Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Call recorder pentru iOS?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

• Grup: Senior Members
...pentru ca asa fac la orice contract "incheiat la distanta": daca au inregistrarea o verifica; de cele mai multe ori nu au inregistrarea acordului tau (s-a sters ca a trecut ceva timp, nu s-a inregistrat de fapt apelul, etc). In acest caz iti face "roll back" fara nici un scandal.

Deci faptul ca i-ai amenintat tu ca inregistrezi apelul a fost fix 0 barat! La fel de bine puteai sa vorbesti frumos si se rezolva.

yekun

yekun

Active Member

• Grup: Members
Stii sau presupui că asta e explicația ?

Nu e deloc zero barat, pentru că daca ei modifică condițiile contractuale fără acordul tău, pretinzând însă că il au, fapta devine penală si e suficient un singur căpos să se țină de capul lor și platesc la final de îi ustură.

Iar inregistrarea ta, a propriei tale convorbiri cu un terț este probă legală si  admisibilă, am scris anterior de ce.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Stiu, nu presupun...

Tu cred ca te-ai uitat prea mult la filme americane si ai impresia ca isi bate cineva capul (de la Politie) despre o chestie ca asta. Si daca faci plangere penala, politia va face adresa catre compania de telecomunicatii, aia vor spune ca a fost o gresala (umana, tehnica, etc) si ca au readus abonamentul la situatia anterioara, ca au stornat facturile si nu exista nici o paguba. Rezultatul? Un mare NUP si se inchide povestea... Eventual te mai si suna suparat agentul de politie ca l-ai pus sa lucreze degeaba cand el avea alte cazuri mai importante si mai "reale" ;-)

cata32

cata32

Member

• Grup: Members
Am citit topicul ăsta și vreau să menționez că nu a zis nimeni din cei care sunt împotriva acestei aplicații că ai obligația să uiți tot ce ai vorbit cu interlocutorul că nu ai niciun drept ca fără acordul lor să reții în memorie cele discutate. :D

Paradoxul este că de cele mai multe ori aceste restricții cum e cea cu înregistrarea apelurilor care fi foarte utilă se aplică oamenilor cinstiți care chiar au nevoie de ea pentru că da, unii chiar uită o listă de cumpărături transmisă verbal/telefonic, o dată/oră/loc de întâlnire sau aniversare, o serie, o informație chiar utilă. De ce spun că e o tâmpenie și că restricția asta afectează doar oamenii cinstiți? Pentru că cei care vor cu adevărat să te înregistreze o pot face. De multe ori cu aparatură profesională sau dispozitive care permit chestia asta.
Și mai e ceva. Răspunderea legală pentru acțiunile și faptele noastre.

Ideea e că din cauza unora cu mintea prea odihnită, nu, nu mai putem înregistra apelurile decât cu un alt dispozitiv lângă telefon.
Merge și cu apple/ios, dar printr-un număr de telefon intermediar prin care să rutezi convorbirile. Asta presupune un soft și un abonament.
Oricum, ciudat că magazinele online, autoritățile furnizorii de servicii au dreptul să te înregistreze, dar tu ca cetățean, nu. Păi asta nu e discriminare?

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Nu e discriminare daca cetateanul este needucat si nu-si stie drepturile... Organizatiile sunt obligate sa te informeze ca inregistreaza convorbirea iar tu poti refuza sa continui discutia daca doresti.

abac, on 26 mai 2023 - 20:52, said:

Eu in locul lor iti ceream inregistrarea si direct la polite o duceam.
Poate nu v-ati prins dar GDPR se aplica doar organizatiilor. Persoanele fizice sunt excluse. Poti sa te duci la politie ca nu se supara nimeni.
Sunt o gramada de escroci care te suna sub diverse pretexte, e bine sa-i poti inregistra pentru eventuale actionari in instanta.
In plus eu nu-ti dau inregistrarea pentru ca este a mea, personala Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 09 March 2024 - 18:08.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate