Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre gard

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022
E musai oare sa avem fundația de ciment în care băgăm stâlpii de gard?

Când am preluat casa, a venit cu aceiași stâlpi dar fără fundație. Doar ciment la baza 40-50 cm și înfipți în pământ, pe ei fiind plasa.

Ma gândeam sa pun lemn dar fără fundația respectiva dar mi-e frica de vânt?

Exista oare șansă sa-l scoată vântul? Alte riscuri in afara ca prima scandura de lemn e posibil sa se strice din cauza umezelii?

Lungimea gardului ar fi cam de 20m liniari iar stâlpii cam din 1.80 în 1.80.

Alte sugestii? E imposibil ca soclu de beton sa fie singura soluție.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu e musai, atata vreme cat stalpii sunt in soclu de beton.

Doar ca e posibil sa nu tina mult in timp.

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
un stalp/par e bine sa il bagi in pamant cam o treime din lungimea lui si nu o sa ai probleme sa ti-l scoata vantul.
adica la o lungime de 3m, bagi 1m in pamant si 2 iti raman afara.
normal ca daca bagi lemn in pamant, o sa se degradeze, in timp o sa putrezeasca, la fel si cei de metal, in timp o sa rugineasca, apa lucreaza si are avantajul timpului.
am inteles ca unii oameni ar fi tratat prin ardere materialul lemnos pentru a ii prelungi viata in medii umede, altii foloseau ulei ars.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Alte riscuri ? Sa ai un gard in zig-zag...

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Mai exact ce vrei? Ai stalpi metalici pe care vrei sa prinzi scandura? Sau ai stalpi din lemn?
In orice caz, cam orice Primarie iti cere proiect chiar daca pur si simplu dai gaura in pamant cu foreza si bagi stalpul asa, fara nicio fundatie. Daca unii inchid ochii si nu se apuca sa te amendeze, e alta treaba.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai lucreaza si pamantul la daca e ud, se mai taseaza.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Profil 60x40x3 pus cu latura ingusta pe directia gardului, un metru in beton, cu doua mustati sudate, capac si o gaura oblica la baza, ca sa se scurga condensul.

#8
D3rek

D3rek

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.07.2022

View PostHider141, on 19 mai 2023 - 14:52, said:

Mai exact ce vrei? Ai stalpi metalici pe care vrei sa prinzi scandura? Sau ai stalpi din lemn?
In orice caz, cam orice Primarie iti cere proiect chiar daca pur si simplu dai gaura in pamant cu foreza si bagi stalpul asa, fara nicio fundatie. Daca unii inchid ochii si nu se apuca sa te amendeze, e alta treaba.

Stalpii din metal sunt deja in pamant de cand am luat casa. Stiu ca trebuie autorizatie chiar daca schimbi materialele din care e construit gardul, adica din sarma in lemn, dar nu vad primaria sa se implice in mod activ. Iar daca se schimba si codul de urbanism (e in dezbatere la senat) cu atat mai putin as avea probleme.

Intrebarea era daca e posibil si daca sunt eventuale sfaturi sau sa nu-mi bat deloc capul ca o sa fie scos din pamant la primul vant. Am uitat sa mentionez ca in zona unde stau bate destul de des vantul.
Ideea mea era sa fac gardul pe structura asta cat sa reziste... 2-3 ani sa apuc sa termin restul de chestii din curte. :)))

#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu e musai sa pui soclu de beton dar nici gard serios nu este. Noi am avut asa o perioada cat am avut si casa in constructie si cand ploua toata apa de pe strada cu noroi si mizerie se scurgea in curte, buruieni de pe drum la fel cresteau fix pe acolo. Daca ai animale vor sapa si vor iesi pe sub el, cainii mei faceau niste gropi imense si plecau teleleu.

Edited by dell99, 19 May 2023 - 15:47.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Daca folosesti stalpi de lemn, nu cred ca ai un mare avantaj daca ii bagi in beton. In timp, lemnul se usuca, se contracta si se va crea un spatiu intre lemn si fundatia de beton, pe acolo intra apa...
In timp, lemnul lucreaza, ai prins ideea.
Daca totusi mergi pe lemn, eu as folosi lemn de salcam, uscat si tratat cu ulei ars, cu simt de raspundere.

Se foloseste si metoda arsului, se arde superficial partea de stalp care va fi ingropata, cred ca ajuta la distrugerea larvelor de viermi care rod lemnul si probabil, la o impermeabilizare. Cred. Tata ardea intotdeauna stalpii.
Conteaza si groapa, sa fie suficient de adanca (60-80 cm) si conteaza sa bati bine pamantul la final.

Edited by strongsss, 19 May 2023 - 15:54.


#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Din cele vazute de mine, arderea stalpilor de salcam nu e superficiala! Era ars zdravan lemnul bagat in pamant.

#12
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Are deja stâlpi de metal bagati in piua de beton.
Are plasa si vrea sa puna lemn însă ii e frică sa nu capete gardul proprietăți aerodinamice si comportament de planor.

Pune domne lemn liniștit, ca nu zboară, nu ti l ia vantul, or fi si stâlpii aia bagati macar la 50 de cm in pământ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate