Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Carduri PREMIUM la Bancile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,530
  • Înscris: 21.03.2005
Deschid un subiect separat, ca sa nu ne certe @crislacor.

Cine stie detaliat ce presupune oferta unei banci la cardurile premium, de debit sau credit, poate sa adauge informatii aici.

Ce cautam?

Acces in business lounge-uri din Romania si international, gratuite sau la cost redus, cate persoane pot intra cu posesorul cardului, cate carduri se pot emite pentru alti membri ai familiei si daca au si ei acces in lounge, politica privind copiii si accesul in lounge.

Priority pass - daca se ofera si ce include - detalii

Taxe si comisioane: anuale, la retragere, la depunere, la incasari, la transferuri, in Ron sau Eur sau alta valuta.

Top-up Revolut cu cardurile de credit sau debit premium.

Alte avantaje si beneficii specifice bancii respective.

Il citez aici pe colegul care a oferit deja cateva informatii foarte utile celor interesati.

View Postx_veb, on 26 mai 2023 - 21:48, said:

Raiffeisen Premium
Conditie venit: intrari de 2000 EUR/luna sau 60 lei/luna
Avantaje:
- card debit gold si card credit gold gratuit
- conturi in EUR si USD gratuite si card debit EUR sau USD la alegere
- 0 comision incasari/plati lei
- 0 comision transferuri in euro in zona SEPA
- schimb valutar la curs BNR in happy hour
- rate fara dobanda pe cardul de credit la comerciantii agreati
Dezavantaje:
- curs dezavantajos de schimb valutar la plata cu cardul in alta moneda (~ 3.5% peste BNR)
- 2 intrari/an lounge-uri Romania
- fara acces lounge-uri internationale prin priority pass

BCR George Platinum
Conditie venit: 10000 lei/luna sau 40 lei/luna
Avantaje:
- card debit platinum
- cont in EUR gratuit
- 0 lei incasari/plati lei
- 6 intrari/an in lounge-urile din Romania cu un invitat daca ai rulaj de minim 7000 lei in ultima luna
- acces nelimitat in lounge-urile internationale prin priority pass pentru posesor si un invitat
- 12 rate fara dobanda la orice comerciant din lume pe cardul de credit
Dezavantaje:
- 2% comision conversie valutara peste cursul VISA
- 3 lei comision plati interbancare lei
- card de debit in EUR cu taxa de administrare anuala
- nu are atasat card de credit gratuit (se poate achizitiona separat cu taxe de administrare anuale sau gratuit de black friday sau alte campanii)

BRD Mastercard Platinum
Conditie venit: 12000 lei/luna sau 50lei/luna
Avantaje:
- card debit platinum
- card de credit gold gratuit atasat pachetului platinum
- 0 comision incasari/plati lei
- acces nelimitat pentru posesor in lounge-urile din Romania + 8 intrari/an pentru invitati
- 4 intrari/an in lounge-urile internationale pentru posesor
- cel mai bun curs de schimb valutar la plata cu cardul in alta moneda dintre cele 3 banci (ar mai prost ca la Revolut, Libra, CEC Multicurrency)
- 6 rate fara dobanda la orice comerciant din lume pe cardul de credit
Dezavantaje
- nu include cont/card in euro (se poate atasa separat cu comisioane standard sau pachet gold euro cu conditie de venit 8000 lei/luna sau 5eur/luna).
- aplicatia bancara este noua si nu are toate functionalitatile unei aplicatii bancare (de exemplu, nu am vazut posibilitatea de a face un mandat de direct debit)

La BRD am cont de o saptamana, nu cunosc toate avantajele sau dezavantajele pachetului Platinum.
Ca aplicatii bancare, ordinea preferata de mine din punct de vedere functionalitati si aspect: BCR, Raiff, BRD.

Ma tot gandesc sa inchid conturile la Raiffeisen si sa ma mut la BRD, dar mai stau in paralel 1-2 luni, pana ma conving daca merita BRD ca banca principala. Avand si cont la Unicredit cu oferta Black friday, pot realiza acolo schimburi valutare la curs BNR.

Ca fapt divers, azi am ridicat cardul BRD Mastercard Platinum debit din sucursala. Va arat modul de prezentare cu totul inedit.
Pe langa cele doua carduri si instructiunile de activare ale cardului, pachetul contine si un portcard din piele si un pix Christian Lacroix.

Edited by MELODY, 28 May 2023 - 23:53.


#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
La BRD este nevoie de venit de 12.000RON ?Sau incasari de 12000.

#3
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 27.11.2008
Nici o banca din cele de mai sus si probabil dintre toate nu conditioneaza oferta de cont de incasare venituri.
S-au schimbat totusi vremurile

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca beneficiile acestor carduri sunt cam aceleleasi, pentru ca sunt de fapt beneficii oferite de Visa & mastercard.

De curand am primit oferte de carduri pt Vis Gold Debit de la BT si aveau niste comisioane grase de retragere de la ATM.
La Raiffeisen am comisioane 0.

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Eu recomand otp.  Ai retrageri gratuite la orice bancomat și multe altele

#6
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Acu'sincer...voi plătiți sa va tina cineva banii? Iar daca nu ia bani ...e promoție?
Eu îi tin la cei ce mă  plătesc să-i țină.
Curios ...

Edited by adnana2121, 29 May 2023 - 07:10.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View PostDrizzt89, on 29 mai 2023 - 01:10, said:

Nici o banca din cele de mai sus si probabil dintre toate nu conditioneaza oferta de cont de incasare venituri.
S-au schimbat totusi vremurile
Conditioneaza. Incasare de venituri la un anumit prag sau o anume suma minima in administrarea lor (conturi, depozite, actiuni, etc.).

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Am Visa Gold Debit Private de la Unicredit și comisioanele sunt zero pentru că încasez lunar salariul în cont.
Beneficiile sunt cele standard Visa Gold.
Fiind gratuit, merită, pot sta în lounge la aeroport înainte de zbor cu mâncare și bautură gratuite.
Altfel, n-aș da 150 lei pe an pentru acest card.

#9
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Am avut de la BT goldul acum ceva ani, nu am sesizat sa ma fi ajutat cu ceva.
Folosesc Orange Money de la lansare la tot ce inseamna plati UE si nonUE, spre deosebire de BT nu mi-a luat 2% comision la plata in euro pe bookig.
In 2023 sunt unii care inca mai percep comisioane la retragere, asta spune tot.
Si daca ai familie si nu esti european adevarat , cu al treilea ,patrulea membru ce faci il tii la geam sa se uite la tine cum umfli matzu la louge ?

Edited by _o_, 29 May 2023 - 08:30.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Mananci si bei gratuit si fara limita in asteptarea zborului. Asta in conditiile in care mancarea si bautura in aeroport sunt foarte scumpe.

View Post_o_, on 29 mai 2023 - 08:27, said:

Si daca ai familie si nu esti european adevarat , cu al treilea ,patrulea membru ce faci il tii la geam sa se uite la tine cum umfli matzu la louge ?

Ii faci si nevestei card.

Edited by george_alexandru, 29 May 2023 - 08:31.


#11
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Asta daca ai escale lungi, altfel…
Personal am avut si 4 ore escala si n-am simtit nevoia de a manca , dar na , nu toata lumea e la fel iar eu nu plecasem decat de 8 ore de la hotel !

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Daca e gratuit, nu faci vreun efort, asa ca...de ce nu? Altfel, sa dai bani nu mi se pare ca merita, sau e undeva la limita, ca mai sunt si beneficii precum asigurarea si reduceri la unele chestii.

Edited by george_alexandru, 29 May 2023 - 08:35.


#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postjm2010, on 29 mai 2023 - 08:06, said:


Conditioneaza. Incasare de venituri la un anumit prag sau o anume suma minima in administrarea lor (conturi, depozite, actiuni, etc.).
Am sunat la ei,cât timp rulezi minim 12.000RON nu contează cum ai beneficiile gratuite.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Daca vorbim de acces la Business Lounge, avem si cardul Avanpost Gold de la Libra. Acum are un cost de 4 lei pe luna dar aduce o dobanda de 1% pe an.

Edited by Leo2006, 29 May 2023 - 09:11.


#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View PostZIGZAG20, on 29 mai 2023 - 00:11, said:

La BRD este nevoie de venit de 12.000RON ?Sau incasari de 12000.
Am avut. Singurul beneficiu "premium" e ca-ti dadeau un fel de portofel dintr-un material dubios. Nici nu stiu pe unde e, cred ca l-am aruncat.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Sincer, folosesc lunar credit cardul de la Raiffeisen pentru un singur motiv: la sfarsit vad cat am cheltuit si pun la loc.
In plus, fiind banii lor, sunt mult mai receptivi cand e vorba de fraude.

Si desigur, au curs valutar foarte bun la Mastercard World.

#17
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 12.07.2022

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 08:29, said:

Mananci si bei gratuit si fara limita in asteptarea zborului. Asta in conditiile in care mancarea si bautura in aeroport sunt foarte scumpe.

Prin mancare gratuita a se intelege cipsuri si sandwich-uri ambalate. Altceva nu este la "biznis lounj" in RO.

View Postgeorge_alexandru, on 29 mai 2023 - 08:29, said:

Ii faci si nevestei card.

Trebuie si nevasta sa cheltuie 5000 lei cu acel card, altfel sta afara Posted Image

View PostAdm, on 29 mai 2023 - 10:19, said:

Si desigur, au curs valutar foarte bun la Mastercard World.

Reducere 2%, in loc de 3.5% peste BNR ai "doar" 1.5% peste BNR. Nu e foarte bun, e doar bunicel. Platesti 500 lei / an pentru acest beneficiu :)

#18
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 13.07.2006

View Postadnana2121, on 29 mai 2023 - 07:09, said:

Acu'sincer...voi plătiți sa va tina cineva banii? Iar daca nu ia bani ...e promoție?
Eu îi tin la cei ce mă  plătesc să-i țină.
Curios ...

Da, toti suntem bucurosi sa primim bonusuri, comisioane zero, intrari in lounge etc., dar credeti ca toate aceasta pot dura la infinit? Cheltuielile de a gestiona aceste beneficii, licente software etc etc costa enorm, si tot cresc, pe langa veniturile directe din carduri care tind spre zero. Visa si MC taxeaza absolut orice, iar firmele care ofera diverse soft-uri in domeniu (pos, atm etc) nu cer mai putin de cateva mii de EUR pentru cea mai nesemnificativa modificare. Vorbesc din perspectiva unei persoane care a lucrat mai multi ani pentru clienti banci din RO si alte tari in zona de carduri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate