Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sfat achizite mașină SH până în 40000-45000EUR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023
Salutare,

Urmează să ne luăm o mașină fiindcă avem nevoie de una mai mare. Ca și modele ne plac (în ordine descrescătoare): Mercedes Benz GLE Coupé 2015-2019 motor 3l diesel (din păcate modelul mai nou nu se încadrează în buget), Range Rover Vogue 2012-2021 și Mercedes Benz E class varianta Diesel/Hybrid.
Rangeul mi-ar plăcea cel mai mult, dar am înțeles că sunt foarte stricacioase și mai greu și cu piesele la ele (poate nu este adevărat, sunt doar informații găsite de mine pe forumuri)
Despre GLE-uri și motoarele de 3l diesel de la Mercedes nu am prea multe informații, dar asta este preferata soției.
Varianta Diesel/Hybrid din E classul respectiv ar fi probabil cea mai înțeleaptă variantă și din punct de vedere a prețului de achiziție și pentru faptul că circulam destul de des prin aglomerație, dar facem și destule drumuri mai lungi.

1. Buget de achizitie - 40000-45000
2. Noua sau SH - SH
3. Nevoi: familie, 20000-25000km anual
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: Diesel, Diesel/Hybrid
5. Cutie Manuala / Automata - Automata
6. Modele si dotari preferate: Dotări: Pentru GLE culoare exterior alb neaparat, la celelalte două este indiferent în afară de gri
Culoare interior alb/bej/maro deschis (culoarea interiorul nu este un criteriu crucial)
Panoramic neaparat

Vă mulțumesc anticipat!

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
In primul rand, la 20-25k km pe an, de ce diesel? Spui ca circulati des prin aglomeratie, niciunul din modele nu e optim pentru asa ceva. Pentru drumuri lungi eu as alege E class.

#3
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

 AWE, on 24 mai 2023 - 17:12, said:

In primul rand, la 20-25k km pe an, de ce diesel? Spui ca circulati des prin aglomeratie, niciunul din modele nu e optim pentru asa ceva. Pentru drumuri lungi eu as alege E class.
Mulțumesc pentru răspuns. M-am gândit și la o variantă pe benzină din GLE doar că habar n-am de motoarele pe benzină de la Mercedes. Sunt fiabile cât de cât? Care ar fi cea mai potrivită motorizare pe benzină pentru un GLE după părerea ta? Merci!

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Ce masini ai mai condus pana acum? Cat vrei sa o tii? Ce urmaresti la o masina ? Vad ca intrebi de fiabilitate a motorului... Stii ca trece vara si suntem imediat trecem in 2024? 😅 Tu te gandesti sa cumperi o masina din 2015-2019 cu 40-45k euro. Sunt masini noi in banii astia pe care nu le au peste 80% dintre romani....zic si eu. Eu m-as uita in curtea Subaru sau C5X de la Citroen...ala cred ca il prinzi si hibrid . Bafta!

#5
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Citroen C5X chiar pe stoc si relativ in buget: https://www.oferteci...pBoCHfUQAvD_BwE
E bun si de drum lung si de aglomeratie Posted Image. Si arata si bine.

Edited by A_Stere, 24 May 2023 - 18:27.


#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 vto_13, on 24 mai 2023 - 17:48, said:

... habar n-am de motoarele pe benzină de la Mercedes. Sunt fiabile cât de cât? Care ar fi cea mai potrivită motorizare pe benzină pentru un GLE după părerea ta? Merci!

3.0L, ala clasic, V6 bi-turbo, n-au probleme de care sa fi auzit. Mai sus n-are sens sa mergi, decat daca nu-ti pasa de consum si impozit si ai neaparat nevoie de mai mult de ~300+ CP.

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Strict opinie personala. Eu m-as uita la GLE normal in defavoarea celui Coupe. Coupe-ul e mai inghesuit si am inteles ca sunteti in cautare de spatiu. In plus nu-s fan Dorian. Nici nu-mi pare mare reusita de design spatele Coupe-ului.
Presupun ca totusi cine are 40-45.000 de dat pe o masina se descurca si cu intretinerea ei, insa Range Rover poate fi o gaura nesfarsita de bani.
Pentru mers in oras merge un Hybrid. Poate un Lexus RX ar fi potrivit.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 uhu10uhu, on 25 mai 2023 - 10:00, said:

Strict opinie personala. Eu m-as uita la GLE normal in defavoarea celui Coupe.

E chestie de gust dar si mie imi place mai mult GLE normal, coupe arata ca o broasca testoasa cumva :) si vine cu dezavantajul spatiului interior mai restrans. Lexus sunt foarte ok ca masini dar eu nu ma impac cu design-ul ala. Din nou, chestie de gust.

#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Gle coupe langa RR Vogue? Vrei mai mare dar sa fie coupe? ))))) Ia-ti-o p-aia “alb coca” si ai rezolvat.

#10
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

 underrated, on 25 mai 2023 - 11:23, said:

Gle coupe langa RR Vogue? Vrei mai mare dar sa fie coupe? ))))) Ia-ti-o p-aia “alb coca” si ai rezolvat.
Vreau mai mare decât mașina actuală care este un seria 1, am uitat să clarific acest detaliu. Dacă cel mai important aspect ar fi spațiul clar m-aș duce spre Range, doar că așa cum scris și uhu10uhu, Rangeul poate fi o gaură nesfârșită de bani.
O părere personală pentru tine: dacă nu poți veni cu idei constructive este păcat să pierzi atât timpul nostru, cât și al tău lăsând comentarii aiurea.
Să ai noroc la toate!

#11
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

 AWE, on 25 mai 2023 - 09:36, said:



3.0L, ala clasic, V6 bi-turbo, n-au probleme de care sa fi auzit. Mai sus n-are sens sa mergi, decat daca nu-ti pasa de consum si impozit si ai neaparat nevoie de mai mult de ~300+ CP.
Mulțumesc mult pentru răspuns! M-am mai documentat și eu și am înțeles că motoarele astea sunt destul de fiabile. Cele mai frecvente probleme se rezolva cu 300-500EUR fiecare și sunt doar vreo 3-4. Cred că s-a cam găsit "câștigătorul" :)

#12
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

 uhu10uhu, on 25 mai 2023 - 10:00, said:

Strict opinie personala. Eu m-as uita la GLE normal in defavoarea celui Coupe. Coupe-ul e mai inghesuit si am inteles ca sunteti in cautare de spatiu. In plus nu-s fan Dorian. Nici nu-mi pare mare reusita de design spatele Coupe-ului.
Presupun ca totusi cine are 40-45.000 de dat pe o masina se descurca si cu intretinerea ei, insa Range Rover poate fi o gaura nesfarsita de bani.
Pentru mers in oras merge un Hybrid. Poate un Lexus RX ar fi potrivit.
Mulțumesc pentru răspuns. Vreau varianta coupé pur și simplu pentru că nu îmi place spatele de la seria aia de GLE, seamănă prea mult cu ML-urile alea vechi.
Cu forma Lexusului nici eu nu sunt împăcat deși știu că sunt mașini foarte fiabile.

#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
La 50k gasesti SsangYong Rexton, nou.
Nu au motoare de generatie foarte noua, la care sa nu se cunoasca problemele ...
Eu am luat un Tivoli Grand, tot pentru spatiu ... 90% din "cunoscatori" au/aveau impresia ca e o chinezarie ieftina ...
La 20k, Tivoli Grand bate la cur Sportage de 30k+ si alte asemenea, dpdv al tinutei de drum (si nu numai).
O vizita in showroom nu doare ... urca-te intr-unul si fa-ti o parere.
La fel, un drive test nu-ti rapeste decat cateva minute ...
Spre deosebire de altii, cu astea nu prea stai prin service-uri.

Edited by shymano, 26 May 2023 - 15:38.


#14
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

 shymano, on 26 mai 2023 - 15:29, said:

O vizita in showroom nu doare ...
Buna propunere! Dar doare in Ro sa fii vazut in Rexton de 50k, cand ar putea sa te vada vecinii si neamurile coborand dintr-un Mertz. Daca esti vazut in Ssang Yong zice lumea ca e #sarakie chinezeasca (nu prea stie lumea ca sunt defapt koreeni si ca dau garantie 10 ani din bara in bara).

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Am un prieten care a avut damblaua sa-si ia Mercedes nou ...
Fiind la post in Italia, si-a luat (in conditii avantajoase financiar) un A200d.
Masina buna, dar pentru drumuri bune, nu pentru cele de la noi...
Acum cauta sa-l vanda, la doar 15k km, ca a vazit ca nu e de tinut aici.

#16
vto_13

vto_13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.05.2023

 A_Stere, on 26 mai 2023 - 15:51, said:


Eu nu înțeleg cum pot unii să judece așa ușor pe nevăzute...
Într-adevăr Rextonul este o variantă simpatică, am și condus unul, are o cunoștință ultimul model varianta de 2.2l diesel. Sincer mi se pare un pic cam puțină motorizarea la o mașină atât de mare.

 shymano, on 26 mai 2023 - 15:29, said:


Mulțumesc pentru răspuns! Cunosc mașina, am și condus una, dar consider că la un asemenea șasiu nu are avea ce căuta motor mai mic de 3l.

Edited by Dany_Darke, 26 May 2023 - 18:37.


#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 shymano, on 26 mai 2023 - 16:04, said:

Acum cauta sa-l vanda, la doar 15k km, ca a vazit ca nu e de tinut aici.

Dar care e problema, ca nu inteleg?

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Si-a luat motocicleta, masina nu are nimic.
Bine, in afara faptului ca e joasa rau, pentru drumurile noastre..
Plus ca aia nu e masina de tinut in traficul din Bucuresti.

Edited by shymano, 26 May 2023 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate