Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Avantaje si dezavantaje la un duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Duplex 2023 (52 member(s) have cast votes)

Ai construi si imparti un duplex ?

  1. Da, dar numai cu o ruda / prieten apropiat. (15 votes [28.85%])

    Percentage of vote: 28.85%

  2. Nu. (37 votes [71.15%])

    Percentage of vote: 71.15%

Vote Guests cannot vote

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Solutia Este foarte buna. Am vecini, frati care folosesc curtea la comun.
Este un Oras poate cel Mai scump din Tara in care sunt f. Multe case tip duplex si tot Costa sute de mii de euro una.
Pe peretele comun sa puneti izolatiei fonica serioasa si ar fi bine sa fie si pe planseu.
Suprafata de teren e buna asa au si vecinii dar cu vile de cca 250 + 250 mp construiti si e perfect pt. A nu devenii robul gradinii.
O separare de teren ar fi buna totusi in acte

#20
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Daca gasiti un teren mic si doriti sa beneficiati de suprafata ramasa dupa constructie mai mare, aveti sansa sa va dati acord pentru reducerea retragerilor fata de gardul comun lasand loc pentru montarea unei schele pentru renovari, chiar daca trebuie demontat gardul pentru asta. Fara acces de schela e bubu sa ai doua case prea apropiate.

Reducere de costuri nu se face la duplex in cazul vostru, veti fi taxati la metru patrat si cam tot acolo e, sau iesiti chiar mai scump daca izolati fonic cum trebuie prin reducerea puntilor fonice. Macar aveti sansa sa va puneti ferestre utilitare pe spatele casei.

Trebuie totusi sa gasiti un teren bun de parcelat pentru locuinte individuale, conteaza deschiderea pentru ca sunt si retragerile fata de ceilalti vecini, cel mai bine trebuie verificat temeinic la primarie prin cerere de emitere a unui certificat de urbanism pentru construire cu un plan de amplasament atasat (cum veti dori voi sa construiti). Se reitereaza daca e nevoie pana se gaseste forma optima acceptata de toata lumea.

Edited by Prototype2, 17 May 2023 - 11:07.


#21
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
E foarte simplu:

- duplex: intre 130.000 si 220.000 de euro
- casa individuala: de la 300.000 de euro in sus

#22
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Acolo e diferenta la teren nu la constructia casei in sine. Plus dezavantajul imobiliar major al duplexului.

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 MembruAnonim, on 17 mai 2023 - 07:05, said:

De aici si ideea/planul de duplex: Luam un teren mai intins (minim 6-700mp) si punem un duplex (P+1) la mijlocul terenul si apoi are fiecare spatiu extra si la interior (2+ bai / birou / dressing / beci / etc) si la exterior (foisor / garaj / magazie / etc).
Ia mai mult teren dacă vrei să rămîneți cu o curte din care să și înțelegeți ceva. Spre 1.000 - 1.200 mp.
Altfel - duplex înseamnă două apartamente, unul peste altul. Două locuințe una lîngă alta sînt case cuplate. Care e varianta pe care o vrei?

 ionut76, on 17 mai 2023 - 07:33, said:

vor aparea in mod sigur discutii legate de impartirea costurilor, unul dintre voi va dori modificari, alta calitate la finisaje, alta usa, o alta amenajare a curtii etc.
Astea se discută înainte de faza de construcție. De aia faci proiect, să stabilești ce anume unde se folosește.

 ionut76, on 17 mai 2023 - 07:33, said:

Mai apare si, evident, problema intimitatii: veti avea un perete comun care separa locuintele, fara izolare fonica e pur si simplu un zid
Asta face un dezvoltator și cumpără un fraier. Omul normal face doi pereți cu izolare termică și fonică între ei. Nu se aude nimic.
Pe de altă parte - inițiatorul vorbește de un duplex, nu de case cuplate, deci peretele comun nu există.

#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

 MembruAnonim, on 17 mai 2023 - 07:05, said:

Cu varul ma inteleg bine.

Daca vrei sa te intelegi bine si pe viitor, fa-ti casa individuala/ separata, nu duplex.

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 cipaul, on 17 mai 2023 - 10:32, said:

Solutia Este foarte buna. Am vecini, frati care folosesc curtea la comun.[...]
Suprafata de teren e buna asa au si vecinii dar cu vile de cca 250 + 250 mp construiti si e perfect pt. A nu devenii robul gradinii.

Daca tu ai vecini care au ales sa se inghesuie inseamna ca e o solutie foarte buna? :D Un teren de 700mp impartit la 2 inseamna 350mp pentru fiecare juma' de casa, daca scazi amprenta la sol si alte zone neutilizabile gen alee pe langa casa, ramai cu foarte putin teren pentru curte, aia cu robul gradinii e epica. Unii vor sa puna un gazon, un gratar, un pom, un foisor, unde le pui in 100mp pe toate?

#26
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
Orientatea acoperisului sa fie optima pt viitoarele PV si puteti face si o incalzirea comuna si Mai performanta: o PDC + boiler in locul a doua centrale termice.
La o izolatiei fonica buna la un perete nu se Aude un aspirator dar la 2 geamuri + 15 m de teren se Aude muzica.

#27
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 cipaul, on 17 mai 2023 - 11:44, said:

La o izolatiei fonica buna la un perete nu se Aude un aspirator dar la 2 geamuri + 15 m de teren se Aude muzica.

Cea mai buna izolatie fonica e decuplarea aucustica!
Degeaba bagi tone de bani in materiale exotice de izolare fonica daca nu elimini puntile fonice din constructie, asta inseamna separatie completa inclusiv acoperis, asta inseamna 2 case spate in spate pe care le faci cat de aproape vrei. DAR daca vrei sa faci o casa care sa poata ramane copiilor nu le lasa necaz pe cap cu case lipite deoarece renovarile exterioare si reconstructiile se pot lasa cu distrugeri la fatade sau chiar la fundatii. Succes!

#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic ca si exagerati. Clar sunt dezavantaje, dar se pot contracara, nu e ca si cum isi face casa in iad, cu dracu' drept vecin.
Omu' isi face casa pentru cat traieste ele, daca stam sa ne gandim la orice chestiune, cum ramane pe capul stramosului stramosului nostru, nu ne mai apucam de nimic. Foarte bine poate sa-si faca o casa singur, dar cum nu are bani destui, isi ia teren in Cucuietii de padure. Si atunci apare problema ca stramosii au de mers mult pana in Cucuietii de padure.

Oricum ar fi, ideea e sa ia o decizie asumata, sa stie ce-l asteapta si ce se poate face. Nu e primul si nici ultimul care-si va face duplex. Nu vad in fiecare zi stiri la 5 ca se omoara intre ei proprietarii de duplex.

#29
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Deja cred ca ti-ai facut o idee, cam toti ti-au scris sa șezi blând ...
Eu cu un preten m-am inteles bine 12ani, dar bini di' tat', pana intr-o zi cand s-a stricat borsu'.
Aveam planuri de duplex, plm, sa stam cat mai mult bot'n'bot.
Deci eu nu as face asa ceva. La bloc am dăcât 2 vecini si tot este cam mult, dar macar nu mi-am vandut un rinichi si un Ou sa locuiesc aici.

Edited by marius2k, 17 May 2023 - 13:18.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 razvan-softpedia, on 17 mai 2023 - 08:06, said:

Eu nu mi-as face duplex pentru ca nu sti niciodata cum va fi relatia cu vecinii
Mda, de parca la bloc, cu 20-30 sau chiar mai multi vecini ai sti...

#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Chestia e cam asa: inainte sa te muti intr-o locuinta noua, faci un pic de research, daca e bloc, ce fel de oameni locuiesc acolo, in general in zone bune, linistite nu prea gasesti scandalagii si manelisti. Eu cand am luat casa am intrebat agentul ce fel de oameni sunt prin zona, ii cam stia pe toti, majoritatea oameni cu studii si nu foarte tineri, ingineri, un avocat, nicio problema cu manele sau alte balarii muzicale. Oricum, nici macar asta nu constituie vreo garantie pe termen lung.

Cat despre lasat casa copiilor, depinde cam cat mai apuci sa traiesti, daca vorbim de zeci de ani, casa aia va necesita modernizari, renovari, s-ar putea in unele cazuri sa fie mai rentabila una noua, luata sau construita in regie proprie. Oricum nu prea cred ca sunt multi copii care sa vrea sa se mute intr-o casa veche (la momentul ala), cam toti pe care-i stiu au ales apartamente noi de bloc sau casute dar in oras sau in proximitatea orasului, in niciun caz la 50km.

 bai3tzash, on 17 mai 2023 - 12:25, said:

Eu zic ca si exagerati. Clar sunt dezavantaje, dar se pot contracara, nu e ca si cum isi face casa in iad, cu dracu' drept vecin.
Omu' isi face casa pentru cat traieste ele, daca stam sa ne gandim la orice chestiune, cum ramane pe capul stramosului stramosului nostru, nu ne mai apucam de nimic.

Eu pentru stramosi chiar nu mi-as face nicio grija, sunt cam morti in general :D Daca vorbim de urmasi, vezi mai sus ce am scris, aia o sa vada in casa aia o optiune de ceva vandabil pentru cumparat ceva nou.

#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,942
  • Înscris: 17.10.2003
E si ceva psihologic, la bloc pleci din start cu ideea de fiecare cu aia a mă-sii, nu cred ca cineva are pretentia ca vecinii trebuie sa se viziteze sau sa-si cunoască biografia unii altora. Un buna-ziua și sa nu faci gălăgie prea mare la tine în apartament și toată lumea e mulțumită.
La duplex e altceva, practic e sentimentul unei clădiri comune pe care o împarti cu altcineva. Nu cred ca cineva își cumpără jumatea lui de duplex fără sa fie interesat sa știe cât mai multe despre vecinul de dincolo de perete.

#33
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Am casa la aprox 10m de limita de proprietate , si vecinul cam inca 2 metri de gard, si de cateva ori am fost deranjat din cauza galagiei ( zi de nastere, taie lemne etc)
Acum sa ai pe cineva in camera de langa tine , sau sa aiba treaba in gradina si sa faca galagie in fata geamului...cred ca un mare NU

#34
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 akeem, on 17 mai 2023 - 14:01, said:

Nu cred ca cineva își cumpără jumatea lui de duplex fără sa fie interesat sa știe cât mai multe despre vecinul de dincolo de perete.

Cred ca cel mai riscant e sa fii primul care cumpara juma' de duplex, stai cu morcovu' pana vezi cine o cumpara pe cealalta :) nu e cazul initiatorului totusi.

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Nici cu părinții nu faci duplex, ies scântei până la urmă. Acum jucați table, dar asta trece repede. Tocmai pentru că vă veți călca mereu pe bătături datorită proximității vor începe discuțiile. Risc mai mare de explozie puteți avea de la iubite/neveste, luați-le și pe ele în calcul.
Pe parte tehnică, vei avea zgomot de la verișor și el de la tine. Nu vă veți sincroniza perfect la program și vă veți deranja reciproc, sunetul se va propaga.
Terenul e mult prea mic pentru așa ceva și pentru a mai adauga și acareturile pe care le-ai menționat. Sau mai bine puneți și grătarul, garajul, foișorul, gazonul la comun, să mai economisiți spațiu.

Edited by caiuscorneliu, 17 May 2023 - 14:22.


#36
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008

 bai3tzash, on 17 mai 2023 - 12:25, said:

Oricum ar fi, ideea e sa ia o decizie asumata, sa stie ce-l asteapta si ce se poate face.
Pai tocmai asta e, ca nu are cum sa stie ce il asteapta. Viata iti ofera surprize...surprize...unele placute, dar altele neplacute. Poate vrea el sa vanda cuiva, si nu este de acord vecinul de duplex. Poate vrea sa il lase unui copil, care vine si face chef acolo. Sau invers, vecinul vrea acestea...sau altele. Vor putea trece clauze contractuale ferme in acest sens ? Vor putea impune ceva celuilalt ?
Sa nu uitam ca ne aflam in Romania...si asta ne ocupa tot timpul, vorba unui clasic in viata. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate