Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inchiriere apartament prin imputernicit

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
O ruda mi-a facut procura de reprezentare generala, pot sa inchiriez sa administrez un apartament. Intrebarea mea este, in contractul de inchiriere se pune numele proprietarului sau numele imputernicitului cel care fizic semneaza contractul? Mentionez ca proprietarul e plecat din tara.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Cel mai probabil se pune numele proprietarului, dar se mentioneza ceva de genul "semnat prin imputernicit XXXX" sau "proprietarul e reprezentat prin imputernicit XXX" si se mentioneaza si numarul de inregistrare a imputernicirii. Si poate ar fi bine atasata si o copie a imputernicirii la contractul de inchiriere.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Se trece numele proprietarului și se face mențiunea că e reprezentat prin mandatar.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Se face precizarea respectiva dar ai grija ca nu stiu daca te-ai informat, tu esti raspunzator pentru cei pe care ii bagi in chirie.
Da, si tu te poti judeca cu cei pe care i-ai bagat in chirie dar cred ca fara sa vrei te-ai bagat pe unde nu trebuia.
Nu stiu daca ai avantaje financiare sau ai facut facut treaba asta in calitate de baiat bun dar ai grija.

#5
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Nu stiu la ce te referi, e o ruda plecata din tara care mi-a facut procura sa ii administrez un apartament atat. Am intrebat la o agentie imobiliara si zice ca daca am procura pot pune pe contract numele meu nui obligatoriu al proprietarului, nush ce sa mai cred.

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Daca ai procura si poti vinde apartamentul respectiv, sa fie precizarea pentru ce este procura.
Cu pracura aia o sa faci un contract pe numele tau, pe baza la procura aia, se precizeaza.
Asta este logica la procura.

Dar tu esti responsabil pentru cine bagi in chirie.
Cum ziceam, nu stiu daca deranjul asta are si vreun avantaj financiar sau este doar facere de bine.

Edited by MindArchitect, 23 May 2023 - 12:26.


#7
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Procura prevede ca se poate face orice mai putin vanzare, deci pot inchiria, administra si reprezenta proprietarul in fata autoritatilor, furnizorilor administratorului blocului etc, pot semna contracte..... nelamurirea mea e ce se trece pe contractul de inchiriere, atat.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca trebuie mentionat proprietarul, nu mi se pare logic doar imputernicitul sa apara. Ca doar procura doar atesta faptul ca ai drept de reprezentare, nu ai primit proprietatea efectiv, sa dai cu subsemnatul ca tu esti proprietarul.
Fiind imputernicit, iti asum pe propriul CNP impozitul pe venit si declaratia fiscala? Ca doar nu e proprietatea ta.

Edited by bai3tzash, 23 May 2023 - 12:37.


#9
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Asta e si curiozitatea mea, are logica ce spui @bai3tzash daca doar imputernicitul e pe contract e clar ca a lui sunt veniturile si de aici si obligatiile.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Contractul se face intre proprietar si chirias cu semnatura prin procura a imputernicitului.
Impozitele si toate taxele se achita de proprietar.

#11
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Contract intre XXXXXXXXXX, proprietar, reprezentat de YYYYYYYYY in baza procurii nr. aaaaaaaa, si ZZZZZZZZZZZZ, chirias, etc etc (se trec datele complete din CI ale fiecarei persoane, bineinteles)

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
contractul se face intre chirias si proprietar (reprezentat de imputernicit), nu intre chirias si imputernicit. exprimarea fiind cea data de colegul dev2000.
ca sa intelegi cum sta treaba: n-ai cum sa inregistrezi la finante un contract pe care nu e trecut numele proprietarului!

Edited by strongsss, 23 May 2023 - 20:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate