Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Folie protectie UV - Recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Am o camera cu 3 pereti exteriori, plasata astfel incat are maximul de soare pe timpul zilei. Dimineata bate pe peretele cu geam si incalzeste camera inca din primele ore ale diminetii, seara bate in peretele din spate si tine camera incalzita pana ceva timp dupa apusul soarelui.

Este singura camera care este frecvent mai calda cu cateva grade bune fata de restul casei, prima camera in care se da drumul la aerul conditionat, cu saptamani inainte sa fie nevoie in restul casei si devine o problema enervanta.

Din pacate momentan nu este loc de copaci sau orice altceva plantat/construit pentru a bloca soarele, asa ca incerc sa diminuez problema incepand cu cea mai ieftina modificare, folii cu protectie UV pe geamul din fata. Asta dupa ce am incercat deja vopsirea peretilor exteriori intr-o culoare deschisa, pereti care sunt deja izolati.

Catre ce fel de folii ar trebui sa ma orientez? Am tot cautat si nu prea gasesc informatii folositoare, inafara de faptul ca ar trebui sa fie folii de exterior pentru a nu incalzi geamul. Aveti ceva recomandari?

Edited by goldieczr, 25 May 2023 - 12:46.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
am folosit cu success folie auto din obor, de aia ilegala, oglinda 100%. cred ca mai gasesti si acu. se pune cu apa si o rigleta foarte usor, preferabil pe foaia de geam exterioara, dar pe interiorul foii., exact ca la masina.

#3
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009
Jaluzele, obloane, rulouri exterioare, copertine, marchize.
Părerea mea!

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu vad ce ai putea face cu folii de protectie la UltraViolete...
Incalzirea e data de spectrul InfraRosu... Ai avea nevoie de folii care sa reflecte radiatia IR.

Ideal al fi fost sa pui geamuri termopan cu astfel de caracteristici - exista.

Cred ca cea mai ieftina solutie acum ar fi sa pui folie de aluminiu pe o parte din geamuri.

#5
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 smoke, on 25 mai 2023 - 12:58, said:

am folosit cu success folie auto din obor, de aia ilegala, oglinda 100%. cred ca mai gasesti si acu. se pune cu apa si o rigleta foarte usor, preferabil pe foaia de geam exterioara, dar pe interiorul foii., exact ca la masina.

Geamul este termopan, nu cred ca am cum sa despart foile

Mai trece lumina prin aia 100%?

 eiffel, on 25 mai 2023 - 13:10, said:

Nu vad ce ai putea face cu folii de protectie la UltraViolete...
Incalzirea e data de spectrul InfraRosu... Ai avea nevoie de folii care sa reflecte radiatia IR.

Atunci ma gandesc ca racoarea vine de la factorul reflectorizant al foliei (+protectia IR daca exista, cum ai spus tu). N-am cum sa pun folie de aluminiu, camera este locuita zilnic.

Edited by goldieczr, 25 May 2023 - 13:16.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
scoti baghetele alea de plastic din jurul foii de sticla si scoti foaia, nu-i nicio filosofie   :)

pe de alta parte, la cum descrii problema, nu stiu daca rezolvi mare lucru asa. eu as incerca sa umbresc peretele ala cumva.

#7
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Foile de geam din termopan nu sunt vidate? Nu stiam ca se pot scoate pur si simplu

Da, momentan nu am cum sa umbresc peretii, spatiul nu este suficient si vegetatia inca n-a apucat sa creasca, mai sunt cativa ani pana la umbra. Incerc sa fac ce pot pana atunci.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
pune rulouri exterioare din aluminiu
sunt unele umplute cu 3 mm de poliuretan

dacă pui folie anti -IR, atunci pierzi iarna căldura de la soare.
pe când cu rulou, vara te protejezi de soare, iar iarna te va proteja de vânturile puternice

#9
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Rulourile vor elimina lumina care este necesara

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Si cu dansa'n transa, si cu sufletu'n rai, NU se poate!
Ori Intuneric si racoare, ori lumina si caldura.
Cu cat mai mic gradul de transparenta, cu atat mai intuneric si racoare!
Incearca ASA ceva.
Se monteaza pe exterior pentru eficienta maxima.
Nu costa exagerat, deci daca nu-ti place, nu e mare bai!

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Atunci copertina.
Cea mai buna solutie era sa iei in calcul problema cand s-au facut geamurile termopan si sa-ti puna o sticla speciala ptr asa ceva, ca exista.

 goldieczr, on 25 mai 2023 - 13:24, said:

Foile de geam din termopan nu sunt vidate? Nu stiam ca se pot scoate pur si simplu
Nu sunt vidate - e mit urban.
Pot avea eventual gaz argon in ele.

Oricum nu e asa simplu de scos - nu recomand.

#12
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
exista jaluzele de interior cu  protectie termica . Sunt  ieftine , elegante si se monteaza usor, dar o sa fie intuneric in casa.
Acum am vazut ca exista si rulouri cu celule fotovoltaice .
Totusi tind sa cred ca problema vine si de sus. ai pod sus/? Daca da, trebuie sa izolezi podul.

Edited by laur_radu, 25 May 2023 - 14:16.


#13
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 01.06.2009

 goldieczr, on 25 mai 2023 - 13:41, said:

Rulourile vor elimina lumina care este necesara

Marchize sau obloane exterioare din lemn sau aluminiu.
Orientarea lamelelor poate fi ajustată după necesități astfel încât să avem umbră dar să fie și lumină sau să se poată vedea în curte.

Attached Files



#14
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Rulouri exterioare, chiar si din plastic daca nu ai bani de aluminiu.

#15
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 viceroy56, on 25 mai 2023 - 14:02, said:

Cu cat mai mic gradul de transparenta, cu atat mai intuneric si racoare!
Incearca ASA ceva.
Se monteaza pe exterior pentru eficienta maxima.
Atat timp cat nu e complet negru / folie de aluminiu si tot mai trece ceva lumina / vizibilitate afara in timpul zilei, e ok.
Folii am gasit si eu online, insa am gasit prea multe si nu stiu ce sa aleg, in care sa am incredere
Pe langa asta, din cate am citit sunt unele de interior, unele de exterior

 eiffel, on 25 mai 2023 - 14:02, said:

Atunci copertina.
Cea mai buna solutie era sa iei in calcul problema cand s-au facut geamurile termopan si sa-ti puna o sticla speciala ptr asa ceva, ca exista.
Geamurile au fost facute si montate inainte sa cumparam casa.
Copertina nu prea e alegere pentru ca nu este loc, m-am gandit deja si am una pusa pe peretele din spate unde e mai mult loc.

 laur_radu, on 25 mai 2023 - 14:07, said:

Totusi tind sa cred ca problema vine si de sus. ai pod sus/? Daca da, trebuie sa izolezi podul.
Podul este izolat, vata minerala de 10 cu aluminiu

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Orice pui, pune la exterior, la interior pui degeaba ca se încinge geamul ca un calorifer. Eu am draperii camuflaj, nu trece pic de lumina dar se încălzeau de ziceai ca le-am scos de la abur.
Am pus rulou exterior și am scăpat de problemă. Doar sa nu-l lași de tot pana jos, sa rămână câțiva cm sa ai tiraj sa se plimbe aerul. O sa fie ca o fațada ventilata. Mai ai sa rezolvi cu pereții ca se încing și aia si-ti degaja caldura pana pe la 3 dimineața de nu poți sa dormi. Trebuie umbriti cu ceva, ori ceva de sus sa obtureze soarele ori un panou la ceva distanță de ei (tot pe principiul fațada ventilata). Doar sa nu ți le ia vântul.

#17
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Si eu am incercat cu draperii blackout, nu trece nici un pic de lumina prin ele, din zi se face noapte, dar caldura si mai rau.
Vad ca sunt multe sugestii pentru rulouri, o sa caut ceva insa nu stiu cat de eficiente ar fi.
Pentru perete exista vegetatie plantata in fata lui insa dureaza cativa ani sa creasca, timp in care explodeaza factura la curent pt aerul conditionat. :(

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e solutia schimbarii geamului termopan cu totul ( evident doar partea de sticla, nu si ramele :) )
Ceri oferte la firmele de termopane si vezi ce iese.
Le zici clar ptr ce doresti geamul ca sa stie ce ofera.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate