Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vopsea alchidica sau vopsea acrilica

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nightrunr

nightrunr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2021
Salut, am un gard permanent la soare si acum 3 ani i-am dat o vopsea noname de la un magazin local, care s-a cojit in doar 2 ani.

Din ce am gasit pe gogu, cea pe baza de apa ar fi mai rezistenta la soare (?)  Sau sa continui cu cele pe baza de diluant de la brand-uri gen kober/oscar?

#2
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Eu folosesc cea pe baza de diluant,am vopsit structuri,table, pe sub masina si rezista fara probleme.
Inainte de vopsire curata metalul cu smirghel,da un strat de grund,eu dau cu grund policolor rosu si este foarte ok,rezista bine.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din ce e gardul ?

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postdani1985, on 23 mai 2023 - 09:33, said:

Eu folosesc cea pe baza de diluant,am vopsit structuri,table, pe sub masina si rezista fara probleme.
Inainte de vopsire curata metalul cu smirghel,da un strat de grund,eu dau cu grund policolor rosu si este foarte ok,rezista bine.
Depinde ce diluant,nitro?

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din experienta , cele pe diluant sunt mai rezistente dar ''gurile rele''Posted Image spun ca peste 50% conteaza pregatirea materialului pentru vopsit si substratul(grund) la metale .

Edited by Alltrack, 23 May 2023 - 10:17.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si parca vad ca avem un gard de lemn...

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ce am zis eu ramane valabil Posted Image ! La lemn conteaza si gradul de uscare !

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Difera si substratul folosit - daca vrei sa tina...

Plus ca difera si vopseaua, e special afcuta ptr lemn sau ptr metal, chiar daca sunt solventii aceiasi.

#9
nightrunr

nightrunr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2021
Din metal de prin 1970 80. Are cred ca grund la baza daca ala e stratul portocaliu. Gardul a fost ars in intregime cu butelia de catre bunicul meu raposat acum vreo 15 ani. si pe langa stratul portocaliu care e fix peste fier are si unul de vopsea care a 'prins' extrem de bine iar ultimul strat e extrem de prost. Acum fol bormasina si perii manuale pt curatare.

Vopselele oskar kober pe diluant cu grund inclus care se aplica pe rugina zic ei sunt ca si gelu de dus 3 in 1? Sa ma feresc de ele?

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Cele 3 în 1 pe bază de nitrodiluant sunt rezistente însă totul depinde de suprafață. Atenție că trebuie aplicate 2-3 straturi subțiri în funcție de acoperire. Ai nevoie de o diluare puternică.  Spor la curățare!

Edited by benis, 23 May 2023 - 13:00.


#11
nightrunr

nightrunr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2021
Mersi! Am cautat pe gooogle vopsea cu nitro diluant dar nu gasesc niciuna. Kober si oskar au d810 respectiv deutek. Aveti voi vreun link catre acelea?

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aia Köber 3 în 1 merge pe nitrodiluant, nu este obligatoriu diluantul lor cu care ai ieși prohibitiv ca preț, dacă nu te deranjează că iasă un pic mai mat (doar constatare personală, nu știu dacă e de la diluant), problemă care oricum poate fi remediată prin aplicarea unui strat de lac.

Deși la 5 litri și diluantul d810 devine mai accesibil, bag de seamă.

Edited by benis, 23 May 2023 - 13:44.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
daca e din metal de prin 70-80 si e un strat portocaliu ala e miniu de plumb - asta se folosea pe vremurile alea ca si grund anti-rugina.
Vezi ca e toxic.

#14
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
Bicomponenta, poliuretanica.... E cam de 10 ori mai buna decat acrilica, alchidica etc. Stratul de baza sa fie fara probleme de rugina, grunduit.

#15
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Ca sa reiau un pic datele problemei initiatorului un gard de metal a fost curatat si re-vopsit acum vreo 15 ani cu un strat de grund ( probabil cu minu de plumb) apoi cu alta vopsea. In urma cu doi ani a fost aplicat un nou strat de vopsea care se exfoliaza.
Cauza probabila din punctul meu de vedere este pregatirea insuficienta ( mai degraba catre "deloc") a suprafetei de acum doi ani decat tipul vopselei aplicate. Or mai fi "ajutat" si conditiile on care a fost aplicata vopseaua (umiditate/temperatura)... dar asta se poate doar presupune.
Cata vreme nu se pregateste corespunzator suprafata pe care se da noul strat, orice vopsea o sa ajunga la acelasi rezultat. Asta include atat vopselurile alchidice, acrilice, pe cele 3 in 1  cat si pe cele bi-componente.

#16
nightrunr

nightrunr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2021
Am fost azi la cineva care a curatat super bine un gard acum 2 ani si a dat cu asta doar ca varianta pe negru, fara grund aplicat inainte ca asa scrie si pe cutie.. acum e plin de rugina.. arata mai rau decat al meu inainte sa m-apuc de curatat, la mine fiind foarte putina rugina, dar multa exfoliere. Si mi-am adus aminte, defapt la mine sunt 4, nu 3 ani de la ultima revopsire

https://www.dedeman....2-5-l/p/5011883

#17
Sebastian44

Sebastian44

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2023
sper ca ma incadrez aici cu o intrebare/ situatie asemanatoare:
Exista o balustrada metalica vopsita de 23 ani cu vopsea alchidica (sau doar grund), fara rugina deosebita, doar invechita. In plin soare și vânt.
Doresc sa o revopsesc, mat sau satinat. E nevoie de culoarea RAL 2001, s-a facut in magazin, e pe baza de apa. (la alchidice nu fac amestecuri, nu puteam obtine culoarea si nici nu au mate/satinate). Mi s-a recomandat un grund facut de ei (Hornbach) pe baza de solvent, in ideea ca doar asa va prinde bine vopseaua pe baza de apa.

Desigur, azi un alt angajat al magazinului mi-a zis: vopsea pe baza de apa, grund pe baza de apa
Care ar fi solutia corecta/ mai buna in acest caz?

#18
nightrunr

nightrunr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2021
Nu dai cu acrilica peste alchidica, este fix ce am scris eu mai sus, nu prinde. Si eu am tevi de genul + balustrade pe acasa care au fost doar reimprospatate printr-un strat nou de alchidic de-al lungul anilor (undeva la 30 cred).

Daca ai timp si chef sa dai jos straturile existente pana ajungi la fier, ca sa aplici grundul + acrilica, poate atunci ar prinde ( probabil tot nu ca alchidica), dar eu curatand poarta am vazut ca si pe fierul gol nu prea a prins  (fara grund aplicat)

Iti recomand sa dai tot de reimprospatare (cu putina curatare anti cojire inainte), alchidica, cu o nunanta cat mai apropiata de cea existenta.

Si cand am cumparat bicomponenta cu care am dat pe poarta, am vorbit cu cei de la 2 magazine de vopseluri industriale, unde am intrebat de curios ce e mai bun pe fier, acrilic sau alchidic. Toti au spus alchidic

Edited by nightrunr, 17 July 2023 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate