Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Star wars, care e ordinea?

Upgrade stocare! Pot clona SS...

Oferta de locuinte a scazut in Ro...

amortizoare pentru alt model
 Ulei ungere lant /ulei amestec Hu...

Vreau sa incep sa joc tenis de camp

titanic 1:200 libertatea

Upgrade ram Asus Rog Zephyrus G16...
 Terminator End of war 2023

Senzor de prezența/mișc...

Filmare camera video sau smartphone

Rog confirmare/infirmare solutie ...
 Cablu fan controller - placa de b...

Un sfat, va rog, ce senzori sa fo...

Rezerva succesorala, donatie scut...

Prima History

Cadrele didactice înlocuite de AI.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

radunic

radunic

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostBogotta, on 16 mai 2023 - 07:46, said:

Sa le predea la copii lectia
Excelent... altul care a trecut prin școală ca gîsca prin apă și acum e expert în diverse.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Cred ca tu te dai expert in gramatica si deabia astepti sa aplici cate o "corectie" virtuala. Eu zic sa iti vezi de viata, sa nu faci naiba icter.

View PostGlCA_Contras, on 16 mai 2023 - 09:28, said:

Statul totalitar are nevoie de analfabetii functionali pentru a se perpetua - avem exemple peste tot. Sistemul trebuie sa aiba supusii cat mai prostovani ca sa-i poata exploata usor.

Pai e clar. Cine a spus ca scoala produce analfabeti ? Nu chiar presedintele ?

Edited by Bogotta, 16 May 2023 - 09:46.

phoenix76

phoenix76

Member

• Grup: Members
Nicio data un "robot" nu va putea inlocui in totalitate fiinta umana. Un profesor ( in teorie ) lucreaza cu elevii si ii observa pe cei care nu tin pasul si insista asupra lor pentru a remedia problema. De asemenea, un profesor, doar prin incruntarea sprancenelor poate transmite elevului ca nu-i bine ce face. Tot asa, un profesor poate sa dea liber la jucat lapte gros in spatele clasei ca nu are azi chef de scoala. Sau poate sta cu fetele sau baietii, sau cu toti la o discutie despre altceva, nu despre ora respectiva.
Noi la romana in liceu, ceream voie la toaleta. Dupa cinci minute venea proful dupa noi ... la carciuma. Faceam cheta, il cinsteam cu una mica si ne intorceam voiosi la ora.
Poate un AI sa fie astfel ?

johndoes

johndoes

Member

Eu aș zice să-și dea cu părerea numai cine stăpânește bine domeniile despre care se face o discuție (în cazul de față, gramatică și sociologie)... Învățământ, virusologie, macroeconomie, sisteme bancare, climatologie, 5G, dâre de avioane, făină de greieri, multinaționale și fonduri europene. Ideal ar fi și la vot să se ceară un IQ minim, s-ar rezolva multe...

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View PostBogotta, on 16 mai 2023 - 09:11, said:

Dar sa fie scoase efectiv din procesul de invatamant, fiind redundante.
Cum am mai scris, profesorii nu pot fi scoase din procesul de invatamant si nu sunt redundante.
Invatarea e un proces complex si presupune, cel putin la varstele mici, interactiune cu profesorul, care nu e doar un furnizor de informatii ci si un exemplu, un mentor, un ajutor.
Invatarea in afara clasei, fara contact nemijlocit cu profesorul duce la rezultate scolare slabe.
Intreaba-ti prietenii care sunt profesori sau invatatori, ca sa-ti confirme.
Eu am si citit, am si auzit (de la persoane ce lucreaza in invatamant) ca e asa...

Phobos

Phobos

Guru Member

View Postphoenix76, on 16 mai 2023 - 09:54, said:

Nicio data un "robot" nu va putea inlocui in totalitate fiinta umana. Un profesor ( in teorie ) lucreaza cu elevii si ii observa pe cei care nu tin pasul si insista asupra lor pentru a remedia problema. De asemenea, un profesor, doar prin incruntarea sprancenelor poate transmite elevului ca nu-i bine ce face. Tot asa, un profesor poate sa dea liber la jucat lapte gros in spatele clasei ca nu are azi chef de scoala. Sau poate sta cu fetele sau baietii, sau cu toti la o discutie despre altceva, nu despre ora respectiva.
Noi la romana in liceu, ceream voie la toaleta. Dupa cinci minute venea proful dupa noi ... la carciuma. Faceam cheta, il cinsteam cu una mica si ne intorceam voiosi la ora.
Poate un AI sa fie astfel ?

Inca nu.

Dar niciodata sa nu zici niciodata.

Cum zicea si Adm, noi n-o sa prindem vremurile alea, probabil peste vreo 100 de ani, dar eu ma indoiesc ca AI-ul n-o sa poata ajunge sa imite perfect omul, chiar daca el in sine n-o sa simta nimic.

Ati vazut ca in paralel cu dezvoltarea roboticii, se fac cercetari si progrese chiar si in chestii ce tin de recunoasterea emotiilor, citirea gandurilor etc, tot de catre AI.

E posibil chiar ca profesorii roboti ai viitorului sa aiba capacitati la care cei umani de azi nici nu viseaza.

O sa stie daca elevul e pregatit, chiar inainte ca el sa raspunda. Posted Image

Oricum, cand se va ajunge la stadiul asta, cred ca se va reevalua total procesul de invatamant si predare, chiar si rolul acestora, m-as mira ca pe vremea aia copiii sa mai fie nevoiti sa stea sa invete Luceafarul.

Edited by Phobos, 16 May 2023 - 10:16.

radunic

radunic

Senior Member

View PostBogotta, on 16 mai 2023 - 09:47, said:

Cred ca tu te dai expert in gramatica si deabia astepti sa aplici cate o "corectie" virtuala. Eu zic sa iti vezi de viata, sa nu faci naiba icter.
Cred că e o chestie elementară, nu necesită experți și cînd te iei de profesori ar fi bine să nu faci greșeli elementare în exprimare.
De restul - îmi văd de viață, nu-ți face griji.

P.S. - de abia, nu deabia.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Postarea asta e reclama pentru Presura? Pana acum n-am auzit de el, bafta.
P.S. Nouă la asociatia de proprietari imobil ne mai trebuie niste membri in comitetul executiv. Putem sa bagam AI-uri d-astea?
Da' sa fie descurcarete si clontoase, sa poata invarti rapid pe intuneric o vana la subsol sau recupera restantele de la marii datornici.:)

Edited by __Dan__, 16 May 2023 - 10:18.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View PostPhobos, on 16 mai 2023 - 10:06, said:

E posibil chiar ca profesorii roboti ai viitorului sa aiba capacitati la care cei umani de azi nici nu viseaza.

Nu este posibil. Toti guru de pe forum afirma raspicat ca nu. Eu zic sa ii ascultam linistiti. Nu avem voie sa avem alte opinii.

Revenind, copiii mici au nevoie de indrumare. Tocmai de aia parintii joaca un rol esential. Daca ei nu sunt in stare sa le dea un start bun ... nu cred ca un profesor uman va reusi.

johndoes

johndoes

Member

View PostBogotta, on 16 mai 2023 - 10:34, said:

Revenind, copiii mici au nevoie de indrumare. Tocmai de aia parintii joaca un rol esential. Daca ei nu sunt in stare sa le dea un start bun ... nu cred ca un profesor uman va reusi.
Și ce facem când acei părinți au cunoștințe precare de gramatică, educație generală, și nu dau ei un start bun? Nu-i mai dăm la școală că nu vor reuși umanul sau robotul, nu?

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Simplu . Copiii acelor parinti vor fi viitorii politicieni care ne vor conduce spre noi culmi de civilizatie si progres.

Edited by Bogotta, 16 May 2023 - 11:25.

johndoes

johndoes

Member

Atunci și mai simplu, să nu mai fie niciun politician. Să fie un singur nene dictator gen pingelică și să hotărască el tot. Gata, s-a rezolvat, bravo Posted Image Dar neapărat fără civilizație sau progres, alea-s pt decadenții ăia din occidentul spurcat, yey

Edited by johndoes, 16 May 2023 - 11:33.

florinellll

florinellll

Senior Member

View PostDany_Darke, on 16 mai 2023 - 06:54, said:

mda, cand habar nu ai sa scrii in propria limba, spui ca profesorul e de vina, ca nu te-a cautat la pacanele sau la bar sa te invete sa vorbesti si sa scrii corect gramatical

tie nu-ti bate la ochi nimic????????????????
Are ochelariPosted Image

pexCom

pexCom

Senior Member

Se poate înlocui cadrele, cum să nu se poate :)
Bineînțeles cu condiția ca ei-aiul sa poată bate elevii la palmă cu rigla, la fel ca un cadru.

Așa era pe vremea mea oricum.

Olivian-Breda

Olivian-Breda

Junior Member

Am citit o dată o opinie de genul - "Credeam, înainte de Internet, că accesul la informație e singura carență ca omenirea să devină mai inteligentă. Se pare că nu era asta."

Ai e o unealtă, care poate ajuta enorm. Pentru cineva care are acces doar la un AI + Internet, poate fi o mină de aur. Pentru cineva care poate face meditații private cu un profesor, impactul va fi mai mic.

Din ce știu, în Africa sunt situații în care copiii au smartphone, nu și laptop. Așa că ar putea avea acces la un AI + Internet mai rapid decât la alte surse de informare (cărți, de exemplu).

seryux

seryux

Junior Member

• Grup: Junior Members
Oare AI poate face greva?

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Da, poate face greva iar noi il putem scoate din priza drept pedeapsa. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate