Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei
 Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa
 Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Recomandare placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Alex1986

Alex1986

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua!

Am urmatoarele componente:

AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2 GHz 8-Core Processor
Noctua NH-D15 82.5 CFM CPU Cooler
Asus TUF GAMING X670E-PLUS ATX AM5 Motherboard

Ma gandesc sa mai cumpar:

Kingston Fury Renegade RGB 32 GB (2 x 16 GB) DDR5-6400 CL32 Memory

Ce imi puteti recomanda pentru placa video pentru un buget in jur de 3500 ron (sunt flexibil) care sa completeze cele de mai sus? Sau ce suma ar fi nevoie ca sa am placa video la nivelul componentelor mentionate?

Multumesc anticipat!

smoke

smoke

Senior Member

• Grup: Senior Members
https://pc-builds.co...eck-calculator/

elless

elless

Member

Toata lumea isi pune ramii si ssd-ul si carcasa si chestii care sunt auto deduse, insa nimeni nu pune monitor.
Deci te joci pe un 720p 50Hz sau visezi la 4k 240Hz? La ce output te astepti? Putem merge de la un 650ti gratis pana la un quad 4090. Teoretic iti merge orice, compatibile is toate, bagi orice placa si in 2 minute iti merge tot(mici exceptii de spatiu, dar aia mai incolo).
Deci outputul asteptat pe monitor, asa incepi, ulterior o iei piesa cu piesa spre calculator, nu invers. Asa apar tot dezamagelile.
Ti-o dai cu facebook, Skype, paint si minesweeper   sau esti fan orice joc aparut permanent in ultima luna, sa dai blana max?
Stai calm ca daca ai 16 sau 32 G rami sau n-ai nvme sau procesor e 3900x nu 7900x,  sau daca ai 15 coolere sau 4....sunt irelevante.
Vei face bottleneck la prea putin fata de cat de mare fail poti da la asteptarile avute pe partea de monitor.
La 3500 ai vazut si tu ca optiuni multe nu sunt, ai 2 variante, brandul difera.
Eu unul as lua 4070 si as fi fericit mi-ar duce cam orice la rezolutia mea si cerinta mea de doar 60fps la jocurile mele de strategie. Oricum, nu m-as complica cu Radeoane, inca nu e momentu din pacate.
Ca firma MSI, daca e prea scumpa mergi la gigabyte. Evita asus.

Edited by elless, 16 May 2023 - 23:34.

loock

loock

Unas

Asus se evita la placile de baza, si nu doar dupa scandalul de acum ci de zeci de ani aveau multiple probleme ridicol de absurde si hardware si software chiar si la modele varf de gama, incompatibilitati de tensiune intre MB Asus chiar pt. placi video Asus din aceeasi generatie, adresare IRQ absurd de proasta in BIOS, incompatibilitati de memorie absurde, plus problemele care le aveau si slte branduri ptecum.racire proasta pe VRM, pe chipset soutbridge si northbridge care se putrau rezolva cuvefort dsr ce folos cu celelslte nerezolvabile.
Acum dupa zeci de ani s-a trezit in sfarsit lumea ca sunt absurde, e plin internetul de revieweri care denunta Asus si au renuntat la sponsorizari.

Insa cu placile grafice Asus eu nu am avut probleme.
E drept ca le-am ales si acum.e greu sa msi faci asta.
Am ales modele nechelite de condensatori, cu racire buna, cu memorii bune, multe nu au, daca se incslzesu si slea bune ajustam prinderea cioletelor care erau puse la plesneala, dar avram placi msi fiabile, mult mai silentioase si cu drivere mult mai bune.

La Asus gasesti Noctua Edition, au facut si pt 3080 si 3070 si au si 4080.
Inca nu au scos 4070...
Sunt insa scumpe, si probabil te descurci di cu modele mai normsle dar trebuie puricate sa fie OK, contacte bune intre cooler si VRM, GPU, memorii.
La memorii a fost mereu la plesnesla si la alti producatori, cu oaduri pe o parte din care unele fsra contact si oricum cu ttansfer prost si daca au contact si pe partra opusa fara niciun cooler de ex...

Edited by loock, 17 May 2023 - 01:49.

loock

loock

Unas

Asus se evita la placile de baza, si nu doar dupa scandalul de acum ci de zeci de ani aveau multiple probleme ridicol de absurde si hardware si software chiar si la modele varf de gama, incompatibilitati de tensiune intre MB Asus chiar pt. placi video Asus din aceeasi generatie, adresare IRQ absurd de proasta in BIOS, incompatibilitati de memorie absurde, plus problemele care le aveau si alte branduri precum racire proasta pe VRM, pe chipset soutbridge si northbridge care se puteau rezolva custom cu efort dsr ce folos cu celelalte nerezolvabile.
Acum dupa zeci de ani s-a trezit in sfarsit lumea ca sunt absurde, e plin internetul de revieweri care denunta Asus si au renuntat la sponsorizari.

La MB eu am avut DFI si Abit cat au existat, alese si alea, si tunate cand a fost cazul si nu am avut probleme.
Apoi MSI pt ca Asrock nu punea LLC nici pe modele care acum 11-12 ani costau cat unele scumpe de acum si pt. ca supermicro/superO nu face de PC pt CPU AMD, doar pt. servere si statii, Gigabyte intra in throtling, se struca Memoria de BIOS si cand e duala, nu sunt in stare sa implementeze calumea sunetul nici daca viata lor ar depinde asta si puneau degraba chipuri mai bune la pret moderat iar acum nu mai fac nici asta ba e chiar invers...
Si la MSI e cu belele, unele sunt tzeapa si la modele foarte scumpe, au fost scandaluri dupa tzeapa cu VRMurile de la Carbon pe AM4 si gaming plus, dar nu au pus chipuri de sunet performante nici pe tomahawk B550, are o revizie mai buna dar nu se prea gaseste, modelul cu wifi e si mai scump dar cu chip de sunet si mai ieftin, multe modele asa zis pro au VRMuri mediocre, gaming edge nu are nici macar revizie teoretica cu chip mai bun de sunet, etc., sunt scumpe, mediocre si enervant de ales, multe au zi la MSI probleme de fiabilitate si se strica repede chiar si modele scumpe, etc. Dar pt. AMD nu prra as alege de la ceilalti.

Insa cu placile grafice Asus eu nu am avut probleme.
E drept ca le-am ales si acum.e greu sa mai faci asta.
Am ales modele nechelite de condensatori, cu racire buna, cu memorii bune, multe nu au, daca se incalzeau si alea bune ajustam prinderea coolerelor care erau puse la plesneala, dar aveam placi mai fiabile, mult mai silentioase si cu drivere mult mai bune.

La Asus gasesti Noctua Edition, au facut si pt 3080 si 3070 si au si 4080.
Inca nu au scos 4070...
Sunt insa scumpe, si probabil te descurci di cu modele mai normsle dar trebuie puricate sa fie OK, contacte bune intre cooler si VRM, GPU, memorii.
La memorii a fost mereu la plesnesla si la alti producatori, cu oaduri pe o parte din care unele fsra contact si oricum cu transfer prost si daca au contact si pe partra opusa fara niciun cooler de ex...

Legat de placa video, in acel buget generos - mult prea generos as putea spune, poti lua RX 6800 sau  4070Ti
Trebuie sa apara si RX 7700 si 7800 cu si fara XT...
Insa 4070 fara Ti deja se gaseste sub 500 USD de niste saptamani.

Edited by loock, 17 May 2023 - 02:14.

RedDev

RedDev

Active Member

Unde gasesti RTX 4070 sub 500 USD? Adica sub 2000 de lei.

Arthos

Arthos

¯\_(ツ)_/¯

Pentru a va face o idee de preturi prin europa si implicit Romanistan(se adauga 50-100euro smen local) recomand : geizhals.de

4070 incepe de la 599 euro cu reducere : https://geizhals.de/...t=p#productlist

Ca fapt divers vad ca RX 6800 a inceput sa scada la pret pe extern 469 euro azi : https://www.mindfact...DP_1490519.html

Attached File  RX6800_mindfactory.png   287.48K   14 downloads

Thepointer

Thepointer

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut.
O părere din partea celor pricepuți...
Sistemul meu este din perioada când nu te mai puteai apropia și de achiziția unei plăci video. Prin urmare am
încropit  un sistem desktop acceptabil pentru nevoile familiei doar că, placa video a rămas cea veche și este bottleneck pentru sistem.

Înainte de a lista componentele hardware ale sistemului meu precizez că, vreau o placă video cât mai echilibrată cu sistemul dar care să ofere maximum de performanță posibilă pe această configurație în materie de jocuri pvp (shootere). Deci maximum pe partea de reacție.
Ah! Desigur, și sursa necesară care se impune la acest upgrade.

Sistemul actual:
MB: B550 Gaming X V2 Gygabite
CPU: AMD Ryzen 5 5600x
Video: MSI GeForce GTX 960 Gaming 4G
RAM: Corsair 2x8Gb DDR4 3200 MHz (3200 se obține doar activând XMP în Bios)
SSD: KINGSTON SA2000M8500G (M2) 500GB
SSD: Samsung SSD 850 EVO 250GB
HDD: SAMSUNG HD502HJ 500GB
HDD: SEAGATE BARACUDA 2TB
Sursa: SUPER FLOWER SF-450P14XE(HX) 80plus GOLD 450W (desigur insuficientă în cazul noii achiziții video)

Monitor: AOC 2790WG5 144Hz (1920 x 1080)

Bugetul: cât va fi nevoie dar cum am lăsat de înțeles: investiție în modelele pliate pe config-ul PC-ului, adică fără caracteristici peste nivelul necesar, dar nici sub.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

@Thepointer iti trebuie placa video pana in 2000 lei din cauza monitorului full hd.
Nu ca ar fi un lucru rau dar asa ca informatie.
Da si sursa cred ca trebuie schimbata.

Cea mai buna alegere ar fi rtx de la msi varianta gaming x.

Thepointer

Thepointer

Junior Member

Cu ce vine în plus un RTX 2080 de exemplu, față de GTX 1080?
Am văzut pe calculatorul cu link pus câteva posturi mai sus, că ambele ar fi OK din perspectiva botleneck.
Nu sunt cunoscător. RTX știu că vine cu plus la partea de calitate imagine, dar la performanțe ce țin de latență se câștigă ceva?...

sys

sys

Active Member

Nu trebuie sa cheltuiesti toti banii. Uite placa video care se potriveste foarte bine cu configuratia ta (depinde si ce joci) :

https://www.pcgarage...28-bit-dlss-30/

Edited by sys, 17 July 2023 - 13:16.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

@Thepointer in primul rand gtx 1080 gasesti doar sh si dumnezei stie daca s-a minat cu ea si evident e fara garantie.
In ziua de azi 10% performanta in plus e ceva ce nu prea conteaza.
Conteaza un schimb sa ai garantie la placa video si sa iei un model cat mai reusit.

marcgm

marcgm

Active Member

@Thepointer RTX 3060 Ti 8GB sau RTX 4070 12GB

Arthos

Arthos

¯\_(ツ)_/¯

Sapphire Pulse 6700 XT 12GB cu Starfield : https://www.pcgarage...-gddr6-192-bit/ 1900 lei e chiar chilipir fata de prastiile 4060 si 3060 TI.  Iar 4070 la 3500 lei e chiar o gluma proasta.

Thepointer

Thepointer

Junior Member

sys, on 17 iulie 2023 - 13:12, said:

Nu trebuie sa cheltuiesti toti banii. Uite placa video care se potriveste foarte bine cu configuratia ta (depinde si ce joci) :

https://www.pcgarage...28-bit-dlss-30/

marcgm, on 18 iulie 2023 - 12:34, said:

@Thepointer RTX 3060 Ti 8GB sau RTX 4070 12GB

Arthos, on 18 iulie 2023 - 14:22, said:

Sapphire Pulse 6700 XT 12GB cu Starfield : https://www.pcgarage...-gddr6-192-bit/ 1900 lei e chiar chilipir fata de prastiile 4060 si 3060 TI.  Iar 4070 la 3500 lei e chiar o gluma proasta.
OK. Și acum serios eu cum aflu răspunsul obiectiv legat de alegerea cea mai bună?
Reamintesc că principalul aspect urmărit este latența de răspuns cât mai mică la un monitor cu rezoluția full HD.

Eventual un link OK unde există topuri de performanță benchmark unde pot să le văd pe toate?

Aș vrea și pentru sursă recomandări

Thepointer

Thepointer

Junior Member

mariusixy, on 17 iulie 2023 - 14:21, said:

@Thepointer in primul rand gtx 1080 gasesti doar sh si dumnezei stie daca s-a minat cu ea si evident e fara garantie.
In ziua de azi 10% performanta in plus e ceva ce nu prea conteaza.
Conteaza un schimb sa ai garantie la placa video si sa iei un model cat mai reusit.
Mai găsești și SH cu garanție aș zice.
Exemplu:
https://www.calculat...-ddr5x-352-bit/

Arthos

Arthos

¯\_(ツ)_/¯

@Thepointer : Orice cu 8GB e prastie la bugetul si sistemul tau, comparatie intre : 3060 12GB(3060TI are 8GB) vs 4060 8GB vs 6700XT 12GB :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9O7Ij5rOqso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

Senior Member

Desi nu-mi vine sa cred, de data asta, sunt de acord cu Arthos.
Macar 12GB, sa fie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate