Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Extras carte funciara pentru autentificare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
Poate un notar sa solicite un extras de carte funciara pentru autentificare chiar dacă NU există promisiune de vânzare sau antecontract pentru un imobil si fara ca vânzătorul sa fie înștiințat, sa fie de acord sau să solicite el însuși acest lucru?
Astfel notarul blochează pt 10 zile cartea funciara.

Edited by parmaboy77, 20 May 2023 - 12:04.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU
Hartia asta poate fi ceruta doar de notar si doar la cererea proprietarului.

#3
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 Naijax, on 20 mai 2023 - 12:12, said:

NU
Hartia asta poate fi ceruta doar de notar si doar la cererea proprietarului.

Mersi. Nu sa solicite proprietarul insusi la ANCPI ci la notariat prin completarea unei cereri, la asta m-am referit.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu Extrasul pentru autentificare se solicita punctual pentru o anumita tranzactie, nu asa la modul general printr-o simpla cerere ca ‘asa vreau eu’. Tranzactia respectiva trebuie cunoscuta de ANCPI deoarece CF se blocheaza pentru orice altceva decat acea tranzactie pentru care a fost ceruta.

#5
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 sags, on 20 mai 2023 - 12:53, said:

Din ce stiu Extrasul pentru autentificare se solicita punctual pentru o anumita tranzactie, nu asa la modul general printr-o simpla cerere ca ‘asa vreau eu’. Tranzactia respectiva trebuie cunoscuta de ANCPI deoarece CF se blocheaza pentru orice altceva decat acea tranzactie pentru care a fost ceruta.

Da, dar trebuie solicitata de către notar in baza a ceva, nu doar ca asa vrea notarul. Atat timp cât nu exista un antecontract sau promisiune, nu exista o solicitare semnata de către proprietar la notar, eu cred ca notarul nu are baza legala pentru a solicita asa ceva și a bloca un CF timp de zece zile.

#6
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Ca un notar sa solicite un astfel de extras cf, vanzatorul completeaza o cerere catre notar.
Ai completat asa ceva? Daca nu, nu are voie sa ceara.
In realitate, el de putut poate sa ceara, dar comite o ilegalitate.

#7
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 Malus_Dacus, on 20 mai 2023 - 17:27, said:

Ca un notar sa solicite un astfel de extras cf, vanzatorul completeaza o cerere catre notar.
Ai completat asa ceva? Daca nu, nu are voie sa ceara.
In realitate, el de putut poate sa ceara, dar comite o ilegalitate.

Nu, nu am completat asa ceva. In plus nici nu ne-am văzut cu ea, am trimis niște documente spre analiza și atat. Nu am avut niciun precontract sau promisiune de vânzare. Asadar a comis o ilegalitate. O sa o rog sa solicite deblocare cărții altminteri ii fac plângere.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Corect!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate