevoie de Autorizatia de construire sau doar de maculatura (aka proiect care nu se aproba nu se poate folosii) ? Specifica in contract ca ultima transa de bani se plateste doar dupa obtinerea autorizatiei de construire si ca in cazul in care nu se obtine autorizatia de construire in termenul specificat in contract trebuie sa-ti returneze toti banii platiti pana in acel moment.

3. Termene de finalizare clare direct legate de transele de plata. Avans xx%, la predarea documentatie la primarie inca xx%, restul de plata de xx% dupa obtinerea autorizatiei de construire.

4. Cumperi un proiect sau doar il inchiriezi ? Vezi cine ramane cu drepturile de proprietate dupa plata integrala.

5. Termen de finalizare clar al contractului... adica o data calendaristica... nu alte evenimente gen cand fata cateaua puii. Vezi sa ii lasi suficent timp la dispozitie sa poata obtine toate hartogariile... daca este o persoana cu experienta ar trebuii deja sa stie cam cat dureaza si mai puneti o marja peste.

6. Toate platile numai in contul bancar al persoanei juridice asa cum figureaza pe contract.

7. Verifica persoanele fizice care urmeaza sa fie implicate in proiect (arhitect, inginer rezistenta, inginer instalatii) chiar sunt ceea ce pretind ca sunt... daca sunt de buna credinta cel mai probabil ca au si alte proiecte si investitii in trecut.... daca sunt doar escroci de pe Internet ce crezi ca poti gasii in trecutul lor ? Verifica pe portal.just.ro daca figureaza procese pe numele lor... beneficiarii multumiti nu-si dau proiectantii in judecata...

8. Verifica vechimea firmei, datele financiare declarate din trecut... la fel verifica pe portal.just.ro daca sunt procese pe firma respectiva...

Astea mi-ai venit mie in minte acum... insa mai sunt si altele... poate mai adaugi si tu.
Daca vrei poti sa-mi lasi numarul tau in P.M. nu se stie niciodata....

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 06.10.2019
Ar fi bine sa pot stipula toate astea in contract ( nu mai zic de altele ), dar tare imi este teama ca ei au deja niste contracte standard la care ar vrea sa umble cat mai putin.

PS. Ti-am trimis mesaj.

#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Eh... sunt destui care vor sa primeasca bani fara vreo obligatie contractuala... sau cu contracte in care ei nu au responsabilitati... :)
Am luat pe rand mai multe site-uri de web cu reclame pentru proiectare... multi cand le ceri modelul lor de contract (draftul) ori dispar or devin foarte ocupati... :)
Nu pot decat sa mai astept si sa caut in continuare...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate