Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

E rau sa fii optimist?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Posthellmarvel, on 23 mai 2023 - 14:09, said:


Iarăși amesteci lucrurile. Optimismul se refera in general la lucrurile care NU țin neapărat sau doar de tine, ca daca ar fi așa, se cheamă încredere si siguranta in sine (si da, e bine sa le ai).

Iarăși, optimismul nu înseamnă lipsă de preocupare, si chiar daca spui "totul va fi bine", e bine sa pui ceva in spatele vorbelor ăstora, sa iei asupra ta rezolvarea lucrurilor. Altfel sint vorbe goale (bune si alea in anumite circumstanțe).

Nu exista om cu incredere mare de sine pesimist.
Ele sunt legate
Cand ai incredere in tine vezi si viitorul optimist.

Edited by Matrix40, 23 May 2023 - 19:56.


#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 13:31, said:

Nu cred ca e o chestiune de temperament, ci mai degraba de experienta de viata.
Si eu eram negativist in ce priveste viitorul, pana cand am luat niste decizii radicale in viata, si ce sa vezi, aceste schimbari mi-au adus mai degraba lucruri bune in viata decat rau. Si asta mi-a format un mod de a vedea viutorul in mod optimist.
Daca as fi esuat in incercarile mele, as fi fost negativist.




Am observat ca la noi se obisnuieste sa te plangi mereu, atunci primesti atentie si ajutor.



Nu e vorba de "ma doar in cur"
Ci mai degraba despre "voi depune tot efortul incat ca totul sa iasa bine, asa cum m-am descurcat si in trecut"



Exact.
Ci mai degraba din gandirea: asa cum m-am descurcat in trecut cand mi-a fost mai greu, ma voi descurca si pe viitor

Nu stiu, cei care traiti (vietuiti) in Romania, si vedeti starea aceea zi de zi - politica, faptul ca nus e contruieste nimic, totul icneput treneaza, multe lucruri merg rau (invatamant, educatie), pierdut vremea aiurea (trafic, administratie, mesteri), cum va mai inseninati viata? Nu zic de optimism, dar asa... sa nu dai in depresie...

#39
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postaaaa4567, on 23 mai 2023 - 21:16, said:



Nu stiu, cei care traiti (vietuiti) in Romania, si vedeti starea aceea zi de zi - politica, faptul ca nus e contruieste nimic, totul icneput treneaza, multe lucruri merg rau (invatamant, educatie), pierdut vremea aiurea (trafic, administratie, mesteri), cum va mai inseninati viata? Nu zic de optimism, dar asa... sa nu dai in depresie...

Nu pierd niciun timp pe la administratie, platesc si rezolv totul online,de la munca ajung in 5 minute acasa.
Am tot ce imi trebuie, nu am rate, castig binisor, nu am rate.
Clima e misto, cu mult soare.
Sunt multumit de viata mea.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postaaaa4567, on 23 mai 2023 - 21:16, said:

Nu stiu, cei care traiti (vietuiti) in Romania, si vedeti starea aceea zi de zi - politica, faptul ca nus e contruieste nimic, totul icneput treneaza, multe lucruri merg rau (invatamant, educatie), pierdut vremea aiurea (trafic, administratie, mesteri), cum va mai inseninati viata? Nu zic de optimism, dar asa... sa nu dai in depresie...
Politica - who cares?
Constructii  - dimpotriva, se construieste enorm, mult mai mult decat in vest oricum (cel putin in Cluj si imprejurimi)
Invatamant - stim de mici care e treaba, nu e nici o noutate, din punctul meu de vedere e mai bine decat era pe vremea noastra, profesorii sunt mai deschisi la minte
Sanatate - spitalele sunt intr-o stare mult mai buna decat erau in tineretea mea, dar oricum am abonament la privat, inclusiv spital modern abia construit recent
Trafic - lucrez de acasa, magazine mari (Kaufland, Selgros, Leroy, Lidl) si un mall (cu Auchan) sunt toate pe o raza de 1km (majoritatea la sub 500 de metri - fac 1 minut pana la cel mai apropiat supermarket mare), parcurile la fel (inclusiv parc sportiv unde joc tenis gratuit si imi rezerv terenul online), ajung in sub 10 minute pana in centru
Administratia - nu interactionez cu ei, platesc impozitul online de peste 10 ani, daca am sesizari le fac tot online, alte treburi n-am de rezolvat decat foarte rar (o data la cativa ani, de exemplu cand am inmatriculat masina sau am cumparat apartamentul, dar nu a fost ceva complicat oricum, de exemplu la masina iti rezolvau unii dosarul pentru primarie complet pentru o taxa modica)
Mesteri - n-am treaba cu ei prea des, iar cand mi-am luat apartamentul actual am avut parte de un mester super ok, chestiile gen schimbat un robinet/priza/dat o gaura in perete/etc le fac singur oricum
Nici eu nu mai am rate la apartament si cam jumate din venituri ne raman necheltuite lunar, asa ca ii investesc pe bursa/in titluri de stat (saptamana asta in 2 zile mi-a crescut valoarea portofoliului cu 500 de euro de ex). In urmatoarea luna voi ajunge prin Venetia, Verona, la lacul Garda, posibil si in Dolomiti (daca nu va mai fi zapada prea multa), la Monaco, Nisa, St Jean Cap Ferrat, etc. Si mai am vreo 30 de zile libere anul asta, pe langa cele libere oficiale. Toata familia e sanatoasa, n-avem probleme pe la munca/scoala, dimpotriva chiar am fost avansati si eu si nevasta-mea si am primit mariri de salarii recent, de ce n-as fi optimist? Posted Image

Edited by utopium, 23 May 2023 - 23:24.


#41
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Hai sa vedem unde discutam de optimism.

In chestiuni generale de viata, stati linistiti vom muri cu totii.

Ce nu poti controla nu te intereseaza ca oricum nu poti controla si ce poti controla dai totul din tine. Realism.

Apoi pe proiecte.... depinde despre ce vorbim in proiecte. In inginerie de exemplu din practica se pleaca din worse scenario si se aduc imbunatatiri pentru a atinge normal scenario. Fiindca printre clientii nostri de exemplu se mai afla cate o platforma chimica, o centrala nucleara, o platforma petroliera, etc. Ar fi pacat sa se opreasca subit ca nu am prevazut noi din proiect ceva. Am lucrat pe un proiect si la final s-a prezentat un before & after, in before era un crater de ziceai ca a dat meteoritul si in after era ce am reconstruit noi. Craterul ala fusese dupa o eroare de proiectare.

Apoi faze de astea ca se desfiinteaza firma, razboaie etc.... ma baieti, e prima data? Avem experienta ca umanitate :D

#42
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

Mi s-a reprosat in ultimul timp, din partea catorva colegi, ca de ce [....]
Posted Image

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 21:29, said:

Sunt multumit de viata mea.
Posted Image Posted Image

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

E rau sa fii optimist?
E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?

Daca atunci cand iti pui intrebarea asta esti in fata unui aparat de pacanele, e si rau si trist
Daca insa pleci la un party si iei un prezervativ cu tine, e bine

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 19:55, said:

Nu exista om cu incredere mare de sine pesimist.

Ia un om care intra la cazinou, si intreaba-l daca are incredere de sine.

Bun

Acum asteapta-l la iesire
Pune-i aceeasi intrebare

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 13:31, said:

Daca as fi esuat in incercarile mele, as fi fost negativist.
Asta inseamna ca ai mers la "noroc"
Atunci NU e bine sa fii optimism.
E doar o chestie de timp pana cand ti-i iei

#44
adrian87c

adrian87c

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2023
Daca corespunde cu realitatea e un lucru bun. Doar sa nu visezi cu ochii deschisi

#45
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostMooF2010, on 23 mai 2023 - 23:27, said:

Hai sa vedem unde discutam de optimism.

In chestiuni generale de viata, stati linistiti vom muri cu totii.


In special la munca.
De exemplu se discuta de a veni un proiect nou.
Colegii incep deja: "valeuuu, valeuuuu, nu am mai facut niciodata asa ceva, nu suntem in stare,muriiim"
Eu unul in loc sa ma vait ma apuc de citit documentatie, ma informez, si panala urma o scot la capat cu acel proiect, dar asta bineinteles vine la pachet cu efort mare de a invata si face ceva nou. Iar la final satisfactia e enorma.
Asta in timp ce altii se predau inainte de a incepe razboiul, ca sa zic asa.

Pana si a schimba furnizorul de gaze, energie electrica sau banca ce isi bate joc de ei prin comisioane aberante li se pare un pas prea riscant in viata lor...
Mai degraba stau si baltesc in zona lor de confort si aduna invidie si rautati fata de cei care incearca in viata lor mai mult, si chiar reusesc.

Edited by Matrix40, 24 May 2023 - 10:46.


#46
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Cat timp nu apare negarea si denaturarea realitatii nu-i problema.

#47
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostTsunamii, on 24 mai 2023 - 05:46, said:



Daca atunci cand iti pui intrebarea asta esti in fata unui aparat de pacanele, e si rau si trist
Daca insa pleci la un party si iei un prezervativ cu tine, e bine



Ia un om care intra la cazinou, si intreaba-l daca are incredere de sine.

Bun

Acum asteapta-l la iesire
Pune-i aceeasi intrebare


Asta inseamna ca ai mers la "noroc"
Atunci NU e bine sa fii optimism.
E doar o chestie de timp pana cand ti-i iei

Tu parca ai plecat prin Canada.
Uite asta da gest curajos, iesire din zona de confort.
Si chiar apreciez toti romanii ce au incercat sa plece intr-o tara noua, cu oameni noi, mai totul nou.
Cred ca sunt oameni care au evoluat mult din punct de vedere personal, au o perspectiva mult mai larga asupra vietii in general.
Plus ca preiei de la societatea de acolo o mentalitate de invingator, lasand la o parte mentalitatea de plangacios fatalist ce asteapta drobul de sare sa ii cada in cap cu care vii din Romania.

Edited by Matrix40, 24 May 2023 - 10:54.


#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMatrix40, on 24 mai 2023 - 10:50, said:

Tu parca ai plecat prin Canada.
Uite asta da gest curajos, iesire din zona de confort.
Si chiar apreciez toti romanii ce au incercat sa plece intr-o tara noua, cu oameni noi, mai totul nou.
Cred ca sunt oameni care au evoluat mult din punct de vedere personal, au o perspectiva mult mai larga asupra vietii in general.
Plus ca preiei de la societatea de acolo o mentalitate de invingator, lasand la o parte mentalitatea de plangacios fatalist ce asteapta drobul de sare sa ii cada in cap cu care vii din Romania.

Aia nu inseamna ca am fost destept, ca am plecat asa cum am facut-o
A fost ca tine, la noroc. Puteam pierde.

Ca am invatat, corect

#49
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,818
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMatrix40, on 24 mai 2023 - 10:50, said:


Cred ca sunt oameni care au evoluat mult din punct de vedere personal, au o perspectiva mult mai larga asupra vietii in general.
Plus ca preiei de la societatea de acolo o mentalitate de invingator, lasand la o parte mentalitatea de plangacios fatalist ce asteapta drobul de sare sa ii cada in cap cu care vii din Romania.

Este chiar mai mult decat atat....
Lasi in urma sau schimbi mentalitatea de a face - nu  ce crezi, ci ce se asteapta de la tine,
sa spui ce trebuie si nu ce gandesti de fapt, capeti curajul sa risti, sa fii natural si normal.
Capeti personalitate reala, nu falsa sau modelata - si autonomie

Edited by vio69c, 24 May 2023 - 15:04.


#50
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postaaaa4567, on 23 mai 2023 - 21:16, said:

Nu stiu, cei care traiti (vietuiti) in Romania, si vedeti starea aceea zi de zi - politica, faptul ca nus e contruieste nimic, totul icneput treneaza, multe lucruri merg rau (invatamant, educatie), pierdut vremea aiurea (trafic, administratie, mesteri), cum va mai inseninati viata? Nu zic de optimism, dar asa... sa nu dai in depresie...
Pai ce facem? Ne intoarcem la vechile noastre discutii? Dumneata urmaresti politica suedeza? Nu. In schimb, o urmaresti pe cea romaneasca.
Da, acolo in nordul inghetat ai drumuri bune, invatamant performant, trafic lejer etc, insa nu ai viata. Traiesti ca un robot. Mai exact, ca om sanatos la cap esti fortat sa experimentezi viata ca si cum ai avea asperger. Totul e fad,  lipsit de emotie. Da, te bucuri ca ti-ai luat nu stiu ce ceas cu comenzi nonverbale, esti incantat ca ti-a aprobat banca credit la Tesla, evadezi in alte universuri cu casca VR, masori pe autostrada performantele noii masini, ba chiar folosesti ecuatia de gradul 2 pentru a calcula distanta de franare a masinii la 200 km/h. Interesanta viata! Pe bune de nu. Atata doar ca un asemenea stil de viata se potriveste mai degraba aspergerilor, nesociabililor, nu oamenilor sanatosi la cap.

View PostMatrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:


E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?
E bine sa fii realist.

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
„E rau sa fii optimist?”

niciodată!

#52
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostCristi_E, on 24 mai 2023 - 16:29, said:

acolo in nordul inghetat ai (drumuri bune, invatamant performant, trafic lejer etc), insa nu ai viata. Traiesti ca un robot.

E bine sa fii realist.
Asa este. (au si cele mai mai rate de sinucideri de 50 de ani consecutiv)

Cui ii mai pasa de realitate ?   Multi prefera 'viata virtuala' + consumerismul de device-uri.

Marketingul iti spune exact ce sa faci, de ce ai trai altfel ?

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCristi_E, on 24 mai 2023 - 16:29, said:

E bine sa fii realist.

Si cine decide care e realitatea?

#54
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,480
  • Înscris: 05.04.2023
Tocmai ce am citit un alt topic al initiatorului in care isi facea colegii idioti si cerea pareri despre cum sa te feresti de asemenea exemplare, iar aici am inteles ca el e singurul optimist din grupul tinta. Omul, cu familie. Presimt in viitorul apropiat un topic 'Cum trecem de faza de negare'?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate