Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Nu am inteles rolul inflatiei

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#37
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

 phoenix76, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

Si daca s-au printat bani in pandemie, cum afecteaza inflatia ? Au printat bani si ? Adica eu daca am o imprimanta foarte buna si printez niste bancnote si nu se prinde nimeni, inseamna ca afectez inflatia ?
Pentru mine acest capitol este de neinteles, sincer. Vorba initiatorului, poate sa-mi explice cineva ca la prosti ?

da, daca ai printa bani si acestia ar incepe sa ruleze in economie fara sa fie descoperiti, ai genera inflatie :) sunt mai multe cauze care pot genera inflatie, dar o sa incerc sa iti dau un exemplu cat se poate de simplu despre cum actioneaza inflatia monetara:

Imagineaza-ti un scenariu ipotetic in care exista doar 1 vanzator si 2 cumparatori, intr-un sistem stabil. Sa zicem ca ambii cumparatori au salariu de 1000 de lei care le acopera toate nevoile, acestia cumparand de la vanzator. In scenariul acesta ai 2000 de lei in piata si produse in valoare de 2000 de lei. La un moment dat, salariile celor 2 cumparatori cresc cu cate 500 de lei fiecare si vanzatorul afla despre asta. El nu poate diversifica productia iar cererea pentru productia actuala este satisfacuta 100%. ce va face? va mari preturile, astfel incat sa absoarba cei 3000 de lei existenti acum in piata. si uite inflatia :)

este un exemplu stupid, dar cred ca explica simplu. mai in sumar, atunci cand cantitatea de bani creste in piata, preturile cresc in conditiile in care nu exista productie si nevoi suplimentare de satisfacut. invers ca la produse la care, cand este cantitate mare, preturile scad

#38
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 02.09.2009
@londonwalk......Un exemplu ipotetic,sa dam un exemplu real
Un smecher, respectiv STATUL ROMAN tripleaza pretul la gaz ,ca asa vrea muschii lui si asa distruge economia reala.
Economia reala care trebuie sa sustina STATUL MAFIOT ROMAN

Edited by florinellll, 23 May 2023 - 19:01.


#39
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

 florinellll, on 23 mai 2023 - 18:58, said:

@londonwalk......Un exemplu ipotetic,sa dam un exemplu real
Un smecher, respectiv STATUL ROMAN tripleaza pretul la gaz ,ca asa vrea muschii lui si asa distruge economia reala.
Economia reala care trebuie sa sustina STATUL MAFIOT ROMAN

pretul la gaz a crescut din cauza restrangerii ofertei Rusiei pentru Europa. daca pretul a crescut la nivel international si noi aveam un necesar de import, atunci si producatorii autohtoni (Romgaz si Petrom) au marit preturile. este absolut normal ce s-a intamplat, nu statul le-a marit. statul a plafonat la un moment dat, dar asta este o masura interventionista. si a mers pentru ca nu avem capacitate de export, daca aveam era mai greu cu plafonarea, trebuiau sa se interzica si exporturile. iar atunci ai fi avut probleme mari cu statele importatoare. nu este asa simplu, nu mai suntem in comunism

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
rusia si opec au strans un pic robinetul, dar asta pe fondul excesului de lichiditate a generat acel puseu inflationist. pasul asta fusese calculat bine de putin.

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cea mai scurtă definiție ar fi că e un mecanism legal prin care se ia de la săraci și se dă la bogați.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 Valy_User, on 23 mai 2023 - 15:41, said:

Concret, inflația este cauzată de printarea de bani pe care o fac guvernele pentru a-și acoperi cheltuielile bugetare.
Abereaza Mike. E vorba de o stare de dezechilibru intre preturi si puterea de cumparare, nu se dilueaza nimic.
De ex cresterea pretrului la energie -> inflatie.

 Fane, on 23 mai 2023 - 15:49, said:

scurt pe doi, inflatia actuala e consecinta perioadei de pandemie cand guvernele au dat bani din tiparnita
Teoria nu se sustine conform graficelor masei monetare in sens larg ale BNR... in 2022 chiar a scazut la un moment dat.
Stiu ca exista o teza preferata a conspirationistilor care nu inteleg cum functioneaza masa monetara si cum se determina necesarul si contrapartida. Noi suntem undeva la 613 miliarde lei (M3 martie), aproape de cotatiile anterioare, nu au fost variatii semnificative care sa arate vreo interventie altele decat cele normale date de fluxurile de capital si valorificare munca. Cu alte cuvinte masa depinde de economie... daca merge, creste si ea.
Nu ne comparam cu FED-ul, avem alt sistem monetar si de interventie.

Edited by andreic, 23 May 2023 - 21:30.


#43
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 02.08.2021
”It is well enough that people of the nation do not understand our banking and monetary system, for if they did, I believe there would be a revolution before tomorrow morning.”
Henry Ford
Posted Image

 vladut_v, on 23 mai 2023 - 17:32, said:

Despre inflatie pe intelesul oricui (scurt curs video ASE)
Și cei de la ASE tot conspiraționiști sunt?

 andreic, on 23 mai 2023 - 21:22, said:

Nu ne comparam cu FED-ul, avem alt sistem monetar si de interventie.
Toată politica monetară a SUA are efect de domino asupra economiei globale.
Dacă ei au inflație mare, nicio altă economie nu are cum să contracareze ceea ce a printat SUA.

Edited by Valy_User, 23 May 2023 - 21:32.


#44
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021

 MinettoMatoi, on 23 mai 2023 - 15:28, said:

Poate is prost, dar nu prea am inteles rolul inflatiei.
De exemplu:

Salta preturile si tine sal pe loc, ca asta e realitatea, daca situatia in tara e nasoala, sau unde o fi.
Ce rost are sa coste o paine 50000 lei, apoi 60000 ? Sa maresti salarii, si de fapt sa cumperi mai putina paine cu ele, e non sens.

Ce intuiesc este ca e o pacaleala sa prosteasca oamenii, sa mai traga de timp, cumva omu sa nu se prinda ca ii scade continuu puterea de cumparare.
Ce zice "aaa, s-a scumpit, lasa ca ne indexeaza si e okey, macar asa sa fie daca nu mariri".
Pai nu merge, nu poti indexa corect adica sa compensezi in totalitate inflatia, ca daca puteai, nu mai aparea inflatia.

Nu pot uita anii 90 in ce hal eram, era din ce in ce mai rau desi se tot indexau pensii si salarii. Pana in 2001-2002 am tot coborat ca niv de trai.
Si lumea nu se prindea, vroia mariri.

Nu se gandeau ce sa faca ca sa fie bine, sa avem o economie sanatoasa. Ca daca stiau ce sa faca si ce sa ceara, era bine de mult la noi.
Dar de fapt asa e cam peste tot in ziua de azi, inflatia urca, lumea cere indexari si atat.
Bine, macar acum chiar nu se mai poate face ceva, e altceva, si e globala treaba, nu locala.
Inflația e taxa "invizibila" pe care o plătim toți, ca urmare a furturilor de la buget, a politicilor prostești ( ajutoare bănești in pandemie fără acoperire, banci intrate in faliment ajutate de stat), a pensiilor speciale, nr mare de bugetari, etc. Când sistemul intra în colaps și aleșii cheltuie mai mult decât încasează, sunt nevoiți sa tipărească bani, rezultând inflația. E o politica globala asta.

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 Valy_User, on 23 mai 2023 - 21:30, said:

Evident ca exista influente in economie al nigvel global date de politica Fed dar masa monetara ca volum este strict controlata la noi si avanseaza dupa necesitati. Asta nu o face mai putin valoroasa.
Banii care se pompeaza in programe compensatorii anticriza sunt tot bani reali de pe piata, din fonduri speciale si chiar unele de la UE, nu sunt "inventati".

Edited by andreic, 23 May 2023 - 21:35.


#46
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 02.08.2021

 andreic, on 23 mai 2023 - 21:33, said:

Evident ca exista influente in economie al nigvel global date de politica Fed dar masa monetara ca volum este strict controlata la noi si avanseaza dupa necesitati. Asta nu o face mai putin valoroasa.
Mda, și vine piața europeană/globală și spune din cauza inflației că e 15 lei litrul de lapte. Logic că se răsfrânge și în România, că nu o să fie proști producătorii de lapte să vândă la prețul de dinainte din Ro.
Cam aceași treabă și cu motorina. Preț mare pe piața europeană = creșteri de prețuri în Ro, chiar dacă sunt aceași producători, aceleași rafinării, aceleași exploatări petroliere, benzinării, etc.

#47
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021
Inflația din România a fost parca împinsă de la spate de presa, atât de tare au dat din gura. Am dat pe 1,5 kg de brânză 60 lei, în timp ce benzina a dat înapoi iar salariile la ciobani tot 1500 lei au rămas. S o fi scumpit cheagul...



#48
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017
masa monetara e la 15% crestere de la an la an in 2020 si 2021, atunci a cam fost covidul. deci acolo cred ca s-a intervenit, iar acum sunt efectele. https://www.bnr.ro/M...171-Mobile.aspx

oricum, discutia e mai lunga. adica, inflatie nu e cand o firma mareste pretul ca asa vrea sau mai stiu eu ce, astea-s specule sau sunt idei de CEO. Nici nu poti sa iei pretul la un produs, de asta Biden a fost criticat cand a postat ca nu e inflatie, ca branza s-a ieftinit defapt cu 1%. Si binenteles ca astia i-au aratat preturile la case, masini, carburanti. La noi in Europa a fost si pretul pentru gaz si curent care s-au dus in balarii.

Ahh si inflatia afecteaza bogatii, ca aia au bani, deci pierd. Pe saraci ii afecteaza teoretic mai putin, in sensul ca desi roborul si ircc cresc, totusi inflatia fiind asa mare, suma datorata are mai putina valoare. Desigur, asta daca si salariile se maresc cu rata inflatiei:)

Edited by bobitad, 23 May 2023 - 21:56.


#49
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

 andreic, on 23 mai 2023 - 21:22, said:


Teoria nu se sustine conform graficelor masei monetare in sens larg ale BNR... in 2022 chiar a scazut la un moment dat.
Stiu ca exista o teza preferata a conspirationistilor care nu inteleg cum functioneaza masa monetara si cum se determina necesarul si contrapartida. Noi suntem undeva la 613 miliarde lei (M3 martie), aproape de cotatiile anterioare, nu au fost variatii semnificative care sa arate vreo interventie altele decat cele normale date de fluxurile de capital si valorificare munca. Cu alte cuvinte masa depinde de economie... daca merge, creste si ea.
Nu ne comparam cu FED-ul, avem alt sistem monetar si de interventie.

la sfarsit de 2020, M3 era 487 miliarde. acum este 613. in aceiasi perioada, datoria guvernamentala a crescut de la 500 de mld la 670 mld. evident, datoria guvernamentala nu explica dinamica totala a activelor interne nete, dar o asemenea crestere, care nu s-a dus preponderent in investitii, ci in consum, poate explica in buna parte cresterea masei monetare.

#50
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 12.09.2021
Nu vreau să mă dau eu mare analist financiar, dar vă reamintesc că pierdeți din vedere aspectul cel mai important. Sistemul acesta monetar în care ne aflăm nu mai este fiabil, e depășit, omenirea trebuia să se folosească de un astfel de sistem doar provizoriu, el e sortit eșecului, nu trebuie să fi mare matematician să realizezi asta... și treaba asta ne este tot spusă prin diverși oameni, artiști, filosofi etc. Nici nu-mi mai bat capul cu chestiuni de genul acesta ca inflația, crash-urile financiare ce se tot repetă ciclic, semnele clare că sistemul e putred... degeaba încercați să-l tot cărpiți... dar pentru a ieși din acest sistem monetar este nevoie în primul rând de o evoluție spirituală... în concluzie? părerea mea sinceră, societatea se duce pe p.&* Posted Image

#51
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Ca sa aiba un rol inseamna sa fie o cauza. Dar inflatia nu e o cauza ci un efect.

#52
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 MinettoMatoi, on 23 mai 2023 - 15:28, said:

Poate is prost,
Posted Image

#53
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
tot sistemul financiar e o pacaleala. angajatul(sclavul modern) primeste aproximativ la fel indiferent ca lucreaza pt nea nicu, ce si-a vandut tractorul sa faca o "afacere", sau pt miliardarul bezos.

sau cel mai tipator exemplu, stau oamenii someri pana ii lasa banca sa lucreze pe bani "din viitor". practic unii dicteaza cine, unde si de ce lucreaza/vietuieste.

#54
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018

 Valy_User, on 23 mai 2023 - 15:41, said:

Recomand să căutați pe Youtube playlist-ul hidden secrets of money al lui Mike Maloney, ca să înțelegeți cum funcționeză de fapt sistemul.
Concret, inflația este cauzată de printarea de bani pe care o fac guvernele pentru a-și acoperi cheltuielile bugetare.
Practic se diluează masa monetară.
40% din masa monetară a SUA a fost printată în doi ani de pandemie.


Asta se numește spirala inflație-salarii.
Stiu ce cauzeaza inflatia, o economie deficitara, ca de aia se tiparesc bani, dar nu intelesesem rolul ei, de ce se face asta.
Uite cum zici tu in SUA, au tiparit bani in loc sa umble la cauza inflatiei, si cand nu mai merge nici cu tiparitul bani (cam ca in curand), ce face ? Ca nu va mai merge.
Ca sa umble la cauza trebe schimbare de sistem ptr ca, capitalismul in forma actuala nu mai merge, iar ei nu vor asta ca pica de la butoane, acolo e problema.

Asa ca o paranteza cum a ajuns sua, am trimis la Chicago un pachet si desi a ajuns pe 5 mai, abia pe 22 l-au luat dupa ce i-am dat noi numarul ala de pachet, altfel nu i-au trimis instiintare ca a venit ceva.

 Bursul, on 23 mai 2023 - 15:44, said:

Ai citit ce scrie in wiki? Inflatia nu are nici un rol, e pur si simplu efectul la politica fiscala a statului.

Inflația este un dezechilibru major prezent în economia oricărei țări, reprezentat de o creștere generalizată a prețurilor și de scăderea simultană a puterii de cumpărare a monedei naționale.
Inflația este un indicator final, care arată la sfârșit de an fiscal dacă politicile guvernamentale monetare, fiscale, legislative, etc., alături de politicile Băncii Centrale, se coordonează și conduc la o stabilitate a prețurilor de consum.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Inflație


De aia Suedia nu are inflatie ca se plateste cu cardul peste tot.
Ai dreptarte, stiam asta, insa e si in mod voit, nu e asa cum zici tu, e una cauza care duce acolo, cauza care o stiu, si alta este de ce se practica aceasta consecinta.
Ca poti sa nu o practici ! Sa jonglezi din puterea de cumparare prin preturi fara sa tiparesti nimic.
Salt un pic preturile in ritmlul degradarii economiei sa zicem. Si o sa observi cam aceiasi scadere a puterii de cumparare ca si cu inflatia.
Dar nu mai dai alti bani pe tiparit bani, si sa umblii cu roaba de bani dupa tine ptr acelasi lucru.

Adica de ce sa coste 5 lei o paine la sal de 500 si maine 6 lei o paine si sa ai sal 570 lei (cumperi 95 de paini doar, nu 100), cand poti salta pretul painii, e doar un exemplu, si tot 95 sa iei dar din acelasi salariu.
Ca e tot aia, saltarea pretului inseamna ca s-a devalorizat moneda. Si fiecare comerciant isi urca preturile in functie de cata acoperire mai are moneda in produse, ceva de genul.
Eu asa vad treaba, dar imi asum sa gresesc.

Edited by MinettoMatoi, 24 May 2023 - 07:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate