Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Cat astepti sa-ti intarzie salariul inainte sa mergi la ITM?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

florinellll

florinellll

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostFreeThinker, on 22 mai 2023 - 19:13, said:

Ar cam fi cazul să veniți cu bani de acasă.

Trăim vremuri grele, chiar și pentru angajatori e grele:

"Trăim într-o dictatură a angajaţilor: S-a ajuns ca antreprenorii/patronii să fie conduşi de angajaţi şi asta e groaznic pentru business."

Îmi stăpânesc cu greu lacrimile... Nu mai sunt o sută de oameni care așteaptă la poartă?   Posted Image
Au murit de foame,nu am inteles poantaPosted Image

abac

abac

Guru Member

Daca acum se intarzie cu salariile, ce o sa faca peste 6-12 luni cand o sa vina urgia?

Si eu sunt invatat prost de corporatie multinationala din vest care livreaza salariile cu 2-5 zile inainte de ziua platii. Nu stiu daca as tolera prea mult intarzieri, probabil ca un buffer de 2 saptamani as absorbi, dar nu mai mult.

Îmi stăpânesc cu greu lacrimile... Nu mai sunt o sută de oameni care așteaptă la poartă?   Posted Image

De acum incolo o sa explodeze somajul. Deci da, or sa vina din nou vremuri cu suta care asteapta la poarta. Ba poate chiar mia.

raducut123

raducut123

Senior Member

Asa si ce daca daca plangi la ITM?I se rupe patronului de paraciosii astia ....

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating

Ar cam fi cazul să veniți cu bani de acasă.
Trăim vremuri grele, chiar și pentru angajatori e grele:
"Trăim într-o dictatură a angajaţilor: S-a ajuns ca antreprenorii/patronii să fie conduşi de angajaţi şi asta e groaznic pentru business."
Asa e, ti se rupe inima de angajatori, mai ales cand saracii "uita" sa plateasca contributia si te trezesti fara asigurare de sanatate sau fara pensie.

YQZS

YQZS

Junior Member

• Grup: Junior Members

"Care e limita pana la care suporti?"
Limita la care spui stop!
Acum depinde de ce actuvitate desfasori,,, esti pescar, vanator, etc si lucrezi la procent, e una sau esti HR-ist/a si freci menta crezand ca afacerile pot fi coordonate/ conduse din birou. Recomandarea este ca de a doua zi, sa te retragi si sa informezi HR ca nu ai primit "()"! Restul e CAN-CAN!
Pentru "Toma necredinciosul", recomand citirea CIM prima data!, chiar si ce e scris cu litere FOARTE mitci

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

• Grup: Moderators
Eu primesc salariul la 4 saptamani, inclusiv sambata si duminica daca atunci pica data. Nu am patit pana acum, dar daca se va intampla pur si simplu nu ma mai duc la munca in ziua respectiva. Sa ma sune sefii daca vor explicatii - daca eu rezolv problemele la zi sa faca si ei la fel cu salariul meu, nu fac munca voluntara.

Documentati-va si invatati-va drepturile, nu va mai lasati furati de toti mizerabilii!

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating
Am fost temporar in situatia asta insa jobul era unul usor, relativ ok platit pentru ceea ce faceam, stiam ca banii ii vom primi pana la urma, au intarziat vreo 2 sau 3 luni insa aveam ceva rezerve si mai castigam "la negru" niste bani si dintr-o chestie care ma solicita doar cateva ore pe saptamana. Insa nesiguranta m-a facut sa incep sa-mi caut altceva la modul serios, inclusiv in alt oras.

Edited by tomcatsk8, 23 May 2023 - 07:57.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View PostMizu, on 22 mai 2023 - 16:25, said:

Trebuia sa iti intre salariul pe 20 sambata, dar esti intelegator cu patronul ce putea face platile in 19 si astepti pana luni, ei bine nu intra nici luni.
Stai un pic, ca deja e ceva in neregula aici.

Conform legii salariile pe luna anterioara se pot plati catre angajati pana cel tarziu in data de 15 ale lunii urmatoare. De unde pana unde 20 ?

Mizu

Mizu

moroșan

20 e trecut in contract ca zi de salariu, acum asta a picat sambata.

Malus_Dacus

Malus_Dacus

Brasovean

Cazul meu:
Esta vorba de o firma destul de mare atunci, in faliment acum - Condmag SA Brasov.
Prin anii 2012-2013 au inceput sa ne intarzie salariile, la inceput cu o saptamana, apoi 2 saptamani pana au ajuns la 2 luni intraziere.
Am acceptat aproape 2 ani de astfel de intarzieri (2012 s9 2013) pana am gasit ceva mult mai bun, si mi-am dat demisia.
Lichidare am primit-o dupa vreo 3 luni...
De atunci am lucrat doar la firme care nu intaziau nici un minut cu salariile. Daca ziua de salariu pic in weekend, eram platiti vinerea.
Si ma simt mai linistit asa!

Edited by Malus_Dacus, 23 May 2023 - 16:06.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate