Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Vindem apartamentele din cauza cutremurelor?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 ApostolulAndrei, on 23 mai 2023 - 22:13, said:

Sau nu ne lacomim la cateva sute de lei pe an si facem o asigurare a locuintei care sa includa si riscul distrugerii provocate de un cutremur.
Adica PAD-ul obisnuit pe persoana fizica, de asta este facut, acopera inundatii, cutremure sau alunecări de teren.

Edited by andreic, 24 May 2023 - 00:10.


#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,070
  • Înscris: 04.03.2014

 Punter, on 24 mai 2023 - 00:06, said:

mai sunt valabile asigurarile daca ai modificari in apartament sau in bloc? aia sunt obligati de lege sa verifice sau se bazeaza pe ce le declari si la un eventual cutremur tot tu le platesti lor ca ai incercat sa-i "pacalesti"?

Daca nu sunt modificari ilegale care sa aiba treaba cu structura de rezistenta si normele din sector probabil e ok.

#21
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010

 DanyHiker, on 23 mai 2023 - 23:13, said:

Inspectia tehnica e pe apartament sau pe intreg blocul?
Degeaba ai un apartament super ok daca vecinii au daramat toti peretii in propriile apartamente.
Va veti prabusi la gramada...si cei cu inspectia in mana si cei fara.

De ce ai impresia ca am nevoie sa imi deschizi usa ca sa vad ce pereti ai in casa?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 AndreY2u, on 23 mai 2023 - 21:33, said:

Voi ce parere aveti?
Nu cred ca e o discutie serioasa... omul sta la bloc pentru ca acolo isi permite, nu o sa se mute acu lumea de frica, nici vorba.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 ApostolulAndrei, on 23 mai 2023 - 22:13, said:

Sau nu ne lacomim la cateva sute de lei pe an si facem o asigurare a locuintei care sa includa si riscul distrugerii provocate de un cutremur. Preferabil la un asigurator mai sanatos gen Allianz care nu dispare peste noapte.


Nu dispare peste noapte inca cand o sa aiba o suta de mii de cereri de despagubire de pe o zi pe alta o sa isi declare insolventa, chit ca sunt reasigurati. Firmele de asigurari trebuie sa aiba profit. Nu sunt societati de binefacere , ca sa te ajute pe tine sau pe mine la nevoie. Ii doare la basca.

In afara de blocuri, sigur vor cadea si multe case. Sunt enorm de multe facute fara fundatie, fara nimic. Cine le-a cumparat .... aia e, ramane cu terenul si cu o gramada de moloz in curte.

 andreic, on 24 mai 2023 - 00:10, said:

Adica PAD-ul obisnuit pe persoana fizica, de asta este facut, acopera inundatii, cutremure sau alunecări de teren.


Exact de inuntatii si alunecari de teren imi e si mie teama in Bucuresti. Mai tot timpul sunt din astea, se stie  :)   PAD-ul ala e facut cu curul de niste oameni care gandesc cu altceva , nu cu capul.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

 crisstonne, on 23 mai 2023 - 23:09, said:

Spune sincer, ai făcut piele de găină, ai crezut că sînt spirite malițioase?  ��

Chiar am vrut sa editez, dar n-am mai putut, sa zic ca m-am tot gandit ce o fi fost, si cand am ajuns la concluzia ca or fi fost doar niste duhuri necurate, m-am linistit si m-am culcat inapoi pe-o ureche. :D

#25
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Cred ca suntem mai expuși la accidente rutiere decât la cutremur. Cine și-a luat masina în funcție de calitățile privind siguranța?
Eu stau la fântâni, cică sunt proiectate sa reziste la cutremur de 9. Dar seara stau la bere la coșcoveliile alea din centrul vechi :)

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Ce fântâni!? Posted Image

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Bulevardul Unirii bre   :)

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
A... multumesc.

Am crezut ca vorbeste in dodii... de la vaccin. :D

#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
Nu mi se pare o zona mirifica la Unirii dpdv al sigurantei

https://www.google.c...255904.html/amp

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 MooF2010, on 24 mai 2023 - 01:04, said:



De ce ai impresia ca am nevoie sa imi deschizi usa ca sa vad ce pereti ai in casa?
Pentru ca asa se face o inspectie.


#31
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 the_blue_raven, on 24 mai 2023 - 07:41, said:

Nu mi se pare o zona mirifica la Unirii dpdv al sigurantei

https://www.google.c...255904.html/amp
Ba corbule, în pasaj poate dormi tu!
Ăsta dacă te lasă aia cu vechime în zonă Posted Image

 Phobos, on 24 mai 2023 - 07:26, said:

A... multumesc.

Am crezut ca vorbeste in dodii... de la vaccin. Posted Image
Ba te-ai prins. Numai că ăștia cu dodiile sunt greu de dibuit. Ce-i pentru unul dodie, pentru altul e clar ca lumina zilei. Și viceversa, ca Birlic în 2 lozuri Posted Image

Edited by Vaccinatu, 24 May 2023 - 08:01.


#32
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,946
  • Înscris: 15.04.2019

 andreic, on 24 mai 2023 - 00:10, said:

Adica PAD-ul obisnuit pe persoana fizica, de asta este facut, acopera inundatii, cutremure sau alunecări de teren.
Sure. Cu despagubirea de 20k euro iti cumperi o garsoniera lux.
In Botswana.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 Bogotta, on 24 mai 2023 - 06:02, said:

Exact de inuntatii si alunecari de teren imi e si mie teama in Bucuresti. Mai tot timpul sunt din astea, se stie  Posted Image   PAD-ul ala e facut cu curul de niste oameni care gandesc cu altceva , nu cu capul.
PAD-ul e universal si ia in calcul cele 3 dezastre naturale uzuale pentru toata tara nu doar pentru capitala.

#34
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
Vaccinatu, e vb de toata zona: pasaj, splaiul Dambovitei. Si multe cladiri vechi cu risc seismic.
Ziceam si eu ca e de luat in seama.

Eu zbor ca un corb, stau la inaltime, nu iti face griji pt mine.


#35
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Corbule, eu cu dodiile, tu cu plutitul în nori!
Hai sa te lămuresc, că la tine e permanent cu întrebat de mere și răspuns de pere: omul ala cică dacă ne apucam în masă sa vindem à casă ca vine cutremurul pe râu în jos și face molozul sa devină gros!
Și atunci ce are a face locuința cu pasajul, mai ales ca tu circuli cu RATB?

#36
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Lex404, on 23 mai 2023 - 21:44, said:

Au inchis balcoanele (asa aberatie vezi doar in zona crepusculara a balcanilor) care au adaugat masa cladirii, si majoritatea nu au cine stie ce rezistenta anyway. O sa fie primele care cad la un 6.5
Astea sunt povesti vanatoresti, o rama termopan cu patru geamuri cantareste mai putin decat un politist local obez care tocmai s-a intors de la o petrecere cu gratar de 1 Mai.
Tot ce pica la cutremur sunt cladirile foarte vechi, dinainte de razboi, si poate unele din cladirile construite in anii '50, si acelea mai putin probabil. Dar cum zgaltaie nitel presa gaseste subiect de bau-bau.

Edited by tomcatsk8, 24 May 2023 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate