Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfat achizite mașină SH până în 40000-45000EUR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.04.2022
Daca banii nu sunt o problemă, ia GLE-ul , e frumos și cel mai important, îi place soției;
Daca nu ești foarte confortabil cu banii (gen nu poți să îți iei 2 bucăți) calculează tco pe următorii ani și vezi cum te simți (casco,RCA,impozit, combustibil,adblue,revizii,2 seturi de anvelope, devalorizare,etc)

#20
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010
Te-ai uitat la X3/X5/5? In cazul tau as alege intre GLE si E. RR poate fi un sac fara fund.


#21
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View Postvto_13, on 24 mai 2023 - 17:48, said:

Mulțumesc pentru răspuns. M-am gândit și la o variantă pe benzină din GLE doar că habar n-am de motoarele pe benzină de la Mercedes. Sunt fiabile cât de cât? Care ar fi cea mai potrivită motorizare pe benzină pentru un GLE după părerea ta? Merci!

Am eu un GLC300 Coupe, benzina…masina este din 2020. pot sa iti spun ca nu am avut absolut nicio problema cu ea, 0.

dar pentru un GLE, as alege un motor de 3.0, se preteaza cel mai bine.

peste doua saptamanii vine si masina sotiei, un E Class Cabriolet, diesel, si pot sa iti dau un feedback si despre acea masina.

in general, nu am avut probleme cu masinile de la Mercedes, au fost destul de fiabile pana acum…

View Postvto_13, on 25 mai 2023 - 12:00, said:

Mulțumesc pentru răspuns. Vreau varianta coupé pur și simplu pentru că nu îmi place spatele de la seria aia de GLE, seamănă prea mult cu ML-urile alea vechi.
Cu forma Lexusului nici eu nu sunt împăcat deși știu că sunt mașini foarte fiabile.

da, sunt de acord cu tine, variantele normale nu sunt atat de atractive ca cele Coupe, desi, modele noi arata mai ok…dar nu sunt in bugetul tau.
dar la modelul pe care il cauti tu, da, Coupe-ul este mult mai placut ca design…

#22
Daniel_Moldovean

Daniel_Moldovean

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.10.2022
Daca tot ai buget si vrei sa iei fara sa dai de tzepari, iti recomand sa iei de la un dealer autorizat. Incearca la https://www.webcar.eu/ro-ro/, ai de unde alege, si din experienta [roprie, is super seriosi si prompti. Si eu de la ei am luat. Incearca, merita.

#23
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

View Postberia81, on 28 mai 2023 - 10:48, said:



Am eu un GLC300 Coupe, benzina…masina este din 2020. pot sa iti spun ca nu am avut absolut nicio problema cu ea, 0.

dar pentru un GLE, as alege un motor de 3.0, se preteaza cel mai bine.

peste doua saptamanii vine si masina sotiei, un E Class Cabriolet, diesel, si pot sa iti dau un feedback si despre acea masina.

in general, nu am avut probleme cu masinile de la Mercedes, au fost destul de fiabile pana acum…



da, sunt de acord cu tine, variantele normale nu sunt atat de atractive ca cele Coupe, desi, modele noi arata mai ok…dar nu sunt in bugetul tau.
dar la modelul pe care il cauti tu, da, Coupe-ul este mult mai placut ca design…
Mulțumesc mult pentru răspuns! 99,9% rămâne GLE-ul pe benzină cu motor de 3l. Sincer nici nu mă pot gândi la un motor mai mic la o asemenea caroserie. Mai mare ar merge doar că impozitul este cam mult.

#24
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

View PostDaniel_Moldovean, on 30 mai 2023 - 12:25, said:

Daca tot ai buget si vrei sa iei fara sa dai de tzepari, iti recomand sa iei de la un dealer autorizat. Incearca la https://www.webcar.eu/ro-ro/, ai de unde alege, si din experienta [roprie, is super seriosi si prompti. Si eu de la ei am luat. Incearca, merita.
Mulțumesc mult! Mă și pun să văd ce au.

#25
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

View Postvto_13, on 26 mai 2023 - 16:05, said:

Eu nu înțeleg cum pot unii să judece așa ușor pe nevăzute...
Într-adevăr Rextonul este o variantă simpatică, am și condus unul, are o cunoștință ultimul model varianta de 2.2l diesel. Sincer mi se pare un pic cam puțină motorizarea la o mașină atât de mare.

Salut, scuze nu am indreptat-o neaparat in directia ta pentru ca nu-ti cunosc toata povestea. Era mai degraba o chestie general valabila la peste 75% dintre romani. E mai importanta imaginea si statusul decat nevoia reala, dorintele si comfortul personal.
Totusi ca sa eviti probleme cu o masina foarte scumpa (peste 40k euro) ar fi o idee sa luati in considerare si ce exista pe piata nou in acel price-range. Macar 1-2 test drive-uri nu pot sa strice.
Daca nu se incadreaza nimic nou, merge si ce a propus si un coleg mai sus, sa te uiti la dealeri autorizati care dau si garantie, sunt sanse mai mici de teapa sau kilometraj manarit. Si ca a 3-a optiune masina SH dar cu un singur proprietar si cu istoric de service.
Poate merita un ochi si in gradina Lexus, Toyota, Kia, Hyundai, Mazda,  masini configurate bine, poate chiar si pe stoc.
Bafta sa gasiti ce vi se potriveste.

#26
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Ar fi aceste 2 modele cu km mai putini dar sunt putin peste buget:
https://www.autovit....c-ID7H0UfV.html
https://www.autovit....c-ID7HaEnb.html

#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postshymano, on 26 mai 2023 - 16:22, said:

Bine, in afara faptului ca e joasa rau, pentru drumurile noastre..
Adica-i joasa rau pentru urcat borduri, ca drumurile n-au nicio treaba. Nu e ca si cum daca-ti iei GLE te bagi cu el prin toate gropile doar pentru ca ai garda la sol mare.
Anyway, am stat in spate in GLE coupe si nu mi-a placut deloc, ma simteam inghesuit, pentru cat de mare e masina p-afara. Si ma asteptam si portbagajul sa fie mai mare decat e.
+1 vot pentru ala normal, pare mult mai ok daca-ti pasa de cei din spate. :)

#28
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

TehCube said:

1685883542[/url]' post='30015696']
Adica-i joasa rau pentru urcat borduri, ca drumurile n-au nicio treaba. Nu e ca si cum daca-ti iei GLE te bagi cu el prin toate gropile doar pentru ca ai garda la sol mare.
Anyway, am stat in spate in GLE coupe si nu mi-a placut deloc, ma simteam inghesuit, pentru cat de mare e masina p-afara. Si ma asteptam si portbagajul sa fie mai mare decat e.
+1 vot pentru ala normal, pare mult mai ok daca-ti pasa de cei din spate. Posted Image

am GLC Coupe, deci sensibil mai mic decat GLE Coupe, si pot sa iti spun ca locul in spate este suficient. ok, daca ai 2m, ai o problema, dar altfel…absolut nicio problema.
Portbagajul ela GLE Coupe este suficient, nu ai nevoie de ceva mai mare…bine, acum nu stim ce nevoi are omul. Dar daca ma descurc eu la GLC Coupe cu portbagajul care are mereu un carucior in el, cred ca o sa fie ok si el.

Edited by beria81, 04 June 2023 - 15:52.


#29
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Poate e bias legat de cum pare p-afara.
Eu am un coleg care a avut ML 350 (2009-ish, nu mai stiu), si m-am plimbat cu el de cateva ori. Apoi a facut upgrade la GLE coupe (350d), care mi s-a parut mai mare (si este, cu vreo 10 cm si in lungime si in latime), si avea si spatiu mai putin in spate, si portbagaj considerabil mai mic (lucru pe care l-a confirmat si el). Banuiesc ca e din cauza formei caroseriei, alta explicatie nu am, dar asa se simte.
Daca deranjeaza sau nu, depinde de cine sta in spate, cat spatiu ai nevoie in portbagaj, si cat de lungi sunt dumurile. Dar eu am avut impresia ca pare mai mare p-afara decat se simte pe dinauntru. In fata nu e acceasi problema, se simte foarte spatios.

...recent mi-a zis ca-l bate gandul sa treaca la X5 cu 7 locuri. Posted Image

Edited by TehCube, 04 June 2023 - 16:11.


#30
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012
Am avut eu Mercedes E300de (diesel plugin-hybrid). În general, mașina a fost ok, la 170.000 s-au dus tachetii, reparație de 7000 de RON, la reprezentanță. Ca dezavantaj, portbagajul e destul de mic datorita bateriei sistemului hibrid care e pusa în spatele banchetei. Nu poți răzbata bancheta dacă e un detaliu important pentru tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate