Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Lege CASCO

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
Buna ziua,

As vrea sa stiu care lege reglementeaza asigurarea CASCO, daca e una specifica.
Vreau sa stiu care sunt legal drepturile si obligatiile asiguratorului CASCO in cazul unei daune auto.

Multumesc

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Citeste contractul de asigurare, nu este ca la RCA.

#3
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016
Am citit dar acolo nu spune care e procedura in cazul in care NU esti de acord cu suma oferita pt dauna.
Care e legea care reglementeaza CASCO?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista dom'le nici o lege CASCO
Asigurarea CASCO este facultativa iar fiecare asigurator are propriile conditii contractuale
Cu aceste conditii poti fi de acord sau .... nu
Daca esti de acord si semnezi hartia ... asta-i tot

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Este vorba de legea 136/1995 reactualizata.

Edited by bogdan_o, 15 May 2023 - 14:57.


#6
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016

View PostNaijax, on 15 mai 2023 - 14:38, said:

Nu exista dom'le nici o lege CASCO
Asigurarea CASCO este facultativa iar fiecare asigurator are propriile conditii contractuale
Cu aceste conditii poti fi de acord sau .... nu
Daca esti de acord si semnezi hartia ... asta-i tot

O fi facultativa dar trebuie sa existe si pt CASCO o reglementare ca asa poti face accident si compania de asigurari sa refuze plata.
Deci vrei sa spui ca firma de asigurari poate decide ca NU vrea sa iti repare masina fara nici o raspundere legala? Mi se pare aberant

Sa zicem ca ai un accident cu far spart, spoiler rupt. Asigurarea iti ofera 500 RON ca atat vrea muschii lor si nu poti face nimic LEGAL?

Edited by HONAR, 15 May 2023 - 14:57.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Tipizatul contractului a fost intai avizat de compartimentul juridic al firmei de asigurari. Ma indoiesc ca initiatorul va detecta lacune acolo.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postbogdan_o, on 15 mai 2023 - 14:56, said:

Este vorba de legea 136/1995 reactualizata.

Aia e asa numita lege RCA dom'le
In Art. 2 scrie cat se poate de clar ;
În asigurarea facultativă raporturile dintre asigurat şi asigurător, precum şi drepturile şi obligaţiile fiecărei părţi se stabilesc prin contractul de asigurare.

CASCO e asigurare facultativa deci ... ramane cum am stabilit Posted Image

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:56, said:

O fi facultativa dar trebuie sa existe si pt CASCO o reglementare ca asa poti face accident si compania de asigurari sa refuze plata.
Deci vrei sa spui ca firma de asigurari poate decide ca NU vrea sa iti repare masina fara nici o raspundere legala? Mi se pare aberant
Sa zicem ca ai un accident cu far spart, spoiler rupt. Asigurarea iti ofera 500 RON ca atat vrea muschii lor si nu poti face nimic LEGAL?

Eu inteleg ca nu este vorba de un refuz de plata si nici ca asiguratorul refuza sa-ti repare masina

Tot ce ai nevoie sa stii este deja inclus in contractul pe care l-ai semnat

#9
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Omu' se plictiseste,nu va mai bateti capul cu el

Edited by florinellll, 15 May 2023 - 15:48.


#10
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Man, Honărică, NU EXISTĂ lege CASCO. Contractul este legea părților în cazul CASCO, deci te uiți matale pe contract, și detectezi acolo dacă și ce poți face.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:56, said:

Sa zicem ca ai un accident cu far spart, spoiler rupt. Asigurarea iti ofera 500 RON ca atat vrea muschii lor si nu poti face nimic LEGAL?
ti s-a raspuns deja de 3 ori - citesti contractul si daca tu consideri ca l-au incalcat, ii dai in judecata.

#12
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:10, said:

Buna ziua,

As vrea sa stiu care lege reglementeaza asigurarea CASCO, daca e una specifica.
Vreau sa stiu care sunt legal drepturile si obligatiile asiguratorului CASCO in cazul unei daune auto.

Multumesc
Daca te simti pagubit si nu este o valoare pe care o consideri justa pentru reparatia masinii, atunci
1. Poti face o adresa catre ei, sa ceri sa iti raspunda cu nr de inregistare, in care sa iti spui of-ul. O pastrezi ulterior pt proces si/sau ANPC/ASF.
2. Sesizare la ASF si ANPC.
3. Te interesezi de un avocat, intre timp, trimiti o adresa prin care soliciti asiguratorului ce soliciti tu ca fiind just. Altfel, daca nu esti multumit, avocatul te invata mai departe ce e de facut. Sa fii inzestrat cu rabdare, bani si timp de plimbari. Inainte de asta, fa un calcul daca merita(in instanta). Altfel, poti incerca primii 2 pasi, vezi ce se intampla.

Edited by AdrianHH, 15 May 2023 - 16:25.


#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Din experienta mea cu dosarele de dauna casco ( la generali nu la Asirom), societate analizeaza dosarul si il accepta sau nu. Daca il accepta tu poti merge la orice service sa repari masina, si ei platesc reparatia. Daca vrei sa repari in regie propie, atunci ei iti ofera o suma care o considera ei justa. Tu nu esti obligat sa accepti suma, iar ei sunt obligati sa plateasca reparatia - daca nu e dauna totala

#14
HONAR

HONAR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.04.2016

View Postunknown_35, on 15 mai 2023 - 16:53, said:

Daca vrei sa repari in regie propie, atunci ei iti ofera o suma care o considera ei justa.
Tu nu esti obligat sa accepti suma, iar ei sunt obligati sa plateasca reparatia - daca nu e dauna totala

Ce anume ii obliga sa iti plateasca reparatia daca NU exista o lege pt asta?
Tocmai asta era sensul intrebarii mele

View PostAdrianHH, on 15 mai 2023 - 16:23, said:

Daca te simti pagubit si nu este o valoare pe care o consideri justa pentru reparatia masinii, atunci
1. Poti face o adresa catre ei, sa ceri sa iti raspunda cu nr de inregistare, in care sa iti spui of-ul. O pastrezi ulterior pt proces si/sau ANPC/ASF.
2. Sesizare la ASF si ANPC.
3. Te interesezi de un avocat, intre timp, trimiti o adresa prin care soliciti asiguratorului ce soliciti tu ca fiind just. Altfel, daca nu esti multumit, avocatul te invata mai departe ce e de facut. Sa fii inzestrat cu rabdare, bani si timp de plimbari. Inainte de asta, fa un calcul daca merita(in instanta). Altfel, poti incerca primii 2 pasi, vezi ce se intampla.

Nu e vorba daca eu o consider justa sau nu ci daca un service auto la care duc masina spune ca suma e suficienta sau nu pt reparatie
Am dus masina la un service si au primit de la asigurari o oferta mult sub asteptari

Edited by HONAR, 15 May 2023 - 17:09.


#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Suma respectiva e fara documente justificative. Cu documente justificative suma platita poate fi mai mare. Nu inteleg care e problema ta: au refuzat sa achite factura service-ului, iti impun un anume service?

#16
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
conform politei CASCO pe care ai cumparat-o/ semnat-o exista niste sume care se stabilesc.

ai accident, te duci in service agreat de contractul de CASCO (atentie ca multi asiguratori specifica daca ai voie sa repari sau nu in reprezentanta , si ai semnat pt asta , nu ai ce sa mai faci pe urma).
Service-ul stabileste ce e de reparat / inlocuit, asiguratorul accepta.

CASCO nu iti da tie regie proprie. Nu asta e logica cand ai CASCO.

Cand ai dauna totala, la fel, trebuie vazut la ce procent din pretul de piata al masinii stabileste asiguratorul ca e dauna totala.

#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
https://asirom.ro/casco uite aici 2 documente care te lamuresc cum se acorda despagubirea. Depinde ce clauze ai in polita, asta doar tu stii . Vezi capitolul 13.9 - Reparatia autovehiculului. Daca alegi o unitate nepartenera, vei fi despagubit la nivelul unitatii partenere. Deci mergi pe site-ul ASIROM si cauta un service partener si repara acolo. Daca nu, mergi la ce service vrei tu si platesti diferenta.

"unitate de tip multimarcă neparteneră cu Asirom:
- piese de schimb: maxim valoarea pieselor de
origine comercializate în România de furnizorii de
piese din sistemele de evaluare specializate
utilizate de Asigurător;
- ora de manoperă: minimul din convențiile cu unități
multimarcă parteneră pentru marca vehiculului
reparat;
- materialele de vopsitorie: maximum nivelul
recomandat de reprezentanța mărcii vehiculului
reparat.
"



Daca vrei sa iti repari masina intr-un anumit oc, intreaba cu ce societati colaboreaza si fa asigurarea CASCO la una din acele societati.

#18
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:28, said:

Am citit dar acolo nu spune care e procedura in cazul in care NU esti de acord cu suma oferita pt dauna.

View PostHONAR, on 15 mai 2023 - 14:56, said:

Sa zicem ca ai un accident cu far spart, spoiler rupt. Asigurarea iti ofera 500 RON ca atat vrea muschii lor si nu poti face nimic LEGAL?

Ca in orice alt litigiu comercial, se adreseaza instantei de judecata care va hotara spre cine inclina balanta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate