Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Black Screen activare fTPM & Secure Boot

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Salut, baieti.

Voiam sa-mi instalez windows 11 si am activat din BIOS fTPM + Secure Boot, am dat un restart cat inca mai aveam Windows 10 si am observat ca imi intra direct in windows fara sa mai apara logo-ul placii de baza (ca un fel de fast boot dar nu era activat).

Am pus pe un stick windows 11 si apoi am sters toate partitiile si convertite pe GPT, apoi am dat sa instalez windowsul si efectiv la primul restart in timpul instalarii windowsului black screen direct. Initial putem sa apas de mai multe ori pe tasta DEL sa intru in BIOS, am incercat sa dezactivez fTPM si Secure Boot dar tot nu mai boota sistemul.

M-am gandit sa dau un reset CMOS prin scoaterea bateriei cca. 5 minute + jumper pe CLS_CMOS si efectiv dupa ce am facut asta nu mai primesc semnal video deloc. Aveti idee ce pot face?

Sistemul contine:

Ryzen 3 3100
x2 HyperX Fury 8GB
RTX 3060 Ti ASUS TUF
Gigabyte B450M DS3H
PSU Seasonic S12-IIi 650W, 80+ Bronze
SSD M2 + SSD SATA 3

BIOS placii de baza (Gigabyte B450M DS3H) este ultimul, respectiv F64a.

Help? Sper sa nu dau inca 500 lei pe o placa de baza pentru ca zilele trecute am facut upgrade la placa video si sursa..

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cand ai umblat in PC ca sa scoti bateria aveai PC-ul scos din priza  sau nu ?

#3
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Da, pc-ul era scos din priza + butonul de off pe sursa. Inainte sa scot baterie am apasat de 15-20 ori pe butonul de power off

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Am facut flash pe pinii biosului cu placa alimentata si nu a avut nimic. De fapt chiar am reusit sa recuperez placa de baza.
E ciudat ca nici nu bipaie. Sigur acel Ryzen nu e cu G in coada ? Poate merge cu cea integrata.

Edited by Leo2006, 23 May 2023 - 12:06.


#5
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023

 Leo2006, on 23 mai 2023 - 12:03, said:

Am facut flash pe pinii biosului cu placa alimentata si nu a avut nimic. De fapt chiar am reusit sa recuperez placa de baza.
E ciudat ca nici nu bipaie. Sigur acel Ryzen nu e cu G in coada ? Poate merge cu cea integrata.

Din pacate n-are placa integrata, este Ryzen 3 3100 fara iGPU.

In trecut aveam pe ea un XFX RX 570 8GB si a functionat pe windows 11 cu fTPM si Secure Boot, astept un prieten in seara asta  sa mi-o imprumute sa vad daca poate da semnal cu ea (I-am vandut-o lui).


Inca mai are garantie comerciala la pcgarage placa de baza pana in sep 2023, garantia de la retailer a expirat anul trecut. Nici nu stiu daca rezolv ceva..

#6
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Am rezolvat problema.

Mi-a imprumutat un prieten fosta mea placa video pe care i-am vandut-o lui si am intrat in BIOS si activat CSM Support + dezactivat fTPM.

Fosta placa video este un XFX RX 570 8GB care aparent poate boota in UEFI, nu-mi explic cum un ASUS TUF RTX 3060 Ti nu poate si un RX 570 poate.

Probabil ceva incomtabilitate cu placa mea de baza, Gigabyte B450M DS3H REV 1.0 sau poate o avea ceva placa video?

*Placa video + sursa a au fost achizitionate acum cateva zile.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Totusi, cum e posibil ca in mod default cu setarile din bios, placa video sa nu functioneze ?

#8
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Default vine cu fTPM cu Secure Boot disabled dar efectiv nu schimba nimic daca scot bateria sau reset prin jumper. Cand a bootat cu placa vechea mi-a aparut ca biosul a fost resetat dar tot setarile respective erau, cam de asta nu functiona cand dadeam reset CMOS.

#9
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Oare sa fie faptul ca placa de baza suporta PCIe 3.0 iar placa de video este PCIe 4.0 (sunt backward comptabile), iar chipset-ul placii video nu este optimizat pentru chipset-ul B450 PCIe 3.0?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate