Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Problemă tastatură

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DianaDi9

DianaDi9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2023
Bună seara. Am și eu o problemă cu tastatura. A început dintr-o dată să funcționeze diferit. De exemplu când apăs pe tasta "Q" îmi scrie "Q+", dacă apăs pe enter din partea dreaptă, îmi scrie A și trece la rândul următor. Dacă apăs pe săgeata stânga îmi închide fereastra de la un program care cere consimțământ, dacă apăs pe A funcționează ca și enter, dacă apăs pe escape funcționează ca și săgeată stânga. Am dat restore la o dată anterioară apariției problemei și degeaba nu s-a rezolvat nimic. Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Alta. Daca-i laptop o sa te coste ceva.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi, din bara de jos poate e setat alt tip de tastatura.
Pune Engleză.

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017
Simptomele descrise nu par sa tina de setarea limbii (software), ci mai mult de probleme pe circuit (hardware).
Ai varsat recent ceva lichid pe ea? Apa, cafea, cola?

Edited by robert23mg, 23 May 2023 - 06:56.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Incearca alta tstatura de la un prieten, sau poate ai una mai veche prin casa.
E cel mai simplu mod de a verific problema.

Poti sa verifici si setarea limbii ptr tastatura - sa fie English, Layout US, ca nu e greu sa o faci, dar cel mai probabil e problema hardware.
Daca era doar layout-ul nu erau afectate tastele Enter.

Se muta pe hardware.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
De fiecare data cand am patit asa ceva, problema era hardware. Si am patit cu vreo 10 tastaturi.
Culmea, s-a intamplat doar la tastaturile care imi placeau. Si nu am mai gasit la fel.
Cele mai multe accidente erau in urma varsarii de lichid. Dar am patit si la tastaturi tinute in puf...
Nici nu se depune efort pentru a le face durabile. Nu zic sa iti bati joc, dar am avut tastaturi stricate fara accidente (la una tin perfect minte ca la apasarea tastei M iesea "NM," si oricat m-am chinuit sa o curat, nu a mers).
Aveam acum 20 de ani o tastatura IBM parca, mecanica, grea si zgomotoasa tare. Era veche, din anii 80. De aia chiar mi-am batut joc. Bere, nectar, cola (o data o doza intreaga varsata). N-avea nimic. Pusa cu fata in jos pe calorifer si dupa juma de ora era ca noua.

Nu ai precizat daca e tastatura pe USB sau a laptopului (daca laptop folosesti). Daca e varianta 2, sunt sanse mari sa trebuiasca inlocuita - si sunt scumpe.
Daca e tastatura pe USB, nu ai altceva de facut decat sa iei alta.

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 02.08.2021
De mult ma bate gandul sa-mi cumpar o tastatură mecanica Redragon. Sunt destul de scumpicele față de astea pe membrană, vreo 200 de lei.
Deocamdată am o tastatură pe membrană de vreo 6 ani, dar cred ca o sa o schimb. Mai trag de ea un an-doi.

Edited by Valy_User, 23 May 2023 - 10:51.


#8
DianaDi9

DianaDi9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2023
Este o tastatură wireless de la Asus. Precizez că nu am vărsat nimic pe ea. Se juca nepoțica mea și au început să îi funcționeze ciudat tastele.  Mi s-a părut ciudat că tastele funcționează, dar funcționează alandala. Mă speriasem să nu fie ceva de la PC. Voi merge mâine să cumpăr una. Mulțumesc mult. Oricum săraca e destul de veche (3 ani), însă era destul de confortabilă din acest motiv nu mă înduram să o schimb.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate