Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nu am inteles rolul inflatiei

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Inflația înseamnă creșterea prețurilor. Sau ieftinirea banilor, văzută din cealaltă parte.
E un efect normal al unei economii care crește. Pentru că crește masa monetară și cererea de bunuri. Deci, din moment ce sînt mai mulți bani, devin mai ieftini. Din moment ce e cerere mai mare de bunuri, devin mai scumpe. O inflație de 1-2% pe an e normală și sănătoasă.
Și are chiar și un rol, mai bine zis un efect, de împingere a economiei înainte, pentru că stimulează cheltuirea, deci circulația banilor. Cînd știi că mîine totul e mai scump, cheltuiești azi. De aia cînd scad prețurile nu e bine, oamenii țin de bani și așteaptă ieftiniri.
Cam asta ar fi o explicație schematică și simplă.

#20
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,486
  • Înscris: 09.05.2008

View PostTipiric, on 23 mai 2023 - 16:18, said:

Pe scurt: inflatia e o forma de impozitare a populatiei.
Hai ca nu e greu de inteles.
Corect.
Capitalizam profitu' si socializam pierderile.
Un fel de Robin Hood pe invers.


#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 02.08.2021
Pentru a trece de război/pandemie, etc s-au printat bani.
Și inflația mai poate avea ca și cauză dobânzile mici sau apetitul exagerat pentru credite.

Edited by Valy_User, 23 May 2023 - 16:26.


#22
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Si daca s-au printat bani in pandemie, cum afecteaza inflatia ? Au printat bani si ? Adica eu daca am o imprimanta foarte buna si printez niste bancnote si nu se prinde nimeni, inseamna ca afectez inflatia ?
Pentru mine acest capitol este de neinteles, sincer. Vorba initiatorului, poate sa-mi explice cineva ca la prosti ?

#23
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 02.08.2021

View Postphoenix76, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

Si daca s-au printat bani in pandemie, cum afecteaza inflatia ? Au printat bani si ? Adica eu daca am o imprimanta foarte buna si printez niste bancnote si nu se prinde nimeni, inseamna ca afectez inflatia ?
Pentru mine acest capitol este de neinteles, sincer. Vorba initiatorului, poate sa-mi explice cineva ca la prosti ?
No, să explicăm.
Ca să afectezi inflația trebuie să pintezi MUULT tare.
Valoarea banului este dată de faptul că este oarecum limitat. Ca la aur, diamante, etc.
Tu stat printezi bani.
Faci cheltuieli. O autostradă de exemplu, ca să fim și pozitivi.
Constructorul cu banii de la stat începe să plătească furnizorii.
Bani ajung în economie. Așa apare inflația.
Prețurile se comportă ca un burete.
Dacă cineva are mâine în loc de 3500 de lei 9000 de lei va începe să cheltuiască banii respectivi.
DAR, oferta este tot aceeași. Practic banul nu are valoare intrinsecă. Valoarea lui este dată de raritatea lui.

Așa păcălește un anumit partid politic electoratul de 30 de ani că mărește pensiile.
Vreo trei zile, o săptămână mai târziu efectele se văd la raft.
Explicația pe larg aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iFDe5kUUyT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Să nu uitați să activați și subtitrarea. După ce dați click pe CC, dați pe rotiță, subtitrări și alegeți română.

Edited by Valy_User, 23 May 2023 - 17:03.


#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostBursul, on 23 mai 2023 - 16:19, said:

Faptul ca a inceput razboiul, s-a speculat lipsa gazului si a petrolului, s-a scumpit energia si a produs inflatie nu are legatura cu printrarea de bani.
ba are. scumpirea energiei a avut loc pe fondul unui exces de masa monetara pe piata. scumpirea energiei a fost mai mult o consecinta decat o cauza. dar politicienii se pricep intotdeauna sa gasesca vinovati (altii decat ei)...

Edited by Fane, 23 May 2023 - 17:05.


#25
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 05.12.2022
Nenea zice că a cam înțărcat bălaia!Posted Image
Să vedem!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PtR1bmxR0NU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu leul e inflationist ci toate celelalte monede. Ce se intampla la noi se intampla in toata lumea. Atat timp cat variatia cursului valutar e in limite normale, nu exista inflatie monetara. Sunt scumpiri datorita cresterii preturilor materiilor prime si al energiei. Resursele planetare sunt epuizate.
Attached File  Screenshot_7.png   52.7K   11 downloads

#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 02.08.2021

View PostLeo2006, on 23 mai 2023 - 17:25, said:

Nu leul e inflationist ci toate celelalte monede. Ce se intampla la noi se intampla in toata lumea. Atat timp cat variatia cursului valutar e in limite normale, nu exista inflatie monetara. Sunt scumpiri datorita cresterii preturilor materiilor prime si al energiei. Resursele planetare sunt epuizate.
Attachment Screenshot_7.png
Clar că sunt probleme grave la nivel global.
Iar cum noi suntem importator net, importăm cu prețul mai mare mărit de inflația altor state.
Însă nu este o scuză pentru politicenii români. Totuși, avem o gaură de 20 mld. lei la buget. Au cheltuit mult mai mult decât exista posibilitatea. Iar acest lucru se va simți în inflație, dacă nu vor lua măsuri eficiente de tăieri. Probabil se vor împrumuta și vor mări taxele fraierilor care muncesc în privat. Nu le-a ajuns că au taxat contractele part-time ca și cum ar fi full time. Și au venit alți deșteți de la CCR care au considerat echitabil așa ceva.
Adevărul este că stăm bine față de alte state care au încercat marea cu degetul, gen Ungaria cu plafonările lu pește prăjit. Dar groaznic raportat la occident.

Edited by Valy_User, 23 May 2023 - 17:32.


#28
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005
Despre inflatie pe intelesul oricui (scurt curs video ASE)

Edited by vladut_v, 23 May 2023 - 17:34.


#29
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016
inflatia are un rol, dar nu inflatia la niveluri ridicate. o inflatie "buna" de 2-2.5% are rolul de a stimula consumul, pentru ca omul se gandeste sa cumpere acum, inainte sa se scumpeasca. in felul asta se sustine cresterea economica, partea de consum. o inflatie ridicata este de fapt un efect al unor dezechilibre. in cazul inflatiei cu care ne confruntam acum, vorbim de o combinatie de inflatie prin costuri (generata de ruperea lanturilor de aprovizionare si a investitiilor productive din perioada pandemiei + impactul cresterii preturilor la energie ca urmare a invaziei Ucrainei) + inflatia generata de marirea fara perecedent a masei monetare in perioada pandemiei (imprumuturi guvernamentale+bani acordati catre populatie fara echivalent in productie)+inflatia de runda a 2-a generata de aceste 2 socuri (mariri de salarii pentru a tine pasul cu cresterea preturilor+alinierea preturilor produselor care folosesc ca materie prima/input-uri care s-au scumpit in runda 1).

de fapt, inflatia ridicata are un rol, dar pe acela nu il prea zice nimeni public. ajuta la scaderea datoriilor in termeni reali si aici cei mai mari beneficiari sunt guvernele. prin ricoseu, castiga si ceilalti care au datorii pentru ca chiar daca dobanzile cresc (ca raspuns la deciziile de politica monetara ale bancilor centrale), principalul de rambursat scade in termeni reali. o inflatie ridicata ii afecteaza pe cei cu economii si investitii in titluri financiare, averea acestora erodandu-se in termeni reali. dar cel mai mult sufera cei cu venituri mici, mai ales cand inflatia (care este o medie ponderata a cresterilor de preturi) se manifesta mai mult in partea de bunuri de baza (cele care au ponderea cea mai mare in cosul de consum al persoanelor cu venituri mici)

#30
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 05.06.2021

View Postgeorge_alexandru, on 23 mai 2023 - 15:46, said:

Inflatia este consecinta unor dezechilibre, nu e cineva acolo care zice "Sa fie inflatie!". Dar, de foarte multe ori, aceste dezechilbre sunt cauzate de niste decizii ale politicienilor. In cazul de fata, de deciziile luate in pandemie.
Prin 2018, cand am inceput si eu sa urmaresc bloguri/video-uri de educatie financiara, am auzit o informatie (si nu doar de la o singura sursa) de genul "Guvernul/FED-ul/ECB-ul se chinuie sa creasa inflatia". Era perioada cand dobanzile scadeau cu 0.25 pp. In unele zone ajunsese chiar negative.
Deci putem spune ca cineva isi dorea "Sa fie inflatie!" :)  La momentul respectiv, se pare ca nu era, si explicatia oferita era ca lumea nu era interesata sa consume.
Ceva de genul ca "de ce sa imi iau un telefon mai scump, daca asta merge inca f. bine", doar ca la scara globala.
Si cand au vazut ca populimea nu vrea sa consume, cred ca au venit cu alte idei ca "sa fie inflatie".
Cum spunea cineva mai sus, inflatia e si un mecanism de stergere a datoriilor, de impozitare a oamenilor. Cred ca s-au prins de asta baietii destepti cand au decuplat dolarul de aur. Cred ca incepand cu anii '70 (parca atunci a avut loc decuplarea), inflatia nu a mai este doar un efect, ci este si un mecanism de control, un levier.

View PostValy_User, on 23 mai 2023 - 15:59, said:

Nu este avantajos să te finanțezi prin printare de bani, este mult mai ok să faci datorii pe care nu le vei plăti niciodată.
Practic când te împrumuți iei bani din piață.
Doar că la un moment dat toată treaba asta cade și hop, apare hiperinflația.
Teoreria asta merge de aplicat pentru cei puternici (financiar sau militar). Gen SUA/China/etc. Pentru ca doar la ei se aplica acel "niciodata"
As merge mai departe, si as spune ca se poate aplica doar celor care controleaza moneda in care se fac acele datorii. Adica SUA si dolarul.
La restul, gen Romania, nu cred ca e valabila teoria.


View PostBursul, on 23 mai 2023 - 16:19, said:

Inflatia nu se poate explica pur si simplu doar cu printarea banilor.

Faptul ca a inceput razboiul, s-a speculat lipsa gazului si a petrolului, s-a scumpit energia si a produs inflatie nu are legatura cu printrarea de bani.
Ba eu cred ca, cauza inflatiei e tot printarea banilor suplimentata de folosirea/directionarea lor defectuoasa.
Explicatia cu scumpirea energiei din cauza razboiului merge poate doar daca omenirea ar consuma energie pentru nevoi primare. Gen mancare, incalzire si cam atat. Si atunci ai putea zice ca e o lupta pentru resursele limitate.
Eu cred ca problema este "incalzirea" artificiala a economiei.
-mai multe imobiliare, multe dintre ele fiind goale 90% din timp. Omenirea, a trecut dintr-o extrema intr-alta, de la inghesuirea unei familii de 10 persoane in 3 camere (ma refer aici la bunicii mei cu fratii si parintii lor, acum 100 de ani), la o familie de 2 persoane cu 1 copil care au 3 apartamente si 1 vila si 1 casa de vacanta (4 dintre ele stand 90% goale) Imobiliarele consuma f. multa energie.
-mai multe masini. Aceiasi familie are 2 masini, desi ambii muncesc in acelasi loc. Ba mai mult, uneori se duc la serviciu fiecare cu masina lui. (explicatia e ca unul pleaca mai devreme sa ia copilul de la scoala)
-mai multa mancare. Stim foarte bine cata mancare se arunca la nivel global. Se produce mult si prost. Si foarte mult se arunca. Dar asta dupa ce se consuma multa energie ca sa fie produsa.
-mai multe produse, desi nu toate foarte utile, unele copiindu-le pe altele ca si utilitate, fiind redundante. Aici ma dau exemplu pe mine, care uitandu-ma in trusa de scule, imi dau seama ca multe dintre ele au functionalitate redundanta.
-mai multe excursii. Cati isi permiteau sa faca o excursie gen Bucuresti - Brazilia in anii '50 si cati isi permit acum? (si nu ma refer la 'il presidente')
Deci cauza, cred eu, e tot printarea de bani. Si cand ai "helicopter money", parca nici autoritatile nu mai sunt motivate/incurajate/fortate sa chibzuiasca/directioneze corect banul.


View Postphoenix76, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

Si daca s-au printat bani in pandemie, cum afecteaza inflatia ? Au printat bani si ? Adica eu daca am o imprimanta foarte buna si printez niste bancnote si nu se prinde nimeni, inseamna ca afectez inflatia ?
Pentru mine acest capitol este de neinteles, sincer. Vorba initiatorului, poate sa-mi explice cineva ca la prosti ?
Da, daca ai putea "printa" trilioane si i-ai putea introduce in economie, nesesizat de nimeni, DA ai crea inflatie.

#31
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostFane, on 23 mai 2023 - 15:49, said:

scurt pe doi, inflatia actuala e consecinta perioadei de pandemie cand guvernele au dat bani din tiparnita ca sa subventioneze statul acasa. efectul n-a fost imediat, fiindca populatia nu i-a cheltuit pe toti imediat ce i-a primit din cauza sentimentului de nesiguranta indus de pandemie si masurile de restrictie. dar odata ce restrictiile s-au ridicat si a revenit apetitul de consum...
Like
Problema cea mare este ca aia care au fost platiti sa nu muncesca atunci, astazi sunt in strada cerand mariri salariale

Edited by florinellll, 23 May 2023 - 18:36.


#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLeo2006, on 23 mai 2023 - 17:25, said:

Nu leul e inflationist ci toate celelalte monede. Ce se intampla la noi se intampla in toata lumea. Atat timp cat variatia cursului valutar e in limite normale, nu exista inflatie monetara. Sunt scumpiri datorita cresterii preturilor materiilor prime si al energiei. Resursele planetare sunt epuizate.
Attachment Screenshot_7.png
daca resursele planetare se sfarseau asa brusc avea loc o reasezare de preturi. acu e inflatie "planetara" fiindca mai toate guvernele lumii au tiparit bani sa finanteze anul de pauza economica cand cu pandemia.

inflatia are loc cand se mareste masa monetara. a existat inflatie si cand principala moneda de schimb era aurul. dupa ce romanii au cucerit dacia. cica au carat atata aur de aici incat a aparut inflatie in roma. practic produsele au inceput sa coste mai mult aur. era mai mult aur la cetateni in schimb produsele si serviciile au ramas la acelas nivel.

Edited by Fane, 23 May 2023 - 18:39.


#33
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postphoenix76, on 23 mai 2023 - 16:51, said:

Si daca s-au printat bani in pandemie, cum afecteaza inflatia ? Au printat bani si ? Adica eu daca am o imprimanta foarte buna si printez niste bancnote si nu se prinde nimeni, inseamna ca afectez inflatia ?
Pentru mine acest capitol este de neinteles, sincer. Vorba initiatorului, poate sa-mi explice cineva ca la prosti ?
Banii trebuie sa fie acoperiti de bunuri si servicii

View PostValy_User, on 23 mai 2023 - 16:58, said:

No, să explicăm.
Ca să afectezi inflația trebuie să pintezi MUULT tare.
Valoarea banului este dată de faptul că este oarecum limitat. Ca la aur, diamante, etc.
Tu stat printezi bani.
Faci cheltuieli. O autostradă de exemplu, ca să fim și pozitivi.
Constructorul cu banii de la stat începe să plătească furnizorii.
Bani ajung în economie. Așa apare inflația.


GRESIT

Edited by florinellll, 23 May 2023 - 18:40.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postflorinellll, on 23 mai 2023 - 18:36, said:

Like
Problema cea mare este ca aia care au fost platiti sa nu muncesca atunci, astazi sunt in strada cerand mariri salariale
si uite asa riscam sa intam in spirala inflationista...

View PostValy_User, on 23 mai 2023 - 16:58, said:

No, să explicăm.
Ca să afectezi inflația trebuie să pintezi MUULT tare.
Valoarea banului este dată de faptul că este oarecum limitat. Ca la aur, diamante, etc.
Tu stat printezi bani.
Faci cheltuieli. O autostradă de exemplu, ca să fim și pozitivi.
Constructorul cu banii de la stat începe să plătească furnizorii.
Bani ajung în economie. Așa apare inflația.
Prețurile se comportă ca un burete.
Dacă cineva are mâine în loc de 3500 de lei 9000 de lei va începe să cheltuiască banii respectivi.
DAR, oferta este tot aceeași. Practic banul nu are valoare intrinsecă. Valoarea lui este dată de raritatea lui.

Așa păcălește un anumit partid politic electoratul de 30 de ani că mărește pensiile.
Vreo trei zile, o săptămână mai târziu efectele se văd la raft.
no free lunch in economics!

#35
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

View PostFane, on 23 mai 2023 - 15:49, said:

scurt pe doi, inflatia actuala e consecinta perioadei de pandemie cand guvernele au dat bani din tiparnita ca sa subventioneze statul acasa. efectul n-a fost imediat, fiindca populatia nu i-a cheltuit pe toti imediat ce i-a primit din cauza sentimentului de nesiguranta indus de pandemie si masurile de restrictie. dar odata ce restrictiile s-au ridicat si a revenit apetitul de consum...
pai si eu cu cine trebuie sa vorbesc sa primesc si eu banii pentru pandemie? ca si eu sunt populatie, si eu am stat acasa. BANII MEI UNDE SUNT?

#36
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postrobert23mg, on 23 mai 2023 - 18:42, said:

pai si eu cu cine trebuie sa vorbesc sa primesc si eu banii pentru pandemie? ca si eu sunt populatie, si eu am stat acasa. BANII MEI UNDE SUNT?
Vorbesti singurPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate