Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

E rau sa fii optimist?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Mi s-a reprosat in ultimul timp, din partea catorva colegi, ca de ce sunt asa optimist. Ca sunt prea relaxat si degajat.
In orice proiect nou ei pun raul inainte, eu in schimb vad lucrarea aia noua mai degraba cu optimism, oportunitate de a face si invata ceva nou.
De asemenea colegii mei vad pericole peste tot, ba ca vin colegii noi si le iau munca, ba ca se inchide firma, ba ca nu stiu ce cataclism apare.
Analizand putin am vazut ca majoritatea din jur sunt pesimisti, eu fiind mai degraba exceptia.
E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006
Nici bine, nici rau. Orice insusire e si calitate si defect. Ideea e sa nu o duci in extreme.
Daca esti optimist, poti fi entuziasmat, sa vezi poate unele lucruri mai bine, dintr-o latura pozitiva.
In acelasi timp, poti sa omiti sau sa nu iei in calcul anumite chestiuni tocmai pentru ca asa ti-e firea.
Orice insusire vine si cu parti bune, si cu parti rele. De aia echilibrul e bun.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012
E ok daca esti optimist atata timp cat esti si realist.

ON : si eu cunosc persoane ca ma enerveaza cu "Zen"-ul lor si cu energia lor pozitiva. De multe ori cred ca au probleme :lol:

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu e rau, dar nici nu e tare important. E o chestiune de temperament pana la urma. Altfel, e un cuvant fara sens, ca in realitate fiecare tre sa ne raportam la realitate asa cum e ea.
Ideal e sa speri la cel mai bine, dar sa te pregatesti de ce-i mai rau. Doar ca, exista o masura in ambele lucruri. Functie de miza, ne ajustam si masurile.
Altfel, optimismul asta, in mare parte e o vorba fara sens, sau cu un sens pur abstract.

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.12.2007
Da, boss, e rau. Trateaza-te!

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Nici eu nu te-as vedea cu ochi buni daca insisti mult timp in felul asta de a fi.

As crede ca faci pe-a specialul cu noi, ceilalti, ca ai vreun as ascuns in maneca (cum altfel sa-ti permiti atitudinea flegmatica, de nepasare chiar, daca nu printr-un secret care te face de nedoborat).

Daca esti la inceput de job insa, e posibil sa treci printr-un 'test de reactie' al colectivului, adica ei simuleaza ca nu mai pot de atata necaz la cat au de lucru si asteapta feedbackul tau, deci ai ales varianta buna. :)

#7
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,452
  • Înscris: 17.04.2014

 Matrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?
E foarte bine sa fii optimist, deoarece atunci ai incredere ca vei realiza ceea ce ti-ai propus si te focusezi mai mult pe depasirea impedimentelor ce apar in cursul rezolvarii unei probleme.
Daca esti setat sa fii mai mult pesimist, atunci doar te lamentezi si te victimizezi, nereusind sa te aduni sa finalizezi o treaba cu succes.
Pesimistii, cei care doar se victimizeaza au caracteristica asta de a te trage in jos...

Edited by GRATEFUL, 23 May 2023 - 12:44.


#8
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 13.03.2023
E rau doar dacă nu ai motive.

#9
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Optimist = asa poti face ceva + te bucuri de viata ta.

Pesimist =  arac permanent infipt in fund + tristete continuua.

#10
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,643
  • Înscris: 09.05.2008

 GRATEFUL, on 23 mai 2023 - 12:33, said:

E foarte bine sa fii optimist, deoarece atunci ai incredere ca vei realiza ceea ce ti-ai propus si te focusezi mai mult pe depasirea impedimentelor ce apar in cursul rezolvarii unei probleme.
O problema care nu se rezolva de la sine in 3 zile nu merita sa te apuci de ea.

ON: optimistu' e pesimistu' care a baut partea lipsa din pahar.

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,906
  • Înscris: 12.03.2010
Optimismul si relaxarea (madoare'ncurismul) nu-s tot aia. Optimismul e bun cînd e bine întemeiat (se bazează pe ceva solid), daca nu, e prostie (sau speranță, depinde ce e in joc).

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Matrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

Mi s-a reprosat in ultimul timp, din partea catorva colegi, ca de ce sunt asa optimist. Ca sunt prea relaxat si degajat.
Eu cred ca faci o mare confuzie intre optimism si durerea din cur.
A fi optimist si a privi viitorul intr-un anume fel e cu totul altceva de a fi dezinteresat si placid .
In jungla multe animalute mor din cauza de relaxare, sau degajare.
Selectia naturala nu tine cont de optimisme sau alte rahaturi.... e doar selectie.
Alege intelept treapta pe care vrei sa fii.

Edited by keta, 23 May 2023 - 12:45.


#13
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,452
  • Înscris: 17.04.2014
Initiatorul a zis:

Quote

In orice proiect nou ei pun raul inainte, eu in schimb vad lucrarea aia noua mai degraba cu optimism, oportunitate de a face si invata ceva nou.
Asa ca nu cred ca optimismul lui decurge din indolenta.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007
e tot aia...

#15
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,452
  • Înscris: 17.04.2014

 Matrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

Mi s-a reprosat in ultimul timp, din partea catorva colegi, ca de ce sunt asa optimist. Ca sunt prea relaxat si degajat.

Poate lor li se pare ca daca nu te agiti prea mult cand faci ceva, atunci inseamna ca esti prea relaxat ( in sensul ca nu prea iti pasa de sarcina respectiva) Posted Image

Unii cred ca doar daca fac mare valva ( zarva) din ceea ce fac, atunci este remarcata munca lor...

Edited by GRATEFUL, 23 May 2023 - 13:02.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,407
  • Înscris: 29.04.2008

 Matrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:


E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?

Pesimistul ti-ar raspunde: da, e rau

Optimistul zice: nu, e bine

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 Matrix40, on 23 mai 2023 - 12:13, said:

Mi s-a reprosat in ultimul timp, din partea catorva colegi, ca de ce sunt asa optimist. Ca sunt prea relaxat si degajat.
In orice proiect nou ei pun raul inainte, eu in schimb vad lucrarea aia noua mai degraba cu optimism, oportunitate de a face si invata ceva nou.
De asemenea colegii mei vad pericole peste tot, ba ca vin colegii noi si le iau munca, ba ca se inchide firma, ba ca nu stiu ce cataclism apare.
Analizand putin am vazut ca majoritatea din jur sunt pesimisti, eu fiind mai degraba exceptia.
E bine sau rau sa fii optimist, voi ce spuneti?

Stai relaxat, doar ti se pare ca esti optimist. Daca nu esti in acord cu cineva nu inseamana automat ca esti pesimist sau optimist.
Vezi-ti de treaba ta, fii mereu cel mai bun si da-le cu flit celorlalti. Si incearca sa lucrezi singur, pe cat posibil. Daca totusi tre' sa lucrezi in echipa, muleaza-te pe atmosfera.

#18
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Andreysc7, on 23 mai 2023 - 12:18, said:

E ok daca esti optimist atata timp cat esti si realist.

ON : si eu cunosc persoane ca ma enerveaza cu "Zen"-ul lor si cu energia lor pozitiva. De multe ori cred ca au probleme :lol:

Pai fix asta imi zic, ca nu sunt realist. 😃
Dar in realismul lor totul e negru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate