Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce pereți pot fi dărâmați într-o casă?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Kalasnikovblyat

Kalasnikovblyat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.12.2020
Salutare!
Vreau să demolez pe jumătate un perete interior.(Partea de jos să nu fie atinsă).
Peretele e făcut din bolțari.Este interior și nu vreau să dărăm nicio parte care înseamnă beton armat.La ce riscuri îmi pot supune casa? e făcută în 2000.Peretele este la parter și în pod nu am nicio cameră făcută deocamdată.La cine pot să apelez ?Presupun ca un arhitect nu s-ar obosii să vină la mine 10 minute și după să-mi spună dacă e sigur sau nu demolarea peretelui.Poate cineva fără să știe cum a fost armat sau mai bine zis cum a fost făcută casa dacă este safe să demolez acel perete? Este un perete interior,peretele comun din hol cu sufragerie.Vreau să fac open living și de asta m-ar interesa.De acte nu mă interesează,mă interesează care ar fi un preț normal și corect pentru demolare per m pătrat de bolțar/bca(Nu demolez beton , e o diferență de efort fizic imensă între beton și bolțar)

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
chiar asa, de ce s-ar obosi un arhitect, cand problema ta tine de structurist?

in opinia mea, desi poate intr-o oarecare masura sa spuan ce si cum, planul casei si cum s-a facut armarea peretilor, este bine sa le ai si sa le poata studia

asa cum acum vrei sa darami peretii, peste alti ani iti dai seama ca la etaj tot mai merge o camera si daca tot a stat asa atatia ani fara perete, ce mai conteaza altii in plus?

boltarii se folosesc pt cladiir de maxim un etaj, altfel nu-ti pot sustine greutatea, nu sunt elemente portante la inaltimi de peste 1 etaj

sfatul meu este sa nu darami dupa cum te taie capul, nu cred ca vrei sa-ti vina casa peste tine la o trepidatie inopinata sau chiar si fara

#3
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Ai dat cea mai relevanta informatie, cum ca acea casa e facuta in 2000...  Ne ai lamurit bustean.
E pe cadre, are pereti portanti ?  Acel perete e unul structural ?
Cum crezi tu ca ai putea sa primesti un raspuns cat de cat corect fara sa dai detalii ?

Ideal ar fi sa vina un structurist, sa vada despre ce e vorba, nu un arhitect, dar decat deloc, cheama si tu pe unul care a terminat constructiile, sa vada ce e acolo.

Daca ala zice ca e ok, chemi pe unul cu un baros, ii dai 150 de lei pe zi, mancare, bere si un pachet de tigari si aia e.
Sau mai plusezi si vin baietii cu un flex de ala mai mare si taie peretele la inaltimea la care o vrei tu.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Fără planul de structura nu poate să-ți spună nimeni pe forum daca poate fi dărâmat sau nu.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Ai acces la planurile de constructie?
Mai ales la cele de structura si armaturi?
Pe baza lor poate un structurist si/sau un inginer constructor cu experienta sa emita o parere.
Posibil este, dar nu foarte simplu, cu casa locuita, sa rezolvi problema.
Sa faci o sustinere provizorie paralela cu peretele respectiv cu o grinda metalica si popii corespunzatori, sa tai peretele si sa realizezi o grinda de sustinere de beton armat, daca aceasta nu exista deja.
Dar trebuie si stalpi verticali sub acea grinda, ca nu se lipeste de tavan.
E o solutie complicata, cum am spus.
Zic si io, nu stiu configuratia casei si fara planuri...
Structuristul e ala meserias!

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Banuiesc ca e o casa din boltari veche, facuta de mesteri.
2. Bunicul a spart pt o asemena gaura de usa, acum 30 de ani. A spart, apoi a facut un cadru de fier beton in care a incastrat usa.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
da Adm, dar nu i-a luat tot sprijinul tavanului si a mai si intarit apoi pt a pastra integritatea zonei. adica a facut cu cap

el vrea sa darame un perete ce sustine pe o x lungime un tavan, iar in pod are sau nu are ceva cadre/stalpi care sa-i sustina acoperisul casei. desi nu ar trebui sa fie portanti, unii mai fac si asa ceva, iar la o distribuire de forte pe acea zona care se bazeaza ca este sustinuta de perete, el ii ia tot sprijinul. se poate trezi ca ninge afara si ii cade tavanul in cap si tot nu vede legatura dintre zapada si peretele lipsa

daca acea casa a fost facuta dupa un anume proiect, oricat de prost ar fi fost (mai ales), tot trebuie studiat si sa nu sparga in orb

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002

 viceroy56, on 21 mai 2023 - 14:52, said:

Ai acces la planurile de constructie?
Mai ales la cele de structura si armaturi?
Pe baza lor poate un structurist si/sau un inginer constructor cu experienta sa emita o parere.
Posibil este, dar nu foarte simplu, cu casa locuita, sa rezolvi problema.
Sa faci o sustinere provizorie paralela cu peretele respectiv cu o grinda metalica si popii corespunzatori, sa tai peretele si sa realizezi o grinda de sustinere de beton armat, daca aceasta nu exista deja.
Dar trebuie si stalpi verticali sub acea grinda, ca nu se lipeste de tavan.
E o solutie complicata, cum am spus.
Zic si io, nu stiu configuratia casei si fara planuri...
Structuristul e ala meserias!
Planurile poate le gaseste, dar e important si cat din ce era in planuri s-a si executat si cum.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Înțeleg că deasupra peretelui ai doar podul. Atunci e simplu, pereții susțin doar acoperișul si tavanele. Te urci în pod si te uiți, dacă ai grinzile de lemn sprijinite pe acel perete, îl lași în pace. Dacă nu ai nimic sprijinit pe el, e perete despărțitor.

  De obicei pereții despărțitori sunt subțiri, aproximativ 15cm.

Edited by PoeOvidiu, 22 May 2023 - 06:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate