Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

CEDO cere Romaniei recunoasterea familiei formate din persoane de acelasi sex

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2350 replies to this topic

#19
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009

 antinari, on 23 mai 2023 - 13:32, said:

Nu am citit hotărârea cedo dar îmi vine greu sa cred ca se refera strict la căsătorie și nu lasă portița parteneriatului civil. Cu care doamna Firea nu are nici o treaba, se descurca dom' Predoiu Posted Image

Nici eu.

Doar o declarație:

”CEDO constată încălcarea articolului 8 din Convenție, adică încălcarea dreptului la viață privată a cuplurilor de același sex, obligând România să adopte o legislație prin care recunoaște și protejează cuplurile de același sex. Celelalte capete de cerere au fost respinse. În decizia sa, Curtea nu a acceptat argumentul statului român potrivit căruia o mare parte a populației este împotriva cuplurilor de același sex. Guvernul României are posibilitatea să atace hotărârea primei camere în termen de trei luni, dar acest demers este unul fără finalitate întrucât de curând marea cameră a CEDO a adoptat o decizie împotriva Rusiei în cazul Fedotova în care menține decizia primei camere care a avut obiect identic cu plângerea din cauza Buhuceanu în care a fost condamnată România astăzi. Asta înseamnă că există obligația României de a pune în executare hotărârea CEDO. De altfel, CCR a stabilit în cauza Coman-Hamilton că România ar trebui să adopte o legislație prin care să recunoască, să protejează cuplurile de același sex”, a declarat Csaba Asztalos, președintele CNCD

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 sebulbus, on 23 mai 2023 - 13:31, said:

Vreti sa vedeti ce inseamna drama? Mergeti si faceti voluntariat.

Ah nu, ca poate li se trezeste vreo urma de empatie si incepe brusc sa le pese de familiile alea despre care se bat cu pumnul in piept pe internet ca le pasa. Online-ul suporta multe, incusiv pe cei care urla despre cat de importanta este familia in timp ce trec nepasatori pe langa familii care traiesc adevarate drame.

 antinari, on 23 mai 2023 - 13:32, said:

Nu am citit hotărârea cedo dar îmi vine greu sa cred ca se refera strict la căsătorie și nu lasă portița parteneriatului civil. Cu care doamna Firea nu are nici o treaba, se descurca dom' Predoiu Posted Image

Nici eu nu cred asta cu casatoria, e mai degraba ce vroia ala de la Accept. Cu parteneriatul civil se inchide gura tuturor daca chiar se doreste.

Edited by george_alexandru, 23 May 2023 - 13:37.


#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Simplu, o sa se convoace un raferendum si, de data asta, o sa iasa impotriva, ca nu-l mai spurca Dragnea.

Important este cine se va ocupa cu strangere de semnaturi necesare. Ala-si va umple urnele cu voturi, e un ciolan mare de ros  :D

#22
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 lupini, on 23 mai 2023 - 13:34, said:



...că de nu, atunci ce-o să se întâmple ?! :)

Nu poate exista impunere, că CEDO nu e monarhul absolutist.

Stai liniștit că nu ii așa ușor, că si pe ruși i-au obligat în trecut dar ghici ce deget le-a aratăt aia CEDO-ului :)))

Edited by Bucifon, 23 May 2023 - 13:37.


#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,323
  • Înscris: 31.08.2006

 lupini, on 23 mai 2023 - 13:34, said:




Nu poate exista impunere, că CEDO nu e monarhul absolutist.

                                 N-auzi, frate, ca nu esti civilizat daca nu accepti chestia asta ?

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 KiloW, on 23 mai 2023 - 13:34, said:

Si unii crescuți de lupi ar duce-o mai bine decât într-un centru.
Mai, nu. Nu mai e chiar in evul mediu situatia in destule locuri. Dar un copil crescut in sistemul de asistenta sociala vede mancare, cazare, scoala si cam atat. Nu stie cum e sa ii pese cuiva de el. Nu are notiunea de familie, chiar si formata din doi darlai.

Se duc toti gramada de sarbatori cu ciocolata sa isi spele constiinta. Pe 1 iunie nu merge nimeni sa il duca intr-un parc. De ziua lui nu merg sa il sarbatoreasca. Nu totul se reduce la casa si masa. Nu e zoo.

#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,241
  • Înscris: 29.12.2006
Se observă ceva interesant: ori de câte ori sunt perspective de criză politică sau socială majoră care ar putea aprinde populaţia, se lansează în mass media povestea cu homosexualii, pentru a-i ţine ocupaţi pe români.

Necazul acum e că...va exista o lege prin care se va ieşi la pensie la 65 de ani, or, Serviciile de Informaţii ştiu ce s-a întâmplat în Franţa în primăvară din cauza unei astfel de legi.

Prin urmare, decât să se adune galeriile de fotbal şi să dea foc Bucureştiului, în luptele cu jandarmii, e mai bine ca oamenii să fie ţinuţi ocupaţi cu cearta pe o problemă "arzătoare": homosexualii ! :nanana:

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce surpriza ! Nimeni nu se astepta la o asemenea decizie a CEDO.

Cred ca nu am sa mai dorm la noapte, de grija ca se vor legaliza parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex.

#27
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,698
  • Înscris: 09.05.2008

 lupini, on 23 mai 2023 - 13:34, said:


...că de nu, atunci ce-o să se întâmple ?! Posted Image

O sa ne ia caii de la bicicleta.
In cel mai rau caz obliga statu' sa le plateasca alora ceva maruntis.
Banii de seminte' a lu' Gigi Becali.

#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

 ce_vina_avea_sarmana_oaie, on 23 mai 2023 - 13:27, said:

hahaha vreau sa vad mutrele judecatorilor romani care trebuie sa decida cine e  "mama" la divort
in rest cum ziceam si ieri. Europa cu gay parade chinezii cu 15 ani in fata
poate China, chinezii cu siguranta nu.

#29
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
Și comunicatul de presă al CEDO:

https://hudoc.echr.c...lationships.pdf


The Court reiterated that the member States were required to provide a legal framework allowing
adequate recognition and protection of the relationship of same-sex couples. It referred in this
connection to its Grand Chamber judgment Fedotova and Others v. Russia (nos. 40792/10 and
2 others) and the clear ongoing trend within the member States. States had some discretion
(“margin of appreciation”) as regards the form of the recognition and the type of protection granted.


Pursuant to Romanian law, only one form of family union – an opposite-sex marriage – was legally
recognised. Several attempts to change this legal situation had failed in the Romanian Parliament,
and the Government had given no indication of their intention to widen access to legal protections
for other relationships, stating that the “prevailing interest” was in not giving such unions protection
under Article 8, in stark contrast to the situation in a large number of other Convention States.


The applicants, like other couples in their situation, were unable to access numerous social and civil
rights available under the law to married couples, and to regulate areas such as property,
maintenance and inheritance within the couple. The Court noted the Government’s argument that
these rights could be replicated by private contractual arrangements, but held that the argument
lacked detail, and in any case had already been rejected in the Court’s case-law.


Furthermore, the Court stated that negative attitudes on the part of the heterosexual majority could
not override the applicants’ interests in having their relationships recognised, and that allowing
recognition of same-sex unions would not harm the institution of marriage, as opposite-sex couples
could still marry.

Overall, none of the arguments put forward by the Government to justify the restriction on legal
unions to heterosexual marriage could outweigh the applicants’ interest in having their relationships
recognised. There had therefore been a violation of Article 8 of the Convention.



Se pare că tot la duamna o să cadă pleaşca. Adios PMB! :D

Edited by Naoto, 23 May 2023 - 13:49.


#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 pasilla, on 23 mai 2023 - 13:42, said:

Ce surpriza ! Nimeni nu se astepta la o asemenea decizie a CEDO.

Cred ca nu am sa mai dorm la noapte, de grija ca se vor legaliza parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex.

Interesant e că la unguri e de foarte multă vreme legal parteneriatul civil, și nu se dă cu cwrul de pământ nimeni pe acolo din cauza asta.

#31
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,965
  • Înscris: 14.09.2004

 pasilla, on 23 mai 2023 - 13:42, said:

Ce surpriza ! Nimeni nu se astepta la o asemenea decizie a CEDO.

Cred ca nu am sa mai dorm la noapte, de grija ca se vor legaliza parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex.
O sa iti comanzi chiloti de tabla pentru toata familia ?🤣
Centuri de castitate ?😂

#32
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 futurist, on 23 mai 2023 - 13:43, said:


O sa ne ia caii de la bicicleta.
In cel mai rau caz obliga statu' sa le plateasca alora ceva maruntis.
Banii de seminte' a lu' Gigi Becali.

As cotiza cu drag din propriul buzunar numa' să-i văd pe asupriții statului român plângând mai departe la poarta cedo :)))

#33
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 lupini, on 23 mai 2023 - 13:34, said:



...că de nu, atunci ce-o să se întâmple ?! :)

Nu poate exista impunere, că CEDO nu e monarhul absolutist.
Îi despăgubești pe toți care vin la starea civilă să-și depună actele de căsătorie, unii la mișto și sunt refuzați,
Nu cu sume exorbitante, de la 500(cât a primit un răpitor de copii care a fost torturat de poliția germană să spună unde l-a ascuns) la 30 000  eur

Deci e rost de bani de--un concediu, dacă nu de-o mașină. Te duci cu cel mai bun prieten la primărie și faceți scandal că voi vreți să întemeiați o familie.

Edited by iulian_k, 23 May 2023 - 13:53.


#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 Naoto, on 23 mai 2023 - 13:26, said:

Dar Șoșoaca, ce face Șoșoaca? Posted Image
Probabil ca mananca deja a 4-a masa la ora asta

 Bucifon, on 23 mai 2023 - 13:36, said:

Stai liniștit că nu ii așa ușor, că si pe ruși i-au obligat în trecut dar ghici ce deget le-a aratăt aia CEDO-ului :)))
In momentul de fata , ca spui rusia sau Uganda e cam acelasi lucru, deci e irelevant ce mai zice sau ce mai face rusia

Edited by Andreysc7, 23 May 2023 - 13:55.


#35
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ca de obicei, pe romani ii doare mai tare de p**a din curul altuia decat mana din buzunarul lui care il fura. Cat timp nu devine obligatorie casatoria cu o persoana de acelasi sex, e un pas inainte spre drepturi egale pentru toata lumea.

 Andreysc7, on 23 mai 2023 - 13:52, said:

Probabil ca mananca deja a 4-a masa la ora asta

* A patra masa pe ora asta.

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 shiva, on 23 mai 2023 - 13:24, said:

Se poate rezolva simplu legalizând parteneriatul civil - nici toate drepturile din căsătorie, dar se acoperă vidul legislativ pentru cei ce stau în concubinaj dar legal nu-s "aparținători" și "family" în caz de spitalizare și/sau deces.
Exact cum e în Ungaria. Însă în Romania niciuna din părți nu este deacord.

 george_alexandru, on 23 mai 2023 - 13:45, said:

Interesant e că la unguri e de foarte multă vreme legal parteneriatul civil, și nu se dă cu cwrul de pământ nimeni pe acolo din cauza asta.
Absolut, doar că promoterii elgebete nu menționează Ungaria deoarece au primit ordin că această țară nu trebuie dată ca exemplu. Și uite așa suntem ținuți în întuneric.

Mod edit

Edited by iladi, 23 May 2023 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate