Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Raspundere administrator (patron) firma

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Un administrator de firma,care este unic actionar,daca nu respecta un contract incheiat ,si i-ai platit niste sume de bani,si isi lichideaza firma,o baga in faliment,etc ,poate raspunde si ca persoana fizica cu bunurile propii daca conturile firmei sunt pe zero?
Ma gandesc ca este usor sa iti faci o firma,o bagi in insolventa si nu nu mai ai nicio treaba!Am un avocat ,dar ma tot abureste de nu am inteles nimic!Ma gandesc ca a mai fost cineva in aceasta situatie.
  Multumesc!

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007
teoretic da, se poate ajunge la atragerea raspunderii, exista cadru legal pentru asta. in practica insa detaliile conteaza foarte mult.
atragerea raspunderii in nici un caz nu este o masura simpla, nu e ceva de genul: firma nu s-a achitat de obligatii, in mod sigur va plati administratorul/asociatii, sau, in cazul tau, asociatul unic. NU!
tu trebuie sa dovedesti niste lucruri, de aceea e bine sa il asculti cu atentie pe avocat, pentru a-l sprijini sa produca probe.
doar pe vorbe nu cred ca poti obtine atragerea raspunderii.

Edited by strongsss, 28 May 2023 - 13:42.


#3
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.07.2007

View Poststrongsss, on 28 mai 2023 - 13:28, said:

teoretic da, se poate ajunge la atragerea raspunderii, exista cadru legal pentru asta. in practica insa detaliile conteaza foarte mult.
atragerea raspunderii in nici un caz nu este o masura simpla, nu e ceva de genul: firma nu s-a achitat de obligatii, in mod sigur va plati administratorul/asociatii, sau, in cazul tau, asociatul unic. NU!
tu trebuie sa dovedesti niste lucruri, de aceea e bine sa il asculti cu atentie pe avocat, pentru a-l sprijini sa produca probe.
doar pe vorbe nu cred ca poti obtine atragerea raspunderii.

Ba da. Sunt administrator unic. Dupa un timp indelungat, 2-3 ani mi s-a atras raspunderea in solidar pentru datorii la stat, conturi pf blocate etc... De fap un cont de card... Suma era mica max 2 salarii medii (brute). Am platit cum am putut, Fara nici un avocat... Penalitati derizorii, dar te blocheaza pe persoana fizica..

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru ANAF e lege speciala. E suficient sa produca o decizie si gata.
Ca terta persoana/client, e mult mai complicat. trebuie sa dovedesti intentia/reaua vointa a administratorului.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcarlisian, on 28 mai 2023 - 13:51, said:


Ba da. Sunt administrator unic. Dupa un timp indelungat, 2-3 ani mi s-a atras raspunderea in solidar pentru datorii la stat, conturi pf blocate etc... De fap un cont de card... Suma era mica max 2 salarii medii (brute). Am platit cum am putut, Fara nici un avocat... Penalitati derizorii, dar te blocheaza pe persoana fizica..
Cred ca ai mai omis niste detalii prin descriere... Nici chiar ANAF nu iti atrage raspunderea in solidar i secunda 2 dupa lichidarea firmei! Iti deschide proce pentru administrare cu rea vointa, se intampla niste termene de judecata, etc.

Ai dat cu "ignore" la diverse solicitari de la ei sau te-ai trezit "din senin" cu conturile poprite pe persoana fizica?

View Postpasilla, on 28 mai 2023 - 13:54, said:

Pentru ANAF e lege speciala. E suficient sa produca o decizie si gata.
Ca terta persoana/client, e mult mai complicat. trebuie sa dovedesti intentia/reaua vointa a administratorului.
Nici chiar ANAF nu poate sa dea o decizie ca o terta persoana - administratorul persoanei juridice in acest caz - raspunde in solidar! Trebuie proces pentru asta si niste termene la care respectiva persoana fizica (fostul administrator) se prezinta sau nu.

ANAF poate sa dea o decizie de impunere pentru persoana juridica si sa execute instant daca are ceva de executat. Daca nu are (cum in cazul asta se pare ca nu a avut) atunci se poate indrepta in instanta impotriva administratorului.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostXman_ghio, on 28 mai 2023 - 14:02, said:

Iti deschide proce pentru administrare cu rea vointa, se intampla niste termene de judecata, etc.
Nici vorba de asa ceva.
Se face prin decizie administrativa. Nu stau acum sa caut legea.

Am o prietena care a patit asa ceva. Nici macar nu a fost instiintata, s-a publicat decizia prin afisare pe gardul ANAF.
A aflat de la banca dupa ce i s-au blocat conturile.

Edited by pasilla, 28 May 2023 - 14:08.


#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ai grija ca au fost destui patroni care conduceau firme din umbra, aveau ceva naiv pe post de administrator.

Noua ne este usor sa zicem de prin lege fara sa stim ce s-a semnat pe acolo.

Am cunoscut de la angajate care girau patornul pe persoana juridica sa se imprumute in banca pana la patroni care isi tineau rudele la birou si pe post de administrator numeau un naiv de la ziar.

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,071
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 28 mai 2023 - 14:04, said:

Nici vorba de asa ceva.
Se face prin decizie administrativa. Nu stau acum sa caut legea.

Am o prietena care a patit asa ceva. Nici macar nu a fost instiintata, s-a publicat decizia prin afisare pe gardul ANAF.
A aflat de la banca dupa ce i s-au blocat conturile.

Pentru ANAF, Procedura de angajare a răspunderii solidare reglementate de dispoziţiile art. 25 şi 26 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, din 23.03.2022 presupune emiterea unei decizii administrativa, idar se parcurg niste pasi.  de regula vina pentru neinstiintare este mixta (adresa pusa aiurea, nr. tel schimbat, refuz de a furniza o adresa de mail valida).

Edited by strongsss, 28 May 2023 - 14:39.


#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Art 237^1 " | Ordonanţă de urgenţă 82/2007

(1) Atunci când un asociat răspunde nelimitat pentru obligaţiile societăţii pe durata funcţionării acesteia, răspunderea sa pentru aceste obligaţii va fi nelimitată şi în faza dizolvării şi, dacă este cazul, a lichidării societăţii.
(2) Atunci când, pe durata funcţionării societăţii, un asociat răspunde pentru obligaţiile acesteia în limitele aportului la capitalul social, răspunderea sa va fi limitată la acest aport şi în situaţia dizolvării şi, dacă este cazul, a lichidării societăţii.
(3) Asociatul care, în frauda creditorilor, abuzează de caracterul limitat al răspunderii sale şi de personalitatea juridică distinctă a societăţii răspunde nelimitat pentru obligaţiile neachitate ale societăţii dizolvate, respectiv lichidate.

#10
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postpasilla, on 28 mai 2023 - 14:04, said:

Nici vorba de asa ceva.
Se face prin decizie administrativa. Nu stau acum sa caut legea.

Am o prietena care a patit asa ceva. Nici macar nu a fost instiintata, s-a publicat decizia prin afisare pe gardul ANAF.
A aflat de la banca dupa ce i s-au blocat conturile.
Asa este.

La PF de cand cu prostia de conturi online, daca ai facut greseala sa faci un astfel de cont esti obligat sa intri saptamanal in el sa vezi poate apare vreo notificare in el, ca e considerat ca daca afiseaza acolo e considerata instiintare luata la cunostinta, chiar daca tu n-ai mai intrat in cont de acum 1 an.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand mi-a povestit prietena ce a patit, am fost convins ca ma minte. Eram sigur, sigur, ca si colegul Xman_ghio, ca nu se poate fara:
Iti deschide proces pentru administrare cu rea vointa, se intampla niste termene de judecata, etc.
A trebuit sa imi cer scuze si sa admit ca totul e la cheremul unui functionar oarecare si ca procedura fiind indeplinita nici nu mai are cai de atac.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
@pasilla: parerea mea personala - exista niste nuante! Doar in cazuri extreme "functionarul" este atat de rau-voitor si abuzeaza de pozitia lui/ei si emite un act fara sa faca de fapt nimic. Iar pentru astfel de cazuri poate raspunde chiar penal.

Eu cred ca in realitate se face un minim de verificare - adresa postala veche (trimite insiintare de prezentare); numar de telefon vechi, etc. In realitate multi fosti administratori (si de asta l-am intrebat pe initiator daca a primit orice hartie anterior) nu mai sunt curiosi de ce prostii au lasat in urma, nu raspund/ignora documentele primite si se trezesc apoi cu popriri. Evident ca pot exista cazuri in care au vandut sediul social, si-au schimbat numarul de telefon si adresa din CI nu mai este actuala. Iar in astfel de cazuri ANAF pune poprire si vede daca recupereaza ceva sau nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate