Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare lampa UV

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.10.2020
Salutare,

Am nevoie (cred eu) de o lampa UV pentru fix doua situatii : mucegai pe pereti si niste carti/reviste vechi cu valoare mai mult sentimentala pe care cand pun mana ma iau toate mancarimile.

Cunosc restul solutiilor contra mucegaiului ca le-am incercat pe toate - solutii pe baza de clor, lavabila cu ioni de argint - etc - tot reapare.

Sa iau o lampa de dimensiuni mai mici/portabile (eficienta mai scazuta presupun) sau una mai mare ? Sau alta solutie?  

https://www.emag.ro/...oz/pd/D9RYV3MBM
sau
https://www.emag.ro/...1/pd/DTRVKYMBM/

sau altceva?

Multumesc.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Trebuie sa identifici sursa mucegaiului si sa rezolvi, altfel poti sa iei orice aparat degeaba.

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 19.03.2022
Aerul cald sau fierbinte distruge mucegaiul.
Deci un uscator  de par face minuni.
Ventilatie continua cu aer cald ajuta mult.

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Lampa aia UV si ozon nu distruge complet mucegaiul, distruge partial, superficial, nu in adancime si ar trebui folosita zilnic in sedinte de 30 minute, sa aiba vreun efect sesizabil.Mare atentie la utilizare si aerisire.

Edited by FC72, 28 May 2023 - 15:08.


#5
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.10.2020
Erisesc zilnic si folosesc si dezumidificator si purificator si degeaba. Blocul meu este vechi se neizolat la exterior iar din cate stiu asta ar putea fi si motivul pentru care mucegaiul tot apare.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Nu faci nimic cu lampa UV, rezolva treaba cu umiditatea/condensul.

Edited by Tipiric, 28 May 2023 - 17:46.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Mucegaiul apare acolo unde apa face condens. Adica in locul unde temperatura e sub temperatura punctului de roua.
Daca peretele e cu 10 grade mai rece decat aerul din incapere, atunci aerul din incapere trebuie sa aiba o umiditate de sub 70% sa nu ai probleme.
Fiecare grad in minus al peretelui, creste umiditatea relativa cu 3 procente. Daca ajunge la 100%, se formeaza condens.

Hota la bucatarie, ajuta la mentinerea unei umiditati rezonabile. Aportul de aer de afara, reduce atat umiditatea relativa, cat si temperatura.
Ia-ti un higrometru cu termometru sa stii cum stai.

Paradoxal, o camera mai incalzita, la umiditate 40-60%, are mai mare sanse sa produca mucegai pe un perete rece.
Lampa aia cu ultraviolete nu va face nimic. Ultravioletele sunt in aceiasi masura rele pentru mucegai ca si pentru tine.

Tu trebie sa ai grija sa nu se formeze, nu sa ai grija sa-l ucizi.

#8
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 Condoriot, on 28 mai 2023 - 15:34, said:

Blocul meu este vechi se neizolat la exterior iar din cate stiu asta ar putea fi si motivul pentru care mucegaiul tot apare.
Nici vorba.
Si daca izolezi tot va face mucegai.
Nu te scapa izolatia de nici un mucegai.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
se poate alimenta cu orice "droser electronic", personal am folosit circuitul valid al unui bec economic al carui tub s-a spart, l-am "inchis" intr-o cutie de cartus de imprimanta laser si l-am dotat cu un ventilaizer care sa plimbe aerul (si sa-l ozoneze inacelas timp) prin "coloana". daca vrei, pot reveni maine cu poze, INSA, asa cum au scris altii inaintea mea, doar cu uv-c si/sau ozon, nu rezolvi problema.

se pare ca site-ul emag este neacceptat pe forum, dar cauta dupa "Lampa UV germicidala Philips TUV11W G13 11W" si unde gasesti mai ieftin, ala este

#10
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 31.12.2008
Eu am luat de la Dedeman, pe comanda ,  2 tuburi de UVC de 8W
Le folosesc la stergere EPROM
Dezinfecteaza doar zona "iluminata"

#11
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005

 asffga, on 28 mai 2023 - 18:03, said:

Nici vorba.
Si daca izolezi tot va face mucegai.
Nu te scapa izolatia de nici un mucegai.

Cand sunt 30 de grade afara, asa e. Lucrurile se schimba cand e frig, izolatia ajuta peretele sa ramana mai cald, va pierde caldura mai incet si condensul se va forma mai greu.

#12
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 18.06.2019

 r_murphy, on 28 mai 2023 - 21:13, said:

se poate alimenta cu orice "droser electronic", personal am folosit circuitul valid al unui bec economic al carui tub s-a spart, l-am "inchis" intr-o cutie de cartus de imprimanta laser si l-am dotat cu un ventilaizer care sa plimbe aerul (si sa-l ozoneze inacelas timp) prin "coloana". daca vrei, pot reveni maine cu poze, INSA, asa cum au scris altii inaintea mea, doar cu uv-c si/sau ozon, nu rezolvi problema.

se pare ca site-ul emag este neacceptat pe forum, dar cauta dupa "Lampa UV germicidala Philips TUV11W G13 11W" si unde gasesti mai ieftin, ala este
vreau eu...

in privat daca nu merge in public

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

 WorstSpiderman, on 29 mai 2023 - 17:27, said:

vreau eu...

in privat daca nu merge in public
vezi pe mesaje personale sau "aici" ...

https://forum.softpe...c#entry26216949

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate