Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Releu actionare ciclica electrovana

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Off topic...
Cred ca era muult mai ieftin cu izolarea conductelor pe tot parcursul pe verticala.
Unii prin nordul africii opresc apa potabila cateva ore pe zi din cauza secetei,si noi o aruncam la canal.Chiar daca vorbim de apa calda menajera..Este tratata si potabila pana la urma. Nu este apa de mare.

#20
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005

View Postviceroy56, on 21 mai 2023 - 19:34, said:

Si imparti diferenta intre contoarul RADET si suma citirilor de apometre proportional cu consumul raportat de fiecare consumator. Si realitatea unde este?
Ala de la parter are apa calda la 5 dimineata dupa 1 minut, eu la et. 8 am dupa 10 minute. Cine e prostul?

Poate stiu mai bine decat tine structura instalatiilor de la un bloc de locuinte, nu te agita degeaba!
Intreb, din nou, ca prostul: membrii asociatie stiu CLAR ca vor plati volum de apa calda ce se arunca la canal fara sa treaca prin robinetii/apometrele lor?
Si ca si ala de la 1 si ala de la 8 or sa plateasca la fel pentru confortul celui de la 8? Partea de apa "calda" aruncata la canal degeaba?
Poate suntei voi aia "comunisti" intr-o societate cvasi capitalista, dar io nu cred ca ai gasit toti prostii adunati intr-un bloc!
Daca reusesti sa-i prostesti pe toti sa-ti plateasca tie apa "calda" ce curge rece timp de 10 minute prin robinet, nu pot decat sa te felicit!
Dar sa nu se trezeasca unul mai "prost" si sa te actioneze in judecata.
Bafta!
Multumesc pentru "Bafta!", si nu, nu ma agit. Iar, ca fapt divers, unul dintre "prostii" de la etajele inferioare(2), blocul avand spatii comerciale la parter, sunt eu. Si nu am nici o problema in a plati cativa lei in plus pentru confort. Chiar daca nu este doar al meu. Si nu pot decat sa ma bucur ca nu am vecini care gandesc ca tine.

View PostMarianG, on 21 mai 2023 - 19:35, said:

Deversata unde ?
Va curge la canal. Ideea este de a tatona volumele scurse astfel incat sa fie cat mai mici.

View PostBebeluka, on 21 mai 2023 - 19:45, said:

Off topic...
Cred ca era muult mai ieftin cu izolarea conductelor pe tot parcursul pe verticala.
Unii prin nordul africii opresc apa potabila cateva ore pe zi din cauza secetei,si noi o aruncam la canal.Chiar daca vorbim de apa calda menajera..Este tratata si potabila pana la urma. Nu este apa de mare.
Nu cred ca reusim sa izolam tevile verticale. Sunt schimbate de curand si nu au fost izolate din start. In rest, ai dreptate. dar chiar nu stiu ce solutie sa adoptam.

#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Multumesc pentru aprecieri.
Nu pot face acelasi lucru pentru tine.
Esti in grava eroare!
Monitorizarea se face intre turul si returul instalatie de incalzire. Nu pe conducta de alimentare cu apa calda. Mai pune mana pe conducte si vezi CE si CUM!
Si ca sa arunci apa calda la canal prin inventia ta, trebuie sa faci modificari in instalatie.
Si ca ala de la 8 sa aiba apa calda "la sfert" trebuie sa faci retur de la et. 8 nu de la subsol.
Adica inca o intepare in coloana de scurgere. Cu racord inainte de apometrul respectiv.
Dupa mine, niste costuri destul de mari, suportate tot de asociatie.
SI mie, cel de la 9, nu-mi convine ca din 2 in 2 ore sa-mi vajaie ceva mc de apa aruncata la canal.
Ce se intampla cand, din varii motive, se infunda coloana de scurgere la et. 5, de ex.?
Ati facut sedinta? Ati prezentat problema si aveti PV prin care s-au aprobat toate aceste modificari si costuri? Cu semnaturile a cel putin 50%+1 din numarul membrilor asociatiei?
Iar intreb, ca prostul care cauta nod in papura!
Si ca idee, am ceva calitati in comitetul de administrare al unei asociatii de propietari si mai am ceva cunostite(cu atestat) referitoare la legislatie.

Edited by viceroy56, 21 May 2023 - 20:07.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postredovidiu, on 21 mai 2023 - 19:54, said:

Ideea este de a tatona volumele scurse astfel incat sa fie cat mai mici.
Eu cred ca e dificil sa gasesti optimul. Sunt prea multi parametri care influenteaza.
Tot cu un termostat cred ca ar fi mai eficient.

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostBebeluka, on 21 mai 2023 - 19:45, said:

Off topic...

Unii prin nordul africii opresc apa potabila cateva ore pe zi din cauza secetei,si noi o aruncam la canal.Chiar daca vorbim de apa calda menajera..Este tratata si potabila pana la urma. Nu este apa de mare.
Care nord al Africii?
La noi in Romania se intampla si doar intr-o localitatem ci chiar jumatate de judet. La o simpla cautare prin presade anul trecut.

Edited by vestale, 22 May 2023 - 00:39.


#24
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpasilla, on 21 mai 2023 - 22:01, said:

Tot cu un termostat cred ca ar fi mai eficient.

În mod sigur. Montat la ultimul etaj și reglat până când se obține rezultatul dorit.

În felul acesta, cantitatea de apă deversată va fi mai mică la anumite ore (atunci când folosesc apa caldă mai multe persoane).

Totuși, cred că noaptea ar putea fi oprit, nu sunt mulți cei care au nevoie de apă caldă noaptea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate