Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Polistiren umed sub sapa de panta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare tuturor

Se da urmatoarea situatie: casa la rosu cu acoperis tip terasa circulabila. La "acoperis'' o sa ii spunem terasa ca sa clarificam lucrurile.
Terasa a fost hidroizolata cu membrana bituminoasa care are si rol de bariera de vapori iar apoi a fost pus polistiren de 25 cm pt termoizolatie ( in 3 straturi :1 strat 10 cm, 1 strat 10cm si 1 strat 5 cm); peste este pusa folie protectie si plasa sudata de 4 pt armare usoara.
Problema mea este ca firma care trebuia sa toarne peste sapa ( beton) de panta nu a putut sa toarne din cauza defectiunii pompei si asa am intarziat 5 zile, acum e tot ploaie la mine in zona si am infiltratii de apa in polistiren deci nu este recomandat sa se toarne acum sapa. Intrebarea este oare cate zile sa il las sa se usuce si sa se evapore apa care a patruns intre straturil de polistiren si a ramas acolo? A mai avut cineva problemele acestea? Habar nu am cata apa a fost infiltrata.

Daca torn sapa si inca am apa intre placa de beton/polistiren si sapa de panta ma gandesc ca apa aia va sta acolo si se va infiltra in zile/saptamani in tavan si vor aparea pete corect ? Ar fi o solutie sa torn sapa de panta peste terasa si sa fac ultimul strat de hidroizolatis si sa las tavanul nefinisat inca 1 luna ca apa sa poata sa intre in el si sa se evapore?

Eu am lasat cateva guri de scurgere la nivelul placii de beton inainte sa pun polistirenul exact pt a avea o solutie daca va ploua si voi avea apa sa aibe unde sa se scurga.

Am incercat sa fac straturile impermeabile, sa inchid rosturile intre straturi dar la ce ploi au fost tot s-a infiltrat apa.

#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai e putin confuz cum s a gandit drenarea apei pe terasa.

chiar si cand va fi gata sapa o sa intre apa intre sapa si membrana bituminoasa, deci polistirenul va fi ud dupa fiecare ploaie.

trebuie sa ai scurgere la nivelul membranei hidroizolatoare, nu deasupra.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar era asa de greu sa protejezi cu o folie cand ai vazut ca vine ploaia ?

#4
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

 msn2, on 19 mai 2023 - 09:33, said:

pai e putin confuz cum s a gandit drenarea apei pe terasa.

chiar si cand va fi gata sapa o sa intre apa intre sapa si membrana bituminoasa, deci polistirenul va fi ud dupa fiecare ploaie.

trebuie sa ai scurgere la nivelul membranei hidroizolatoare, nu deasupra.

Clarificare: peste sapa de panta va veni ultimul strat de hidorizolatie, strat care va impiedica infiltrarea apei in sapa si polistiren. Scurgerea finala ca sa zic asa va fi la nivelul hidroizolatie finale, eu am lasat acele guri de scurgere de jos exact pt a se putea scurge apa daca se va infiltra.

 keta, on 19 mai 2023 - 09:34, said:

Chiar era asa de greu sa protejezi cu o folie cand ai vazut ca vine ploaia ?

Am pus folie, la imbinari folia a fost petrecuta una peste alta si lipita cu banda adeziva. Pe margini am prins folia cu spuma dar tot au aparut infiltratii; marea majoritate a infiltratiilor vin din cauza H parapetului, care nu e finisat pe nici o parte si apara s-a scurs/prelins pe el si astfel s-a infiltrat.

Planificarea a fost buna insa rezultatul prost: cand am stabilit ziua turnarii sapei de panta cu executantul atunci am planificat si montarea polistirenului. Polistirenul a fost gata montat azi si sapa trebuia sa se toarne maine doar ca din cauza problemei la pompa s-a decalat si au inceput ploile peste weekend.

Chiar si asa folia aceea ajuta dar nu in cazul ploilor abundente.

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cred ca am inteles: hidroizolatia o sa fie peste sapa, ce ai pus tu acum deja este doar cu rol de bariera de vapori si sa tina putin condens.
sfat: trateaza "ultimul" strat de hidroizolatie ca si cum ar fi si singurul.

ce fel de hidroizolatie vrei sa pui peste sapa de panta? ca asa pot sa iti si raspund la intrebarea ta.

#6
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

 msn2, on 19 mai 2023 - 10:18, said:

cred ca am inteles: hidroizolatia o sa fie peste sapa, ce ai pus tu acum deja este doar cu rol de bariera de vapori si sa tina putin condens.
sfat: trateaza "ultimul" strat de hidroizolatie ca si cum ar fi si singurul.

Corect ce ai spus, acest prim strat e doar bariera vapori si da sa tina putin condens sau unele scurgeri in timp; desi functioneaza ft bine, cu toate ploile nu am infiltratii in tavan! doar intre hidro si polistiren

ce fel de hidroizolatie vrei sa pui peste sapa de panta? ca asa pot sa iti si raspund la intrebarea ta.

Hidroizolatia peste sapa de panta va fi facuta in 2 straturi: 1 strat membrana bituminoasa  de 4.0 sau 4.5kg mp fara ardezie si un strat membrana bituminoasa cu ardezie.
H parapetul va fi si el hidroizolat, membrana fiind intoarsa pana peste el spre exterior.

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ok, ca sa se lipeasca membr de bitum de sapa aceasta trebuie sa fie uscata.
sapa poate fi turnata peste polistirenul umed, oricum se uda eps ul la turnarea sapei, doar ca daca e apa mai multa o sa dureze ceva pana o sa se usuce

eu as turna sapa si as finisa aticul ca sa poti pune folia temporara peste mai etans.
si as astepta cateva zile de soare inainte sa pun hidroizolatia...

ps: stii ca peste 7, max 8 ani o sa trebuiasca sa refaci hidroizolatia... membranele bitum nu dureaza mai mult.

Edited by msn2, 19 May 2023 - 10:49.


#8
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

 msn2, on 19 mai 2023 - 10:47, said:

ok, ca sa se lipeasca membr de bitum de sapa aceasta trebuie sa fie uscata.
sapa poate fi turnata peste polistirenul umed, oricum se uda eps ul la turnarea sapei, doar ca daca e apa mai multa o sa dureze ceva pana o sa se usuce

eu as turna sapa si as finisa aticul ca sa poti pune folia temporara peste mai etans.
si as astepta cateva zile de soare inainte sa pun hidroizolatia...

ps: stii ca peste 7, max 8 ani o sa trebuiasca sa refaci hidroizolatia... membranele bitum nu dureaza mai mult.

Dupa ce sapa va fi uscata o sa vin cu 2 straturi de amorsa bituminoasa , amorsa va fi data si pe atic ( h parapet). Am folosit aceasta metoda si inainte de a pune prima membrana doar ca pe atic am dat cu amorsa doar pe jumatate din inaltime, chiar si asa pe o perioada de 2 luni nu au fost infiltratii in tavan; sincer am ramas surprins cat de bine hidroizoleaza chiar si doar amorsa fara membrana.

Timpul isi va spune cuvantul, sper sa tina mai mult fiind in 2 straturi plus ca o sa fie protejata. Un avantaj aici ar fi ca membrana pot sa o repar sau schimb eu iar costul fiind destul de scazut, 5000 lei maxim schimb ambele straturi daca e nevoie

M-am gandit la cateva variante de finisaje peste membrane:
1. sa pun pe toata terasa covor de iarba artificiala - asta o sa o fereasca de razele UV directe ceea ce ar trebui sa ii creasca durata de viata, cel putin teoretic,
2. pot sa pun gresie de exterior peste membrana
3. dupa refacerea economiilor in vreo 2 ani as putea sa pun un sistem deck peste tot

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cea mai durabila hidroizolatie o obtii cu membrana epdm. (nu fac reclama :) )

daca pui ceva peste stratul cu ardezie atunci o sa tina mai mult hidroizolatia.

daca vrei sa plachezi cu gresie in viitor merge sa pui hidroizolatie pe baza de ciment( la sac + galeata)

eu as pune peste hidroizolatie un strat de pietris(daca greutatea poate fi suportata de structura) asa as iesi cel mai ieftin

dar cere o oferta si pentru membrana epdm, poate nu e foarte scumpa comparativ cu bitumul.

#10
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

 msn2, on 19 mai 2023 - 11:28, said:

cea mai durabila hidroizolatie o obtii cu membrana epdm. (nu fac reclama Posted Image )

daca pui ceva peste stratul cu ardezie atunci o sa tina mai mult hidroizolatia.

daca vrei sa plachezi cu gresie in viitor merge sa pui hidroizolatie pe baza de ciment( la sac + galeata)

eu as pune peste hidroizolatie un strat de pietris(daca greutatea poate fi suportata de structura) asa as iesi cel mai ieftin

dar cere o oferta si pentru membrana epdm, poate nu e foarte scumpa comparativ cu bitumul.

Am cerut solutie de la 3 firme diferite si toate au recomandat membrana bituminoasa, au solutie si pt epdm sau alte membrane noi dar toti au spus ca daca ar fi sa aleaga ar alege varianta clasica.

Pietris nu as pune pt ca e terasa circulabila, casa e p+etaj iar la etaj am costruit doar pe jumatate din suprafata, jumatate e terasa de relaxare.

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
bun, cele 3 firme nu se pricep sa puna probabil. garantia la un sistem epdm facut bine este de minim 15 ani, adesea 25 ani si durata de viata e spre 50 ani.
pt terasa circulabila se poate folosi si pietris sau dale

ps: exact asa am si eu: jumatate de casa e terasa jumatate e etaj locuibil :)

Edited by msn2, 19 May 2023 - 12:18.


#12
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Parerea mea de amator: poti turna sapa de panta, oricum polistirenul se umezeste la turnare. Sapa este permeabila la vapori, deci se va evapora si apa de sub polistiren, dar va dura putin mai mult sa se usuce. Hidroizolatia peste sapa o pui dupa ce e uscata complet sapa.

Eu peste sapa de panta am pus Mapelastic + gresie exterior cu adeziv CM25, iar ca si chit am folosit chit epoxidic Mapei Kerapoxy!, de care sunt foarte multumit. nu se compara cu chiturile normale! Bine, eu am terasa de doar 10m².

#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 RazvIy, on 19 mai 2023 - 12:54, said:

Parerea mea de amator: poti turna sapa de panta, oricum polistirenul se umezeste la turnare. Sapa este permeabila la vapori, deci se va evapora si apa de sub polistiren, dar va dura putin mai mult sa se usuce. Hidroizolatia peste sapa o pui dupa ce e uscata complet sapa.

Eu peste sapa de panta am pus Mapelastic + gresie exterior cu adeziv CM25, iar ca si chit am folosit chit epoxidic Mapei Kerapoxy!, de care sunt foarte multumit. nu se compara cu chiturile normale! Bine, eu am terasa de doar 10m².

adezivul pt suprafete mai mari trebuie sa fie bicomponent, isomat ak elastic, mapei elastorapid, Sikalastic®-1 K( asta merge pus si pe suprafete suport umede)

#14
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Ce hidroizolatie pui peste sapa? Dacă pui membrana epdm/pvc, (cea mai recomandata), aia se montează cu niște guri de aerisire, tocmai pt eliminarea apei din termoizolatie. După o luna de canicula, se va fi evaporat toată apa din toate straturile.

Acum am citit ca vrei sa dai cu bitum peste sapa. Sa nu faci asta, pt ca devine impermeabila la vapori și nu mai scoți apa din polistiren. Dacă pui membrana bituminoasa și nu pvc, totul va trebui sa fie uscat dedesubt.

Edited by stefan0011, 19 May 2023 - 23:59.


#15
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016

 stefan0011, on 19 mai 2023 - 23:55, said:

Ce hidroizolatie pui peste sapa? Dacă pui membrana epdm/pvc, (cea mai recomandata), aia se montează cu niște guri de aerisire, tocmai pt eliminarea apei din termoizolatie. După o luna de canicula, se va fi evaporat toată apa din toate straturile.

Acum am citit ca vrei sa dai cu bitum peste sapa. Sa nu faci asta, pt ca devine impermeabila la vapori și nu mai scoți apa din polistiren. Dacă pui membrana bituminoasa și nu pvc, totul va trebui sa fie uscat dedesubt.
Da voi pune membrana bituminoasa, de aici si intrebarea mea initiala daca se va evapora apa sau daca va iesi de sub polistiren prin tavan deoarece acela va ramane nefisinsat inca cel putin 1 luna.

Ma gandeam acum ca daca mai las sapa sa respire vreo 2 luni dupa turnare si abia apoi sa pun hidroizolatia o sa fie sanse mari sa "iasa apa"; voi pune doua straturi de amorsa bituminoasa pe marginile de la sapa unde se imbina cu H parapet sau atic ca sa evit eventualele infiltratii pe acolo. Infiltratiile in camp prin sapa cred ca o sa fie minime doarece apa nu va sta acolo ( nu va balti).

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă ai bitum și sub polistiren și peste, nu mai iese, sau iese foarte greu umezeala, în ani mulți.
O terasa se face foarte greu, sunt niște straturi foarte importante, precum cel de ventilație. Foarte putini respecta straturile astea, asa ca cea mai la îndemână soluție e membrana pvc. Membrana de bitum rar am văzut sa nu curgă, doar în cazuri în care se respecta toate straturile.
Chiar dacă lași 2 luni la uscat, ceva umiditate tot va mai fi, sau vor întra, care la căldură îți vor umfla hidroizolatia, dacă nu are ventilație. Documentează te foarte bine.!

Edited by stefan0011, 22 May 2023 - 10:00.


#17
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.02.2016
Revin cu un update legat de solutia pt hidroizolatie: ma gandesc tot mai mult sa merg cu Revestech, dupa calculele facute diferenta de cost intre membrana bituminoasa si Revestech e de 14000 lei, putin incorecta deoarece membrana bituminoasa as instalao eu iar Revestech firma specializata, deci in comparatie la costul cu membrana am pus doar materialul. Chiar si asa pare mai avantajos Revestech    DRY80 decat membrana bituminoasa, plus ca are 25 ani garantie.

Cand am inceput planificarea constructiei ma gandeam de la inceput sa folosesc Revestech. Are cineva acest tip de hidroizolatie ?

#18
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mai verifica conditiile de garantie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate