Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acasa TV devine televiziune gener...

[Recomandare] Caut scara de 7 m (...

Masinile de spalat AUTOMATE in an...

Procedura Rabla 2024
 "File Explorer" pentru un...

Inel de logodna

Ati auzit de scandalul in care es...

Iaz 12 m3
 Recomandare masina de tuns gazon

Recomandare rulouri/rolete/jaluze...

Zgarda capuse /pureci + hrana

Scula taiere plastic
 Definitie activitate continua

RC09 pentru camera A500s

Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Cat astepti sa-ti intarzie salariul inainte sa mergi la ITM?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Mizu

Mizu

moroșan

• Grup: Senior Members
Trebuia sa iti intre salariul pe 20 sambata, dar esti intelegator cu patronul ce putea face platile in 19 si astepti pana luni, ei bine nu intra nici luni.

Daca esti si mai intelegator poate il mai astepti o saptamana, ca nu l-au platit nici pe el clientii, distribuitorii, guvernul, dar doar daca esti foarte intelegator.

Care e limita pana la care suporti?

MindArchitect

MindArchitect

Senior Member

Depinde de firma, patron.
Parinti mei au lucrat in firme in care nenorociti de patroni bagau bani la banca, intarziau cu lefurile.
Dar ei se duceau la job, stiind ca trebuie sa fie platiti.

Am patit o singura data sa intarzie plata salariului, nu mai stiu cate zile? A fost ciudat.
Cred ca depinde de angajator.

Adica? Daca firma este ok, jobul este ok, te gandesti ca la final te judeci cu ei, daca ai o situatie financiara decenta cu ceva bani economisiti.

Daca firma este privata, dubioasa, din categoria ca o inchide astazi si maine deschide alta, acolo trebuie sa te gandesti ce faci.

Am o cunostinta care lucra la un patron care inainte sa bage falimentul, a uitat sa plateasca lefurile, el avea de recuperat leafa pe o luna de zile.
Nu a luat bani.
Patronul? Si-a cumparat/renovat/construit un imobil, si-a cumparat o masina.
Nu l-a reclamat la ITM ca in acte nici nu cred ca era el patronul.

Si iti dai seama ca in functie de firma, reclamatia la ITM este echivalenta cu demisia.

born2lose

born2lose

Senior Member

depinde bineinteles cat de intelegator e si el cand intarzii cu munca. daca de ex imi da ceva de terminat pana pe 20, ii spun si eu ca o sa fac peste 2 zile  sau sapt urmatoare, sau cand am chef.

evident, glumesc. astfel de detalii se trec clar in contractul de munca pentru a nu exista situatii de genul.

strongsss

strongsss

Senior Member

2-3 zile nu mi se pare un capat de tara, daca nu devine un obicei.
daca ziua de salariu era vineri si marti nu au intrat banii, e cazul sa cauti un alt job. nu zic sa-ti dai demisia pe loc, dar e cazul sa incepi cautarile.

Naijax

Naijax

Guru Member

Poti sa faci reclamatie si in prima secunda
Treaba e ca angajatorul primeste amenda daca intarzie cu plata salariului mai mult de o luna
Amenda e pentru fiecare persoana careia nu i s-a platit salariul
Pana intr-o luna, primeste si el o mustrare acolo

Cam asta e

phoenix76

phoenix76

Member

• Grup: Members
Depinde de angajator. Primii trei "uitau" sa plateasca salariile la timp. Actualul la care sunt angajat de 12 ani, plateste pe data de 14 si 30 ale lunii. Daca aceste zile cad sambata sau duminica, plata se face vineri.
Avand aceasta stabilitate iti poti face bugetul de cheltuieli in mod corect.
Nu cred ca as putea rabda fara sa fiu platit mai mult de trei, patru zile.
Ziua de plata a salariului este trecuta in contractul individual de munca, sau in contractul colectiv.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

Daca e un obicei, schimbati locul de munca.
Cum crezi ca vei fi vazut in firma daca esti tu ala care a reclamat la ITM?
Un erou al muncii?

Te pupa seful! Esti primul pe lista la zburat.

robert23mg

robert23mg

Member

Eu am problema inversa, teoretic trebuie sa iau pe 15, si ma trezesc ca intra salariul ba pe 11, ba pe 12, chiar daca 15 pica luni.
Asta inseamna ca la nivel mental trebuie sa numar mai mult de 30 de zile pana pe 15 luna urmatoare, nu ma supar cand intarzie cateva zile ca sa am mai putin de asteptat pana la urmatorul :)))

No, te inteleg daca te descurci greu cu banii, e nasol sa iti planifici ceva si sa se dea planurile peste cap.
Incearca sa iti pui cateva salarii intr-un fond de urgenta, nu are nimeni garantia locului de munca si e bine sa ai ceva rezerve.

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

O firma ce se respecta face plata inainte, daca ziua de plata a salariului e nelucratoare.
Vorbim de firme pentru care plata cu 2-4 zile inainte nu implica un efort financiar.

Firmele mici pot avea probleme de lichiditate sau e bolnava contabila.

P.S. @ initiator - poate azi au facut platile si maine iti intra, daca e transfer interbancar.

Edited by Ahasverus, 22 May 2023 - 17:00.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Daca plata cu intarziere mai mare de cateva zile ar deveni un obicei, cel mai probabil as cauta un alt loc de munca.

anndrei86

anndrei86

Member

Cred ca depinde de foarte multi factori:
- este ceva ce se intampla frecvent?
- seful / patronul / directorul a anuntat ca va fi o intarziere a salariilor si a justificat motivul?
- ai alte optiuni de munca mai bune?
    - de exemplu daca se intarzie plata cate 2-3 saptamani, dar salariul este de 2 ori mai mare decat la firmele concurente, atunci accepti si asta.

@Ahasverus, nu cred ca exista o practica generala ca angajatorul sa plateasca salariul mai devreme daca ziua stabilita pica in weekend, indiferent cat de seriosa sau cat de stabila financiar este firma.
Mai sunt insa angajatori care dau salariile putin mai devreme cand este vorba de cate o sarbatoare: Craciun, Paste, zi de nastere a angajatului, etc.

fqx

fqx

Senior Member

pentru o saptamana, rad aia de la ITM de tine.Bonus , poate afla patronul si mai intarzie o saptamana:)

Phobos

Phobos

Guru Member

Ahasverus, on 22 mai 2023 - 16:51, said:

Daca e un obicei, schimbati locul de munca.
Cum crezi ca vei fi vazut in firma daca esti tu ala care a reclamat la ITM?
Da, dar daca tot e sa pleci, sa faci si reclamatie, asa de "la revedere". :)

george_alexandru, on 22 mai 2023 - 17:07, said:

Daca plata cu intarziere mai mare de cateva zile ar deveni un obicei, cel mai probabil as cauta un alt loc de munca.

Plus reclamatie, nu!?

[ https://i.postimg.cc/655GYQ6D/Happy-emoticon-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Dacă se întâmplă o data, în nu știu câți ani de când exista firma, iar motivul este întemeiat, poți aștepta câteva zile.
Dacă însă aceste întârzieri au devenit un obicei, înseamnă fie ca firma scârțâie grav, fie ca patronilor nu le pasa de angajați nici cât negru sub unghie, și ar cam fi cazul să-ți cauți repejor alt job.
Poți sa faci și reclamație la ITM, dacă te încălzește cu ceva.

Edited by corinadaniela, 22 May 2023 - 17:41.

slai

slai

User Incredibil

robert23mg, on 22 mai 2023 - 16:52, said:

Eu am problema inversa, teoretic trebuie sa iau pe 15, si ma trezesc ca intra salariul ba pe 11, ba pe 12, chiar daca 15 pica luni.
Asta inseamna ca la nivel mental trebuie sa numar mai mult de 30 de zile pana pe 15 luna urmatoare, nu ma supar cand intarzie cateva zile ca sa am mai putin de asteptat pana la urmatorul :)))

No, te inteleg daca te descurci greu cu banii, e nasol sa iti planifici ceva si sa se dea planurile peste cap.
Incearca sa iti pui cateva salarii intr-un fond de urgenta, nu are nimeni garantia locului de munca si e bine sa ai ceva rezerve.
Și la mine intra mai devreme. Uneori rău de tot. De exemplu luna asta pe 12 mai au întrat banii de  pe 1 iunie. Încă nu am înțeles care-i faza.

Edited by slai, 22 May 2023 - 18:16.

adisz

adisz

Targu Mures

Mizu, on 22 mai 2023 - 16:25, said:

Care e limita pana la care suporti?

- Vezi de cate ori s-a mai intamplat acest lucru.
- Vezi daca acest lucru a inceput sa se intample in ultimul timp..
- Vezi cat de mult iti convine sa astepti "mai mult" raportat la locul de munca, cu beneficiile si avantajele lui.
- Vezi daca iti gasesti un alt loc de munca (exista si aici riscul ca peste scurt timp si aici sa se intample acelasi fenomen).

In functie de cele de mai sus actionezi in consecinta.

ps.
Parerea mea este ca reclamatiile nu-si au rostul. Ele sunt sinonime cu plecatul/concedierea din firma respectiva.

alexanrusso

alexanrusso

Junior Member

• Grup: Junior Members
Prin 2000-2006 lucram la Grdienii Publici..... s-a intarziat cite 2, 3 zile la fiecare zi de salariu de am ajuns in 2005 de aveam 3 luni intarziere la salariu.... eram in august si luam banii pentru luna mai! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by alexanrusso, 22 May 2023 - 18:53.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Ar cam fi cazul să veniți cu bani de acasă.

Trăim vremuri grele, chiar și pentru angajatori e grele:

"Trăim într-o dictatură a angajaţilor: S-a ajuns ca antreprenorii/patronii să fie conduşi de angajaţi şi asta e groaznic pentru business."

Îmi stăpânesc cu greu lacrimile... Nu mai sunt o sută de oameni care așteaptă la poartă?   Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate