Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Joscha Bach (impresionante explicatii asupra constiintei, liberului arbitru, infinitului in matematica, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rIpUf-Vy2JA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Joscha Bach is a German artificial intelligence researcher and cognitive scientist focusing on cognitive architectures, mental representation, emotion, social modeling, and multi-agent systems

De cand a inceput clipul m-a impresionat cat de clar intelege si de concis explica diveresele fenomene pe care le studiaza.
Cat am ascultat a bifat cateva lucruri controversate pe care le credeam: faptul ca nu exista liber arbitru (in sensul folosit de lume), ca a privi viata dintr-un punct impersonal te scuteste de necazuri (dar si de fericiri zic eu, vedem daca confirma si el pana la final), pare sa bata apropo si la o chestiune mai filosofica - se identifica cu constiinta ca un software ce ruleaza pe creier de maimuta (sofisticata), eu mergeam mai departe coreland faptul ca omul feral (crescut de animale in salbaticie) nu are constiinta de sine, prin urmare noua societatea ne "sufla viata in noi"  - si poate ajunge si la aspectul spiritului uman sa-i acorde atentia pe care il merita (ca d-zeu, sau zeu ce cred ca este).

Edited by bursucelu_viesel, 21 May 2023 - 22:22.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă îți spuneam eu unele din aspectele astea, mă persiflai.

Așa sînteți voi oamenii  😁

#3
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Hai ca m-a confirmat si-n privinta lui D-zeu. Doar ca intr-un alt interviu: https://youtu.be/dkoM6AHfDoU?t=282
Practic spune ca asa cum noi suntem niste "creaturi" imaginare peste niste celule (care ne alcatuiesc corpul, inclusiv creierul), tot asa si un zeu este o "creatura" peste mai multe creiere umane.

Ba chiar confirma aprope si ce spuneam ca-s 2 zei in lumea de azi:
1. selectia naturala, la care se inchina dreapta politica caci capitalismul e selectia naturala aplicata in plan economic, si
2. spiritul uman, la care se inchina stanga politica (care lipseste azi), si concluzioneaza ca societatea ca sa fie buna trebuie sa fie construita / manufacturata de catre oameni (nu lasat totul la mana selectiei naturale).

Ma rog, el face referire la d-zeul din vechiul testament care zice ca-i neiertator, crud, fara suflet, si reprezinta viata biologica/materiala, si zice ca imperiul roman a impus si a 2-a parte, cu Iisus, care reprezinta partea umanista, sufletista.

Ce inca nu-mi place la el, e ca nu s-a gandit mai mult la planul politic sa argumenteze pt o Democratie Rationala. Posted Image

Edited by bursucelu_viesel, 26 May 2023 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate