Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Lege CASCO

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

 asffga, on 15 mai 2023 - 20:04, said:

Ca in orice alt litigiu comercial, se adreseaza instantei de judecata care va hotara spre cine inclina balanta.

Sa dea compania in judecata in baza a ce? Cand a cumparat polita a semnat ca accepta clauzele ( pe care nu le-a citit ca noi toti) si in baza acestora societatea ramburseaza/achita integral costul  reparatiei doar in service-urile agreate. Lista e pe site. Daca considera aceasta clauza abuziva, poate da in judecata - dar nu e, e standard.

Daca reparatia se face in service agreat si societatea de asigurari refuza achitarea facturii atunci poate fi motiv de judecata. @Initiator: vezi ca sunt multi avocati cu facultatea facuta cine stie pe unde, care accepta orice, la final ei tot sunt platiti, doar ca din buzunarul tau daca pierzi procesul.

#20
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007

 HONAR, on 15 mai 2023 - 17:08, said:

Nu e vorba daca eu o consider justa sau nu ci daca un service auto la care duc masina spune ca suma e suficienta sau nu pt reparatie
Am dus masina la un service si au primit de la asigurari o oferta mult sub asteptari
Mi se pare ciudata relatarea ta. Adica nu ai gasit un service din lista lor(reprezentanta sau nu) la care sa duci masina, sa faca aia evaluarea, sa te trimita la plimbare cateva zile pana afla ei raspunsul daca se deconteaza toata suma de Asirom? Ai fost la doua pana acum si ambele au zis ca in final nu le da Asirom-ul toti banii?
Odata am patit si eu la o paguba RCA, reprezentantul asigurarii mi-a zis ca , cu chiu cu vai au acceptat (nu mai retin ce asigurator, posibil chiar Asirom) sa le dea banii pe noul deviz(re-constatare, ca de obicei de multe ori se intampla si o reconstatare dupa ce se demonteaza piese,etc).

Sa nu cumva sa fie vorba si de altceva?
Ai zis
"Practic cineva mi-a lovi masina usor in pateral si mi-a zgariat si ambele portiere deci 3 elemente cu daune."
gen- pt julitura ta de pe lateral, aveai chit, rugina,etc  pe dedesubt si aia deconteaza doar vopsitul(daca in mod normal doar atat ar fi fost de facut), nu si reparatia elementelor(chestii din astea). Eu am patit asa ceva, adica asiguratorul nu deconta si alte lucrari. Iar reprezentanta zicea ca nu pune element nou(radiator) pe o piesa ruginita(suport), ori o platesc eu, ori asiguratorul, ca ei nu pot da garantie la asa ceva. Idem si niste chit, adica daca sa zicem ca ai o julitura de suprafata care necesita doar vopsire dar ai chit pe dedesubt si a crapat, iar service-ul ori inlocuieste elementul, ori il repara sau re-chit-uieste, asiguratorul nu plateste aceste lucruri in plus.

Edited by AdrianHH, 17 May 2023 - 15:46.


#21
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 23.04.2007
Pe celalalt topic ai zis:

 HONAR, on 15 mai 2023 - 15:30, said:

Cei de la service au zis ca vor sa faca iar poze masinii si sa le retrimita la Asirom pt o reevaluare.
Voiam sa stiu care e solutia in caz ca Asirom refuza sa acopere devizul de service. Ms
1 ora si jumatate mai tarziu scriai

 HONAR, on 15 mai 2023 - 17:13, said:

Nu, nici vorba! Eu vreau sa duc masina la un service si sa o las acolo si sa o iau reparata.
Doar ca cei de la service au primit o prima oferta de la asigurator sub costurile estimate de ei.
Cum e pana la urma?

Edited by AdrianHH, 17 May 2023 - 15:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate