Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati

setare permanenta 16:10 in VLC?

iMessage with PQ3: The new state ...
 Schimbare nume strada se schimba ...

šPentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...

Slabire burta
 Extender mikrotik

Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar
 VLC Media Player

WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Vechime in munca pentru angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

July02

July02

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,

Vechimea in munca stiu ca include si anii de studiil superioare universitare si postuniversitare.

In procesul de angajare la privat am inteles ca firma tine cont si de Vechimea in munca - asadar Vechimea include Perioadele lucrate plus Perioada Studiilor superioare nu ?

Edited by July02, 21 May 2023 - 12:20.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Ai sa gasesti si notiunea de vechime relvanta. Poti sa ai si 10 ani pe cartea de munca dar sa ai 0 vechime relevanta pentru anumite posturi.
Aia cu studiile sunt vechime e pentru cotizatia la pensie si sunt niste virgule si pe acolo.

Edited by MooF2010, 21 May 2023 - 12:24.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

July02, on 21 mai 2023 - 12:17, said:

In procesul de angajare la privat am inteles ca firma tine cont si de Vechimea in munca
Nu prea-l doare pe privat de asta. Si oricum trebuie sa-ti spuna el ce vrea.
Notiunea de vechime in munca e strict la calcul pensie, mai ai pana atunci.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

Daca renunt la serviciu, deja am 15 ani de munca si fac o facultate la stat, imi merge vechimea pentru la pensie, daca fac facultatea la zi ?

Edited by ovidiu21, 21 May 2023 - 12:28.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Doar prima facultate si cu conditia sa nu lucrezi in paralel. De exemplu mie nu mi se pun cei 2 ani de master fiindca si lucram in acel moment. Si posibil sa fie si virgula de 26 de ani maxim insa nu sunt sigur, trebuie verificat.

Dar se pune vechime, dar fara suma cotizata.

Daca ai muncit 12 ani si 3 ani de facultate poti sa iesi la pensie daca ai si varsta si ti se ia cotizatile din cei 12 ani si se impart la 15 si iti iese punctajul.

Edited by MooF2010, 21 May 2023 - 12:33.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

MooF2010, on 21 mai 2023 - 12:30, said:

Doar prima facultate si cu conditia sa nu lucrezi in paralel. De exemplu mie nu mi se pun cei 2 ani de master fiindca si lucram in acel moment. Si posibil sa fie si virgula de 26 de ani maxim insa nu sunt sigur, trebuie verificat.
Am trecut de 26 ani , nici nu stiu ce lege sa caut ...Posted Image
Adica 0 lei.....daca nu lucrezi, trist.

Edited by ovidiu21, 21 May 2023 - 12:33.

July02

July02

Senior Member

MooF2010, on 21 mai 2023 - 12:30, said:

Doar prima facultate si cu conditia sa nu lucrezi in paralel. De exemplu mie nu mi se pun cei 2 ani de master fiindca si lucram in acel moment. Si posibil sa fie si virgula de 26 de ani maxim insa nu sunt sigur, trebuie verificat.Dar se pune vechime, dar fara suma cotizata.
si eu pe timpul masterului am lucrat in primul an, in al doilea an nu am mai lucarat, mi se pune vechime 1an din cei 2ani de master ?

MooF2010, on 21 mai 2023 - 12:23, said:

vechime relevanta pentru anumite posturi
a zis de la Firma privata ca nu conteaza ce joburi ai mai avut orice se adauga la Vechime indiferent daca e sau nu pe domeniu a zis ca nu conteaza
nu stiu cu Periaoda cu anii de Studii superioare si postuniversitare daca o iau in considerare desi conform legii e considerata vechime
asadar se adauga si Periaoda cu anii de Studii superioare si postuniversitare la Vechime ?

Edited by July02, 21 May 2023 - 12:41.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

Sa facem bine distinctia:
Unii sunt anii de vechime adunati total, cu armata, facultate la zi, alea-alea.
Altii sunt anii de vechime in munca CU COTIZATIE. Astia conteaza efectiv la calculul pensiei.
Si reducerea varstei de pensionare fara afectarea/amendarea cunatumului pensiei are loc numai in situatia in care ai lucrat in conditii speciale/grele de munca, fostele Grupa I si Grupa II.
Nu vorbim aici de SPECIALI!
Io am avut 40 de ani de contributie si adunate "vechimile" (armata, facultate la zi, grupa I si grupa II) mi-au rezultat 56 de ani vechime. Dar calculu pensiei s-a facut pentru perioada si sumele cotizate.
Am depus documente justificative pentru toate perioadele lucrate, la angajatorii care mi-au platit contributiile, inclusiv pentru sporuri/prime la care s-au platit contributii la vremea lor.
Conform legii, puteam sa ma pensionez la 61,5 ani, m-am pensionat la 64 si am mai lucrat inca un an, pana m-a "pensionat" angajatorul.
Am depus documente de recalculare si pentru anul lucrat ca pensionar si am mai primit ceva leuti, cred ca putin peste 100 lei la pensie.

Daca acum, cand inca nu se stie care vor sa fie conditiile de pensionare peste 5 ani, voi va faceti calcule cum sa "fentati" varsta/vechimea, e naspa!
Sa va vad daca mai puteti sa va tineti basinile la 70+ ani, cand o sa vine vremea sa va pensionati!
Io va urez bafta si succese dese!

Edited by viceroy56, 21 May 2023 - 12:52.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

viceroy56, on 21 mai 2023 - 12:50, said:

Sa facem bine distinctia:
Unii sunt anii de vechime adunati total, cu armata, facultate la zi, alea-alea.
Altii sunt anii de vechime in munca CU COTIZATIE. Astia conteaza efectiv la calculul pensiei.
Si reducerea varstei de pensionare fara afectarea/amendarea cunatumului pensiei are loc numai in situatia in care ai lucrat in conditii speciale/grele de munca, fostele Grupa I si Grupa II.
Nu vorbim aici de SPECIALI!
Io am avut 40 de ani de contributie si adunate "vechimile" (armata, facultate la zi, grupa I si grupa II) mi-au rezultat 56 de ani vechime. Dar calculu pensiei s-a facut pentru perioada si sumele cotizate.
Am depus documente justificative pentru toate perioadele lucrate, la angajatorii care mi-au platit contributiile, inclusiv pentru sporuri/prime la care s-au platit contributii la vremea lor.
Conform legii, puteam sa ma pensionez la 61,5 ani, m-am pensionat la 64 si am mai lucrat inca un an, pana m-a "pensionat" angajatorul.
Am depus documente de recalculare si pentru anul lucrat ca pensionar si am mai primit ceva leuti, cred ca putin peste 100 lei la pensie.

Daca acum, cand inca nu se stie care vor sa fie conditiile de pensionare peste 5 ani, voi va faceti calcule cum sa "fentati" varsta/vechimea, e naspa!
Sa va vad daca mai puteti sa va tineti basinile la 70+ ani, cand o sa vine vremea sa va pensionati!
Io va urez bafta si succese dese!
Apoi atunci o sa fentez legea si o muncesc in timp ce fac si facultatea.
Se va prinde cineva ???

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Firma te angajeaza pentru ce poti sa faci, nu-i pasa cat ai frecat menta.

July02

July02

Senior Member

Don_Costica, on 21 mai 2023 - 13:14, said:

Firma te angajeaza pentru ce poti sa faci, nu-i pasa cat ai frecat menta.
asa ar trebui doar ca fiecare firma are politica ei dar eu asa am inteles cu firma asta ca ei platesc functie de vechime si mie mi se pare aiurea de deh si depinzi de oameni care au prin natura lor subiectiva tot felul de preconceptii si tu depinzi de niste oameni subiectivi

Edited by July02, 21 May 2023 - 13:21.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

De unde e asta că facultatea e vechime in munca?
Cel mult perioade asimilate cu stagiul de cotizare pt pensie.
Daca undeva îți trebuie vechime 4 ani pt angajare, nu intra cei 4-6 ani de facultate.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
"Studiile de licență și cele de doctorat reprezintă perioade asimilate stagiului de cotizare pentru obținerea pensiei, conform actualei legi a pensiilor (Legea nr. 263/2010), însă nu constituie vechime în muncă, în sensul Codului muncii. Aceeași situație este prevăzută și pentru perioada în care o persoană a beneficiat de șomaj."

fqx

fqx

Senior Member

July02, on 21 mai 2023 - 13:20, said:

asa ar trebui doar ca fiecare firma are politica ei dar eu asa am inteles cu firma asta ca ei platesc functie de vechime si mie mi se pare aiurea de deh si depinzi de oameni care au prin natura lor subiectiva tot felul de preconceptii si tu depinzi de niste oameni subiectivi
Fiecare firma privata are regulile proprii.In unele se recompenseaza vechimea, in altele nu.De obicei, se recompenseaza vechimea in firma respectiva, exista si unele care recompenseaza vechimea totala in munca.

Edited by fqx, 21 May 2023 - 13:58.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
July, poate nu ai înțeles tu bine. Poate este vorba despre vechimea în cadrul firmei respective, nu vechimea totala în muncă a fiecăruia.
Concret, un salariat al acestei firme, care lucrează de 10 ani pe același post ca al tău, evident ca are salariul mai mare decât cel cu care ai fost tu angajat, deoarece a primit de-a lungul timpului niște măriri la salariu si/sau are niște sporuri (de vechime, de fidelitate, depinde ce oferă firma).

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating
Daca ai facut armata 1 an, o facultate de 4 ani, ai mai muncit 10 ani si apoi te-ai plictisit, la 65 de ani vei avea dreptul la pensie. Prin astia 10 ani intra si daca ai avut cateva perioade de somaj.
Daca te angajezi dai concurs la politie/pompieri/jandarmi si iti trebuie vechimea in munca pentru incadrare, acolo e strict cat ai fost angajat.

Edited by tomcatsk8, 21 May 2023 - 14:08.

viceroy56

viceroy56

Guru Member

ovidiu21, on 21 mai 2023 - 12:58, said:

Apoi atunci o sa fentez legea si o muncesc in timp ce fac si facultatea.
Se va prinde cineva ???

Si ce castigi?
Ca fiind angajat, in mod normal platesti contributii!
Deci pe cine fentezi?
Inca o data: se aduna anii de vechime, cu sau fara contributie, dar pensia se calculeaza in functie de suma contributiilor.
Adica, teoretic, ca practic depinde de o multime de factori, poti iesi "normal" la pensie la varsta de 65 de ani, cu vechime adunata in munca de minim 35 de ani. Adica 30 de ani cu contributii, 1 an armata si 4 ani facultate.
Dar o sa ai o pensie mai mica decat daca ai avea 35 de ani de contributii, Cei 5 ani consideram ca ai contribuit minim. Dar aduc ceva zecimi de punct de pensie.

July02

July02

Senior Member

Conform Legii Vechimea in Munca e considerata si anii de studii universitar si postuniversirar - ca nu vor aia de la firma sa tina cont de Vechimea dobandita prin studii universitare si postuniversitare e problema lor dar nu este corect pai atunci de ce mai cer Vechime in munca daca nu respecta Legea Vechimii in munca

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate