Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

CASCO - Despagubire Asirom

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

dtd234

dtd234

Active Member

• Grup: Members
Eu as lua banii fara discutie. 3500 = combustibil ptr 2 luni
Ca ramai cu niste zgarieturi, si ce?
Cat timp masina functioneaza din punctu meu de vedere poate sa fie zgariata pe toata suprafata ei ca nu afecteaza cu nimic

io nu va inteleg pe astia care considerati masinile niste bibelouri cand defapt sunt niste utilitati

asffga

asffga

Member

Nu stiu la ce service ai mers tu sa nu poata vopsi 3 elemente zgariate cu suma de 3500 lei in regie proprie.
Pana si la reprezentanta poti face asta, iti zic din experienta.

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:46, said:

Masina a fost evaluata la 16.000 EURO iar costul reparatiei e in jur de 6000 RON.
Costul ala estimat de service e la tarif de "facut pe banii asiguratorului" dupa ce cedezi drepturile catre ei. Nu e costuyl estimat de service la tarif de regie proprie.
In regie proprie costul e la jumatate, pentru ca serviceurile dubleaza preturile cand aud ca se face lucrarea pe asigurare.
Asiguratorii stiu asta, stiu preturile reale din piata, iar la regie proprie iti ofera tariful real.

View Postborn2lose, on 15 mai 2023 - 16:27, said:

ah, deci tu vrei s-o faci in regie proprie si sa-ti ramana bani, pai zi dom’ne asa de la inceput, sa stim ce discutam Posted Image
Cred ca s-a strigat BINGO.
El chiar crede ca va face afacerea vietii lui si ca va obtine de la asigurator "tarif de facut pe asigurare" umflat de service si apoi va repara masina la "tarif de regie proprie" (a se citi pretul real din piata pentru lucrare) si jumatate din banii ii raman profit.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postdtd234, on 15 mai 2023 - 19:45, said:

Cat timp masina functioneaza din punctu meu de vedere poate sa fie zgariata pe toata suprafata ei ca nu afecteaza cu nimic

io nu va inteleg pe astia care considerati masinile niste bibelouri cand defapt sunt niste utilitati

Subscriu.  Si eu as face la fel. Defapt am si facut asta acum 2 ani si merg fara probleme. Nu e vreo lovitura majora. Nici macar nu se prea vede.
Insa unii sunt extrem de atenti la orice detaliu ....  Asta e gustul omului. Nu ai ce sa ii faci.  De aia a si platit CASCO.  Daca era mai nepasator, il lasa naibii ca si asa se dovedeste o bataie de cap.

WarpS

WarpS

Active Member

View Postdtd234, on 15 mai 2023 - 19:45, said:

Daca nu o repari/vopsesti sa scapi de zgarieturile raportate, iti mai poti face Casco apoi sau valoarea asigurata va fi mult mai mica?

t-balt

t-balt

Senior Member

Problema e mai cu dichis și probabil se poate duce și în penal, daca ai in plan sa mai continui polița. Daca mașină a fost luată de noua nu facem nimeni poze și la nici o reînnoire nu m-a chemat pt poze, dar la fiecare eveniment ce vrei sa îl mai faci pe casco îți va poza mașina. Daca cineva se prinde că ai zgârieturi vechi ce nu le-ai reparat dar ai luat banii...de aici devine problematic. Eu nu m-aș complica, btw, un element de revopsit la reprezentanta a fost 1300 de lei pe casco.

Plus, de nu e zgâriată tare as prefera un PDR sa o îndrepte și după retușat, daca nu se poate scoate la Polish. Nu as prefera sa îmi îndrepte portiera prin kit, daca e făcut prost după 2-3 ani deja va începe să se crape vopseaua.

HONAR

HONAR

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postt-balt, on 16 mai 2023 - 17:40, said:

Problema e mai cu dichis și probabil se poate duce și în penal, daca ai in plan sa mai continui polița. Daca cineva se prinde că ai zgârieturi vechi ce nu le-ai reparat dar ai luat banii...de aici devine problematic.

cand ti se face CASCO reprezentantul societatii de asigurare trebuie sa verifice masina de zgarieturi si lovituri (faruri sparte, etc)
el completeaza un formular de constatate si acolo e obligat sa spuna daca a gasit ceva.

Edited by HONAR, 17 May 2023 - 12:14.

t-balt

t-balt

Senior Member

Daca nu a fost cumpărata de noua, sau schimbi asigurarorul

HONAR

HONAR

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postreventon, on 15 mai 2023 - 14:39, said:

Sa nu te duci la TopLac de la preciziei, daca ai de gand sa faci reparatia la ei.

De ce nu? In afara de reprezentante nu stiu alte tinichigerii bune in bucuresti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate