Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Elie Saab Towers (ex Crown Towers)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
De aceștia cu prețuri de Dubai, ce se mai aude ? Linkul proiectului: https://www.eliesaabtowers.ro/

Am observat că au avansat rapid la structură și niște căblăraie/tubulatură prin apartamente, le-au tencuit și toate cele și apoi gata, bate vântul de cam o lună și dacă nu chiar două. Chiar acum câteva zile am observat că una dintre macarale a fost demontată și transportată.

Plus că n-am văzut muncitori așa mulți, e un pumn de indieni/nepalezi ce mișună pe acolo. Deci visul Dubaiesc al celor doi colegi de clasă este pe ducă ? Posted Image

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Multi au preferat sa termine niste etape Rosu/Gri etc, apoi asteapta sa se aseze dobanzile, astfel incat sa poate accesa romanii imprumuturi.
Mie imi scapa totusi ceva, adica am observat ca unii contonua sa lucree la rosu, dar nu se avanteaza sa termine ce au inceput.
E posibil sa le expire autorizatiile de constructie.

Despre scadere de preturi, doar accidental, pentru ca adesea nu mai vorbim de imprumuturi de la banci luate de dezvoltatori, ci de investotori privati.

Sunt multi bani pe piata, dar nu ai nostri.

#3
Kodi992

Kodi992

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2022

 Adm, on 22 mai 2023 - 15:59, said:

Multi au preferat sa termine niste etape Rosu/Gri etc, apoi asteapta sa se aseze dobanzile, astfel incat sa poate accesa romanii imprumuturi.
Mie imi scapa totusi ceva, adica am observat ca unii contonua sa lucree la rosu, dar nu se avanteaza sa termine ce au inceput.
E posibil sa le expire autorizatiile de constructie.

Despre scadere de preturi, doar accidental, pentru ca adesea nu mai vorbim de imprumuturi de la banci luate de dezvoltatori, ci de investotori privati.

Sunt multi bani pe piata, dar nu ai nostri.

Prețurile la apartamentele alea încep undeva de la 450/500k€ în sus, am văzut prețul listat înainte să-l cumpere Elie Saab proiectul. Cei de la ANG care se ocupă de vânzări, la fel, aceleași prețuri pun. Vorbim de un proiect unde media prețului se situează la milioane de euro, ceea ce mi se pare absurd totuși... Culmea că Metropolitan îl construiește, ai zice că probabil au bani să termine, dar la cât s-au avântat cred că au dat-o cu stângu'n dreptu la aspirațiile lor de Dubai cu clientela de România.

Din ce-am mai înțeles din unele surse de la primărie, One United aparent ar fi dispuși să le cumpere proiectul dacă nu doresc să-l cumpere. One construind One Herăstrău Vista fix lângă ei.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
Probabil trece trenul tot de minim 20 ori pe zi ? Posted Image
Le-o fi placand milionarilor sa se simta ca-n copilarie cand locuiau in triaj inainte de scoala vietii ?
Probabil asta-i noul etalon al luxului : sa ai "trenul tau" care te trezeste dimineata la 06:00, ceasul cu alarma e perimat
Posted Image

Edited by radu103, 22 May 2023 - 21:26.


#5
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 radu103, on 22 mai 2023 - 21:25, said:

Probabil trece trenul tot de minim 20 ori pe zi ? Posted Image
Le-o fi placand milionarilor sa se simta ca-n copilarie cand locuiau in triaj inainte de scoala vietii ?
Probabil asta-i noul etalon al luxului : sa ai "trenul tau" care te trezeste dimineata la 06:00, ceasul cu alarma e perimat
Posted Image

Chiar sunt curios ce solutie gasesc (daca gasesc). As avea si eu nevoie pentru vreo 9mp.

#6
Kodi992

Kodi992

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2022

 radu103, on 22 mai 2023 - 21:25, said:

Probabil trece trenul tot de minim 20 ori pe zi ? Posted Image
Le-o fi placand milionarilor sa se simta ca-n copilarie cand locuiau in triaj inainte de scoala vietii ?
Probabil asta-i noul etalon al luxului : sa ai "trenul tau" care te trezeste dimineata la 06:00, ceasul cu alarma e perimat
Posted Image

 migaci83, on 22 mai 2023 - 21:55, said:

Chiar sunt curios ce solutie gasesc (daca gasesc). As avea si eu nevoie pentru vreo 9mp.

Trenul și podul sunt probleme cvasi rezolvate. CFR-ul urmează să pună bariere fonoabsorbante de-a lungul liniei în acea zonă. Podul Băneasa urmează să fie modernizat, nu s-a putut face nici o lucrare pe el până acum din cauza faptului că nu a putut fi recepționat, în urma litigiului de la bucla de întoarcere a liniei de tramvai 5, făcând toate parte din același proiect. Bucla de întoarcere urmează să fie finalizată, acum se sudează ultimele șine și apoi va fi într-un final toată lucrarea recepționată. Este exact aceeași poveste la pasajul Basarab care s-a rezolvat (parțial recepționat).

Astea sunt probleme ale trecutului, un oraș se extinde și se adaptează fie că-i la viteză de melc. Sunt probleme care în orașele vestice au fost de mult rezolvate.

#7
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

 Kodi992, on 22 mai 2023 - 22:10, said:

Trenul și podul sunt probleme cvasi rezolvate. CFR-ul urmează să pună bariere fonoabsorbante de-a lungul liniei în acea zonă.
Eu cred ca tu n-ai dormit vreodata pe strada cu tramvai ca sa-ti dai seama cat de mare-i problema cu trenul la cativa metri de geamurile tale.
Tremura pamantul si blocul frate nu sunetul e problema.
Sinele si materialul rulant CFR nu-s reconditionate cum ar trebui dupa 5-7 ani, "merg" pana crapa..si gletul tau pe perete din cauza vibratiilor

Edited by radu103, 23 May 2023 - 09:57.


#8
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 Kodi992, on 22 mai 2023 - 22:10, said:

CFR-ul urmează să pună bariere fonoabsorbante de-a lungul liniei în acea zonă.

Foarte interesant partea cu barierele fonoabsorbante. Exista vreo lege care obliga CFR-ul sa le puna?
Si din ai carui bani, ai CFRului sau dezvoltatorului?

#9
Kodi992

Kodi992

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2022

 radu103, on 23 mai 2023 - 09:55, said:

Eu cred ca tu n-ai dormit vreodata pe strada cu tramvai ca sa-ti dai seama cat de mare-i problema cu trenul la cativa metri de geamurile tale.
Tremura pamantul si blocul frate nu sunetul e problema.
Sinele si materialul rulant CFR nu-s reconditionate cum ar trebui dupa 5-7 ani, "merg" pana crapa..si gletul tau pe perete din cauza vibratiilor

Eu cred că tu nu știi despre ce vorbești. Stau pe o stradă unde trece tramvaiul, și este bloc nou. Liniile sunt reabilitate, blocul când a fost construit s-a lăsat un rost de dilatare și absorbție pentru vibrații. Nu se aude și simte nimic. Hai să nu mai vorbim degeaba doar să ne aflăm în treabă cu acuzații de 2 lei. În cazul proiectului ăstora nici nu se pune problema deoarece tramvaiul trece pe pod unde liniile sun noi, iar vibrațiile sunt absorbite cu mult de către structura podului până să ajungă în clădirea în sine. Puteți să-i întrebați pe cei de la Aviației Park sau One Herăstrău Towers cum le e viața. Cunosc zona destul de bine și ce urmează să se arunce pe acolo în materie de construcții. Se va aglomera și mai mult în următorii 10 ani cu proiectele ce urmează să vină, dar fiecare cu ce-și dorește.

 migaci83, on 23 mai 2023 - 10:22, said:

Foarte interesant partea cu barierele fonoabsorbante. Exista vreo lege care obliga CFR-ul sa le puna?
Si din ai carui bani, ai CFRului sau dezvoltatorului?

Banii CFR-ului, ăia mulți pe care-i are Posted Image Posted Image

#10
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Lucrează aceeași indieni care au lucrat și la Mihai Bravu/Viilor.
Nu îmi dau seama cum vor putea să facă finisajele demne de 4500e/mp, că la viilor nu e nici un perete drept. :)

#11
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 Kodi992, on 23 mai 2023 - 10:35, said:

Banii CFR-ului, ăia mulți pe care-i are Posted Image Posted Image

Dar o fi vreo lege care obliga CFR-ul sa faca asta?

#12
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
De ce ar fi obligat CFR să facă asta prin lege? Nu el a construit blocul langa, ar trebui sa fie treabă constructorului părerea mea.

#13
Kodi992

Kodi992

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.12.2022

View Postmigaci83, on 23 mai 2023 - 12:29, said:

Dar o fi vreo lege care obliga CFR-ul sa faca asta?

View PostG1q, on 24 mai 2023 - 06:09, said:

De ce ar fi obligat CFR să facă asta prin lege? Nu el a construit blocul langa, ar trebui sa fie treabă constructorului părerea mea.

E o întreagă lege ce vorbește despre asta, poftiți: https://legislatie.j...mentAfis/195373

Gândirea asta cu "da domne' tu ai venit aici, tu îți faci", e o gândire de oameni lipsiți de orice logică. Acolo a avut spațiu orașul să se extindă într-un mod uniform, asta înseamnă că zgomotul cauzat infrastructura la vremea construcției podului/căii ferate/aeroportului trebuie să continue așa cum a fost ? Orașele din vest arată cum se face o dezvoltare corectă, unde problemele astea s-au rezolvat odată ce oamenii au construit în apropiere și nu le-a scos un "fratelemeleu n-aveai decât să nu te muți acolo, nu-i pb mea".

La fel și pe podul Basarab, s-au montat panouri fonoabsorbante, la fel cum și pe pasajul doamna ghica, SPER să se monteze panouri fonoabsorbante deoarece sunt apartamente la etajul 3 care au vederea directă la pod.

#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
De la minimul normal ptr a elimina o problema pana la mega-lux de multe mii eur / mp e cale lunga (in alta parte adica, nu acolo langa tren)

Edited by radu103, 07 June 2023 - 09:30.


#15
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 05.04.2005

View PostKodi992, on 06 iunie 2023 - 22:04, said:


E o întreagă lege ce vorbește despre asta, poftiți: https://legislatie.j...mentAfis/195373

Gândirea asta cu "da domne' tu ai venit aici, tu îți faci", e o gândire de oameni lipsiți de orice logică. Acolo a avut spațiu orașul să se extindă într-un mod uniform, asta înseamnă că zgomotul cauzat infrastructura la vremea construcției podului/căii ferate/aeroportului trebuie să continue așa cum a fost ? Orașele din vest arată cum se face o dezvoltare corectă, unde problemele astea s-au rezolvat odată ce oamenii au construit în apropiere și nu le-a scos un "fratelemeleu n-aveai decât să nu te muți acolo, nu-i pb mea".

La fel și pe podul Basarab, s-au montat panouri fonoabsorbante, la fel cum și pe pasajul doamna ghica, SPER să se monteze panouri fonoabsorbante deoarece sunt apartamente la etajul 3 care au vederea directă la pod.

Salut

E vorba de "common sense". Cine a cumparat acum 10 ani la D-na Ghica nu avea cum, in mod rezonabil, sa se gandeasca ca in intersectie va fi facut un pasaj care va trece la cativa metri de geamurile lui.

Debordeaza de logica cei care isi cumpara langa liniile de cale ferata, aeroport, fabrica de sticla sau vopsea, groapa de gunoi sau in vreo vagauna unde accesul se face pe un drum ca vai de el si apoi se jelesc de mama focului. Au intr-adevar atat de multa logica, ca nu le-a mai ramas loc si pentru bun simt, ratiune si gandire pe termen mai lung decat ziua de maine.

Eu cred ca astia sunt fie snowflakes fie "baieti destepti" cu educatie financiara de pe TikTok/Facebook/Youtube care au sperat la niste randamente bune si care, in momentul in care realizeaza ca realitatea e diferita, nu pot face altceva decat sa isi scoata copii la inaintare si sa se jeleasca agresiv pe retelele sociale sperand ca poate impresioneaza pe cineva.

Ca si cumparator, trebuie sa fii cel putin paralel cu realitatea ca sa nu realizezi ca diferentele de pret sunt datorate in principal locatiei. Si asta se intampla peste tot in lume. Cumperi mai ieftin pentru ca trebuie sa faci anumite compromisuri. In viata nu le poti avea pe toate. Daca ar exista case langa padure cu scoala, gradinita si transport in comun la cateva minute de mers pe jos, cu access pe sosele cu minim 2 benzi pe sens, cu piscine, parcari ample si bariere, preturile ar fi cu totul si cu totul altele.

#16
Dysco04

Dysco04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.02.2021
Ce se mai aude de acest proiect. Santierul e total abandonat de aproape un an, intre timp a rasarit alt bloc langa, care se si aproprie de finalizare...

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
Merge incet nu pare chiar abandonat.

Mi se pare logica pierderea elanului...cine si-ar lua sandwish din acela langa sinele de tren si pasajul rutier ?
Probabil succesul comercial e-n asteptare, la fel si banii prognozati sa curga dinspre clienti

20240121_171004.jpg

Edited by radu103, 31 January 2024 - 10:38.


#18
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
Santierul e departe de a fi abandonat, au tot montat la cadrele de tamplarie pana acum, cred ca sunt undeva pe la 60% cu ele, pare sa fi montat si sistmeul de incalzire si curent prin apartamente. Abandonat nu este, dar incet clar se misca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate