Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vindem apartamentele din cauza cutremurelor?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Lex404, on 23 mai 2023 - 21:44, said:

Unii cu balcoane inchise, altii nu. Unii cu geamuri de o culoare, altii alta. unii au izolarea roz, altii galbena, pura tiganie.

Parca era vorba sa scapam odata de comunism, de gri, de negru.
Ce, si aici e pura tiganie conform teoriei tale?Posted Image
Attached File  ct.jpg   214.82K   66 downloads

Edited by adisz, 24 May 2023 - 08:24.


#38
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 03.12.2021
Are legatura cu zona, daca esti langa cladiri cu risc multe, langa splai, langa lac, pe teren cu panza freatica la suprafata, in centru sau nord - posibil sa fii mai afectat de cutremur.

Si ii zice STB, nu Ratb :)))) eu circul mult de taxiul de care mi s-a luat, daca vrei sa stii. Deci ma voi familiariza cu STB, dupa cum imi recomanzi.

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 tomcatsk8, on 24 mai 2023 - 08:16, said:

Tot ce pica la cutremur sunt cladirile foarte vechi, dinainte de razboi, si poate unele din cladirile construite in anii '50, si acelea mai putin probabil. Dar cum zgaltaie nitel presa gaseste subiect de bau-bau.
Ma tem ca astea noi sunt mai putin rezistente decat alea vechi.

Am vazut blocuri de 10 etaje la care au lucrat la turnarea structurii de rezistenta toata iarna, chiar si cand au fost -20 afara.
Am vazut blocuri care cica ar avea stalpi de rezistenta dar in realitate sunt niste L-uri - au mai castigat spatiu in apartament, ca peretii sunt subtiri - 10 cm caramida dublata cu polistiren sa para mai groasa...
Sincer nu m-as muta in niciun bloc pe care nu l-am vazut in diverse stagii de constructie cu ochii mei.
Se fac pe repede inainte sa ia banii si dupa aia potopul.

#40
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 andreic, on 24 mai 2023 - 08:05, said:

PAD-ul e universal si ia in calcul cele 3 dezastre naturale uzuale pentru toata tara nu doar pentru capitala.


Tocmai.....  mi se pare o tampenie generalizarea asta ....  Unde sunt terenuri agricole.... sa fie obligatorie asigurarea pentru inundatii. Unde sunt orase sa fie obligatorie cea pentru cutremure.  Au amestecat totul aiurea.... motiv pentru care multa lume nu are nici un fel de asigurare.

#41
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 eiffel, on 24 mai 2023 - 08:33, said:

Ma tem ca astea noi sunt mai putin rezistente decat alea vechi.
Eu ma gandeam ca vorbesti de blocurile construite in epoca comunista, de aceea ai mentionat balcoanele inchise.
Despre blocurile noi nu ma pot pronunta si stiu ce s-a intamplat in Turcia. Constructorii pretind ca blocurile noi construite in Romania ar avea norme de rezistenta mai drastice decat cele din epoca comunista, habar n-am care e realitatea.

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 eiffel, on 24 mai 2023 - 08:33, said:

Se fac pe repede inainte sa ia banii si dupa aia potopul.


Si casele se fac la fel. Multe nu au fundatie. Multe nu au gaze (ci butelii ingropate in curte). Multe nu au apa ( ci rezervoare montate in pod) . Au fost toate documentate la TV, in special in Pantelimon (dar nu numai).

#43
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 adisz, on 24 mai 2023 - 08:23, said:

Parca era vorba sa scapam odata de comunism, de gri, de negru.
Ce, si aici e pura tiganie conform teoriei tale?Posted Image
ct.jpg
Aia e definitia tiganiei, acolo arata ca favelele braziliene, doar ca in Europa sunt promovate ca destinatii turistice :D .

#44
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
Uite legislatia:

https://legislatie.j...Document/257526

https://legislatie.j...Document/266264

#45
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 tomcatsk8, on 24 mai 2023 - 08:16, said:


Astea sunt povesti vanatoresti, o rama termopan cu patru geamuri cantareste mai putin decat un politist local obez care tocmai s-a intors de la o petrecere cu gratar de 1 Mai.
Tot ce pica la cutremur sunt cladirile foarte vechi, dinainte de razboi, si poate unele din cladirile construite in anii '50, si acelea mai putin probabil. Dar cum zgaltaie nitel presa gaseste subiect de bau-bau.
Asa au picat si in Turcia? Doar cele foarte vechi?

Edited by DanyHiker, 24 May 2023 - 08:54.


#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,492
  • Înscris: 02.09.2006

 adisz, on 24 mai 2023 - 08:23, said:

Parca era vorba sa scapam odata de comunism, de gri, de negru.
Ce, si aici e pura tiganie conform teoriei tale?Posted Image
ct.jpg
Cam da! exact asa arata, nu e ceva specific Romaniei!

 eiffel, on 24 mai 2023 - 08:33, said:

Ma tem ca astea noi sunt mai putin rezistente decat alea vechi.

Am vazut blocuri de 10 etaje la care au lucrat la turnarea structurii de rezistenta toata iarna, chiar si cand au fost -20 afara.
Am vazut blocuri care cica ar avea stalpi de rezistenta dar in realitate sunt niste L-uri - au mai castigat spatiu in apartament, ca peretii sunt subtiri - 10 cm caramida dublata cu polistiren sa para mai groasa...
Sincer nu m-as muta in niciun bloc pe care nu l-am vazut in diverse stagii de constructie cu ochii mei.
Se fac pe repede inainte sa ia banii si dupa aia potopul.
Mai taie din ele, desi presupun ca exista solutii si pentru turnarea betonului la -20. oricum, blocurile noi sint mai sigure, am dubii mari ca in cele vechi nu s-au facut ''renovari'' substantiale.
eu am deja alt apartament nou, este in curs de amenajare, dupa ce am vazut ca si la 30 de ani de la 1989, inca se mai renoveaza apartamente si se scot sute de saci de moloz din ele. sper sa mai treaca cel putin citeva luni pina la urmatorul cutremur serios.

 Bogotta, on 24 mai 2023 - 06:02, said:



Nu dispare peste noapte inca cand o sa aiba o suta de mii de cereri de despagubire de pe o zi pe alta o sa isi declare insolventa, chit ca sunt reasigurati. Firmele de asigurari trebuie sa aiba profit. Nu sunt societati de binefacere , ca sa te ajute pe tine sau pe mine la nevoie. Ii doare la basca.
.............................
cind vor cadea 100.000 de locuinte, nu vor mai exista cei care sa solicite despagubiri! cum ai  suta asta de mii?

 Bogotta, on 24 mai 2023 - 08:37, said:



Tocmai.....  mi se pare o tampenie generalizarea asta ....  Unde sunt terenuri agricole.... sa fie obligatorie asigurarea pentru inundatii. Unde sunt orase sa fie obligatorie cea pentru cutremure.  Au amestecat totul aiurea.... motiv pentru care multa lume nu are nici un fel de asigurare.
lumea nu are asigurare ca nu vrea sa faca, orice absolvent de 10 clase intelege despre ce e vorba!

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

 adisz, on 24 mai 2023 - 08:23, said:

Parca era vorba sa scapam odata de comunism, de gri, de negru.
Ce, si aici e pura tiganie conform teoriei tale?Posted Image
ct.jpg

Cam e oleaca, puteau sa le asorteze un pic culorile alea si ar fi aratat bine, chiar daca arhitectura e ca in favele, cutii una peste alta. Posted Image

Casa aia visinie de mai sus arata bine, dar rozul ala spalacit parca-s chiloti de femeie intinsi pe sarma. Posted Image

Edited by Phobos, 24 May 2023 - 09:57.


#48
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
"Vindem apartamentele din cauza cutremurelor?" vs "Vindem apartamentele datorită cutremurelor!"

Bă, până la urmă cutremurul e negativ, fie la ei acolo!
Dar vânzarea apartamentului n-ar fi motiv de bucurie?
https://spotmedia.ro...ersus-din-cauza
Ca iei loveaua la purtător, bogăție! Mai ales ca dacă e ca măsură de prevenție, se presupune ca te muți la casă, cu consolidarea la zi!
Eu zic să "Da!". Vindem!
Care vinde primul?

#49
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt convins ca si in Turcia in acte totul era ± perfect.

Problema este distanta prea mare intre reguli adesea excesive si implementare foarte laxa.

In Romania, normele de rezistenta sunt excesive (asa considera si arhitectii/structuristii), adica se abuzeaza la cantitate de fier beton.

Problema vine cand:
- fierul beton are calitate indoielnica
- dezvoltatorul face "optimizari" cantitiative si calitative.

In final ai o cladire cu putin fier beton, casant = probabil ieftin.

Si daca esti de buna credinta ca dezvoltator, nu stii real cat de bun e fierul.

La ciment, adesea statiile ce merg in foc continuu sunt automatizate si nu se mai face rabat, pentru ca treaba merge.
Daca faci cimentul la mana, cu betoniera in fata casei... e ieftin.

Ideea e ca dupa ce s-a turnat betonul si s-au mascat eventualele probleme, "totul e ok dpdv practic/legislativ."

Daca pica sau se crapa la primul cutremur, ghinion de nesansa.

Asigurarea se va codi sa plateasca, ca sigur scrie ceva discutabili in termeni si constructia nu a fost facuta bine.
Organul de stat nu are nicio raspundere, actele sunt corecte
Dezvoltatorul e mort/desfiintat etc

Vrei sa nu ai asfel de dileme?
Construieste-ti singur bordeiul si fii exigent, chiar daca asta costa.

Riscul unui cutremur ca in Turcia la noi nu e de asteptat (nu suntem pe falie), dar dupa cum ne arata cel din 1977, putem avea chestii puternice.
Cand unul ca in 1977 va aparea:
- vor fi multe victime (mai ales daca e noapte)
- haos si lipsa utilitati post cutremur (speram sa nu fie iarna)
- multe imobile afectate iremediabil, poate chiar unele noi, la care nu s-au terminat ratele
- firme de asigurari in faliment etc
- explozie la pret pt case bine facute

#50
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
https://spotmedia.ro...ii-si-cladirile

https://spotmedia.ro...ada-la-cutremur

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Asta este motivul pentru care in 2000 ne-am mutat de la blocul facut in 1985 (peste un magazin mai vechi Vacanta, e vorba de blocul Union din Slatina) la o casa facuta cu greu intre 1996 si 2000.

Ai mei au prins seismul de 7 grade fix din august 1986 si nu le-a placut cum s-a simtit la etajul 6.

Doamne Fereste, speram sa nu avem un 1977 in timpul vietii noastre, dar daca e sa fie, sa nu ma prinda in Bucuresti ci cel mai bine acasa. Am scapat de studentie, 2004-2010, am stat cu frica indusa de un asa zis clarvazator, mos Ioan Istrate, cu blogul si forumul lui cu tot.

#52
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

 Adm, on 24 mai 2023 - 10:12, said:

- explozie la pret pt case bine facute
Si la terenuri rezidentiale

#53
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003

 vacantamijlocie, on 24 mai 2023 - 10:17, said:

Sunt prea multe cu bulina/probleme ca sa fie realist consolidate.
Consolidarile NE costa pe toti bani, chestie enervanta.

Solutiile realiste ar fi demolarea sau consolidarea pe banii proprietarilor.

#54
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

 Adm, on 24 mai 2023 - 10:22, said:

Sunt prea multe cu bulina/probleme ca sa fie realist consolidate.
Consolidarile NE costa pe toti bani, chestie enervanta.

Solutiile realiste ar fi demolarea.
In alte state se demoleaza.

https://www.imopedia...litare-demolare
Cineva spune ca chiar cu consolidare, va trebui sa fie demolate.

S-a mai discutat pe tema asta:
https://forum.softpe...oc-din-anii-60/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate