Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se dorește interzicerea algc...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

CASCO - Despagubire Asirom

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

HONAR

HONAR

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua,

Am avut o dauna acum 2 luni la Asirom unde am asigurare CASCO pt un Mercedes.
Practic cineva mi-a lovi masina usor in pateral si mi-a zgariat si ambele portiere deci 3 elemente cu daune.

Cei de la Asirom mi-au oferit 3500 ron despagubire pt vandalism cu autor necunoscut, evident ca la banii astia nici un service auto nu se baga sa o repare.

Intrebarea mea e, cum fac sa primesc suma corecta necesara reparatiei, care e legea care se aplica in asemenea cazuri?

tartorul

tartorul

Member

• Grup: Members
Esti zgarcit cu informatiile. Presupunem ca ai de vopsit 3 elemente - nu ai mentionat daca trebuie schimbat ceva, indreptat, etc. De ce nu iti ajung 3500 ron?

Edited by tartorul, 15 May 2023 - 14:32.

HONAR

HONAR

Junior Member

Daca e lovita normal ca trebuie si indreptata tabla pe un element.
Nu ajung pt ca am sunat la Top Lac si au zis ca ma costa 1500 RON pe element, la fel si la Autocobalcescu si altele - fara indreptat!

La reprezentanta e si mai scump.

Edited by HONAR, 15 May 2023 - 14:35.

PeRuZzI

PeRuZzI

Member

Te duci la un service, iti face un deviz audatex, devizul se trimite la asigurator si el decide.

Daca suma daunei depaseste suma asigurata, se da dauna totala economica, daca nu depaseste suma asigurata in mod normal asiguratorul trebuie sa plateasca.

Ca iti vor rezilia contractul de casco dupa asta e alta discutie.

reventon

reventon

Senior Member

• Grup: Senior Members
Sa nu te duci la TopLac de la preciziei, daca ai de gand sa faci reparatia la ei.

realnick

realnick

Active Member

ia frate banii. du-te la alte vopsitorii lasa cautarea pe google cu "top 5 vopsitorii" ca si la unii si la altii e posibil sa dea chix . Am vopsit eu doua elemente cu tinighigerie cu 1600 lei. N-a iesit excelent tinichigeria ..dar nuanta au nimerit-o.

HONAR

HONAR

Junior Member

PeRuZzI, on 15 mai 2023 - 14:39, said:

Te duci la un service, iti face un deviz audatex, devizul se trimite la asigurator si el decide.

Daca suma daunei depaseste suma asigurata, se da dauna totala economica, daca nu depaseste suma asigurata in mod normal asiguratorul trebuie sa plateasca.

Ca iti vor rezilia contractul de casco dupa asta e alta discutie.

Masina a fost evaluata la 16.000 EURO iar costul reparatiei e in jur de 6000 RON.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

PeRuZzI, on 15 mai 2023 - 14:39, said:

se da dauna totala economica,

Daca reparatia depaseste suma asigurata. In cazul colegului nu cred ca masina a fost evaluata la 3500 lei.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2023 - 14:50.

HONAR

HONAR

Junior Member

E un Mercedes GLA220.
Ce fac in cazul in care asiguratorul propune o suma cu care service-ul NU e de acord?

Edited by HONAR, 15 May 2023 - 14:50.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

tartorul, on 15 mai 2023 - 14:32, said:

nu ai mentionat daca trebuie schimbat ceva, indreptat, etc. De ce nu iti ajung 3500 ron?

Se subintelege ca trebuie indreptata, chituita, pregatita (smirghel, primer, fuel etc) si apoi vopsite elementele si lacuite, bagate la cuptor pentru uscare . Sunt multe procese la mijloc. Cu 3500 poate faci doar dezechiparea componentelor, in nici un caz mai mult. Tinichigeria e scumpa si din pacate nici nuantele nu prea mai au cum sa iasa. Daca folosesti codul de culoare original.... o sa se vada diferenta.

PeRuZzI

PeRuZzI

Member

@mkscorpion0 si eu ce-am zis? Daca. Nu aveam de unde sa stiu ce masina este din ce an si la ce suma a fost asigurata.

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

HONAR, on 15 mai 2023 - 14:50, said:

(...)
Ce fac in cazul in care asiguratorul propune o suma cu care service-ul NU e de acord?
În contract ar trebui să scrie ceva și despre service-urile agreate de către asigurator. Acolo duci mașina și o iei reparată, fără să ai treabă cu costurile sau cu hîrtiile. Cum iese reparația nu aș putea să-ți spun, dar caută și tu informații despre acele service-uri. Repet, Asirom ar trebui să-ți dea numele acestora.

P.S. Dacă ții neapărat să o faci la un service ales de tine, trebuie să iei în calcul și varianta de a pune bani de la tine în cazul în care asiguratorul nu e de acord cu devizul. Asta e, nu toate chestiile iasă așa cum vrem noi...
P.P.S. Acu' niște ani buni, cînd am avut mașina de nouă, pe contract am avut clar menționat că se pot alege și service-urile de reprezentanță. După cîțiva ani nu au mai fost trecute pe contract, ghici oare de ce?:)

Edited by crislacor, 15 May 2023 - 14:58.

HONAR

HONAR

Junior Member

Da, am voie sa repar si in service de reprezentanta.
Am dus deja masina la un service bun si prima oferta a fost mult sub costurile estimate de service. Cei 3500 mi-au fost oferiti mie pt a repara in 'regie proprie'.

Cei de la service au zis ca vor sa faca iar poze masinii si sa le retrimita la Asirom pt o reevaluare.
Voiam sa stiu care e solutia in caz ca Asirom refuza sa acopere devizul de service. Ms

Edited by HONAR, 15 May 2023 - 15:30.

florinellll

florinellll

Senior Member

Deci, omu' a facut misto de voi, sau habar nu are pe ce lume traiestePosted Image

abancor

abancor

Guru Member

HONAR, on 15 mai 2023 - 15:30, said:

Da, am voie sa repar si in service de reprezentanta.
Am dus deja masina la un service bun si prima oferta a fost mult sub costurile estimate de service. Cei 3500 mi-au fost oferiti mie pt a repara in 'regie proprie'.

Cei de la service au zis ca vor sa faca iar poze masinii si sa le retrimita la Asirom pt o reevaluare.
Voiam sa stiu care e solutia in caz ca Asirom refuza sa acopere devizul de service. Ms
Nici una, din cîte știu.
Exact asta e procedura: fie repari la un service care are contract cu Asirom, și nu refuză nimeni nimic, tu nici nu ai treabă cu plata, iei mașina cînd e gata și serviceul așteaptă banii de la Asirom, fie iei banii oferiți de Asirom și te descurci.

born2lose

born2lose

Senior Member

HONAR, on 15 mai 2023 - 15:30, said:

Cei 3500 mi-au fost oferiti mie pt a repara in 'regie proprie'.
ah, deci tu vrei s-o faci in regie proprie si sa-ti ramana bani, pai zi dom’ne asa de la inceput, sa stim ce discutam    :)

HONAR

HONAR

Junior Member

born2lose, on 15 mai 2023 - 16:27, said:

ah, deci tu vrei s-o faci in regie proprie si sa-ti ramana bani, pai zi dom’ne asa de la inceput, sa stim ce discutam Posted Image

Nu, nici vorba! Eu vreau sa duc masina la un service si sa o las acolo si sa o iau reparata.
Doar ca cei de la service au primit o prima oferta de la asigurator sub costurile estimate de ei.

Si acum ma gandeam ce optiuni am, in cazul in care si dupa reevaluare vine o oferta sub costurrile estimate.

unknown_35

unknown_35

Active Member

https://asirom.ro/se...teneri  astia sunt partenerii din Bucuresti. Alege unul care ti se pare OK si mergi acolo. ASIROM trebuie sa iti plateasca factura integral.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate