Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Resetare electrovalva gaze AS-ER type ASV 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kukoshel69

kukoshel69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2019
Nu gasesc modelul de electrovalva pe internet si nu imi dau seama cum as putea sa resetez electrovalva ca sa imi revina gazele. Senzorul ei la care e conectat a detectat un fals pozitiv, nu era nici o scurgere de gaz cand s-a inchis electrovalva. Precizez ca nu am gasit nici un buton de actionare la electrovalva si nici nu pare sa aiba ca la cele clasice cu butoane rosii
Modelul de electrovalva in filmulet:
https://1drv.ms/v/s!...WrOBCED_T80e1or

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai pus un link aiurea

Nu e public

#3
kukoshel69

kukoshel69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2019
https://1drv.ms/v/s!...WrE6Mi0sMgf1boS

https://www.dropbox....223522.mp4?dl=0

l-am pus si pe dropbox, mi l-a formatat aiurea, ala e link de onedrive, nu stiu de ce mi-a pus niste puncte puncte

 dorin_2k, on 24 mai 2023 - 22:03, said:

Ai pus un link aiurea

Nu e public
e ok link-ul,  e public. Aveam impresia ca strica chat-ul de softpedia link-ul, dar face redirect cum trebuie catre filmulet

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Asa se „reseteaza”. Doar ca fie încă primește tensiune de la senzor și nu stă pe pozitia deschis când tragi de ea. fie piedica mecanică din interior nu mai ține vana pe deschis.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Linkul din onedrive nu e bun. Mă duce către contul meu onedrive.
Trage mai tare de acea tija până se blochează.
Scoate din priza detectorul. Posibil să îți trimită tensiune non stop către electrovalva și nu permite astfel armarea ei.
Daca nici așa nu merge, e defecta electrovalva.


#6
kukoshel69

kukoshel69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.04.2019
Multumesc @dorin_2k si @orlandobarbulescu . Intr-adevar trebuia sa trag de acea tija mai tare si am pastrat pozitia aia vreo 5-10 secunde pana a fortat mecanismul ala din interior sa ramana pe deschis. In sfarsit am gaze Posted Image

#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Ai in vedere ca senzorul de gaz e pe duca, electrovalva NU !

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Verifica totuși cu spumă de săpun si burete toate îmbinările. Acel pozitiv ar putea fi totuși o scurgere. Am gasit aragaze ce pierdeau gaz prin robinetul din interior.  Nu întotdeauna este merkaptan în amestec cu gazul și nu miroase.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Daca are verifciarile la zi ,  ce spuma , buret.. acum sunt detectore de gaz !? Unde nu e MERCAPTAN in gaz ??!! Pute de pe la o posta pierderi de gaz !

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Sa dea 300 de lei pe un detector de gaz pt o folosire ocazională?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Și detectoarele astea îs cam aiurea. Aveam instalația făcută dar fara contorul montat. Deci nu aveam încă gaz. A început a doua zi sa urle. Aia de la firma au zis că am scăpări în instalație. :)
Alt caz: a început să sune când am copt 2 cozonaci. In cuptorul ELECTRIC. Am aerisit și la o secundă după reset, iar declanșa. L-am scos din priza juma de an și acum merge ok.
Și în rețeaua de gaz nu e adăugat gazul ăla necombustibil dar cu miros demențial. Nu simt miros daca dau drumul la gaz fara flacăra. Însă detectorul declanșează (cred)


#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Are mercaptan , poate nasul tau nu sesizeaza, problema e la senzorii prosti ca sesizeaza si o basina..sau nu Posted Image

 orlandobarbulescu, on 25 mai 2023 - 11:33, said:

Sa dea 300 de lei pe un detector de gaz pt o folosire ocazională?

E mai eficient decat unul de 50 lei valabil 2,1 ani, daca itii explodeaza casa ai toate sansele sa mori in 30s !!

Edited by mihaiC1, 25 May 2023 - 18:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate