Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...
 ¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta

Extender mikrotik
 Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht

Vechime in munca pentru angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Grup: Senior Members

View Postviceroy56, on 21 mai 2023 - 14:36, said:

Adica, teoretic, ca practic depinde de o multime de factori, poti iesi "normal" la pensie la varsta de 65 de ani, cu vechime adunata in munca de minim 35 de ani. Adica 30 de ani cu contributii, 1 an armata si 4 ani facultate.

No wai Jose, facultatea adica 4 ani vechime daca ai facut 5 ani ca se scad vacantele se aduna dupa ce treci de limita de virsta de pensionare adica abia cind ai implinit 65 de ani.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

View Postovidiu21, on 21 mai 2023 - 12:31, said:

Am trecut de 26 ani , nici nu stiu ce lege sa caut ...Posted Image
Adica 0 lei.....daca nu lucrezi, trist.

Legea nr. 263/2010

Legea pensiilor... defapt noi numim laic vechime in munca. Se considera stagiu de cotizare. Insa conform CM nu e vechime in munca.

View PostJuly02, on 21 mai 2023 - 16:50, said:

Conform Legii Vechimea in Munca e considerata si anii de studii universitar si postuniversirar - ca nu vor aia de la firma sa tina cont de Vechimea dobandita prin studii universitare si postuniversitare e problema lor dar nu este corect pai atunci de ce mai cer Vechime in munca daca nu respecta Legea Vechimii in munca

Nu exista legea vechimii in munca. Exista codul muncii care nu considera anii de scolarizare vechime in munca.

Legea la care te gandesti tu e legea pensiilor si se refera strict la calcularea stagiului de cotizare.

Vezi? Nu tu facultate nu tu master, strict cartea de munca. Despre asta vorbim cand spunem despre vechime in munca la modul propriu. Apoi pe posturi specializate taiam experienta nerelevanta. Ca eu daca eu de exemplu angajez si tu vii si imi zici ca ai 2 ani experienta la KFC, ok in ochii mei ai 0 ani experienta ca nu e relevanta pentru postul ce ti-l ofer. Cu alte cuvinte am sa iti dau salariul minim in bransa, desi nu am obligatie legala sa iti dau peste minim pe economie.
Attached File  Screenshot_2.png   60.16K   24 downloads

Edited by MooF2010, 21 May 2023 - 19:11.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Pana la urma nu e initiatorul in prag de pensie, pana-i vine randul se schimba legea de cateva ori.

robert23mg

robert23mg

Member

• Grup: Members

View PostMooF2010, on 21 mai 2023 - 12:30, said:

Daca ai muncit 12 ani si 3 ani de facultate poti sa iesi la pensie daca ai si varsta si ti se ia cotizatile din cei 12 ani si se impart la 15 si iti iese punctajul.
La 35*, se imparte la perioada stagiuliu COMPLET.

July02

July02

Senior Member

View PostMooF2010, on 21 mai 2023 - 19:04, said:

Ca eu daca eu de exemplu angajez si tu vii si imi zici ca ai 2 ani experienta la KFC, ok in ochii mei ai 0 ani experienta ca nu e relevanta pentru postul ce ti-l oferAttachment Screenshot_2.png

aicea e nedreptatea tu cu studii sa fii nerecompensat si vine unu cu experienta de cativa ani de KFC si ai da mai mult la salariu desi eu am mai multa experienta relevanta ca cel cu KFC

Eu cred ca trebuie platita experienta anilor de studii ca de aceea au dat Legea asta a Vechimii
si deasta au recunoscut ca Vechime in munca anii de studii desi necotizati ei conteaza ca Vechime in munca

Nu se poate sa ai o Lege in care sa recunosti Vechimea in munca a anilor de studii si tu ca si companie sa avantajezi pe cei de la KFC sau McDonald ca au mai multa Vechime si sa le dai salariu mai mare e absurd

Daca ca si companie tot faci diferentieri functie de Vechimea in munca ia in considerare anii de studii cand iti recompensezi angajatii asa cum Legea Vechimii in munca considera Vechime in munca anii de studii

Edited by July02, 22 May 2023 - 16:19.

asffga

asffga

Member

Nu are legatura firma cu ceea ce considera ministerul muncii ca fiind vechime in munca pentru dosarul de pensionare.
E si ceva diferenta intre vechime in munca si stagiu de cotizare.
Prima te ajuta sa te incadrezi la pensionare, care solicita un anumit numar de ani ca vechime ca sa te pensionezi anticipat-partial, partial sau limita de varsta, a doua te ajuta la calculul pensiei.

Ionutyo8

Ionutyo8

Junior Member

Am o nelamurire:stagiul de cotizare pentru pensie CAS platiti in regim propriu la casa de pensii se considera vechime sau nu , pentru contract nou de munca (reangajare) sau aceasta perioadă se ia in calcul numai pentru calculul la pensie?

Irina_I

Irina_I

New Member

• Grup: Candidate Members
Bună seara

Am și eu o întrebare poate stupidă dar nu știu sa caut online aceasta informație.
Se poate ca administratorul unei firme să participe/ să fie admis din punct de vedere legal în cadrul unui ponturi pentru un post la stat care necesita un anumit grad de vechime ( in domeniul in care de specialitate speficil postului de la stat)?
Menționez ca administratorul are un SRL fără angajați și nici el nu este engajat al firmei.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

Poate vrei sa reformulezi. Presupun ca ponturi == concurs.
Nu e clar daca nelamurirea ta consta in faptul ca, fiind administratorul unui SRL, nu poate participa la concurs (conflict de interese pentru anumite posturi) sau daca persoana respectiva nu are experienta necesara ocuparii postului si spera sa compenseze cu "experienta" de administrator de SRL (altfel nu inteleg de ce ai fi adus vorba de necesitatea vechimii pe specializare).
Dar nu se pot lamuri aceste aspecte la momentul inscrierii pentru concurs?

Edited by aladdin2k, 11 August 2023 - 10:07.

Castraveta

Castraveta

Member

Despre vechime ceruta la angajare.
Cred ca aceasta vechime pe care ti-o cere la angajare poate avea mai multe cauze/beneficii:
- experienta relevanta in jobul respectiv ptr stabilirea salariului
- vechime conform careia se poate calcula nr. de zile de concediu - unele firme iti dau mai mult concediu in functie de vechime.
- eventuale sporuri de vechime daca firma ofera asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate