Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Adaptor magnetic type C pentru Laptop exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu cred ca e niciun cod. Daca nu incarca, motivul e ca chargerul suporta o putere mai mica. Prin protocolul PD, chargerul transmite laptopului puterea maxima iar laptopul daca considera ca nu-i suficient, nu va incarca bateria.
Thinkpad X270 are USB -C si merge fara probleme pe un charger Baseus de 100W. \Merge si pe un powerbank de 65W. De fapt pe acest powerbank merg simultan si doua laptopuri. Al meu si al lui fii-mea. Se incinge powerbankul, nu-i tocmai eficient, dar.. merge.

Dar la Lenovo, daca chargerul nu suporta puterea pe care o vrea laptopul, nu va incarca bateria. Motivul e protejarea bateriei, care altfel ar face o multime de microcicluri de charge-discharge cand chargerul ar intra in ptotectie. Constructorii de laptopuri evita chestia asta, sa nu deterioreze bateria prematur. De aia cred ca nu-i niciun cod, nimic.

#20
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Am pus cablul original de la Baseus, cel din poza tot Basus are in plus afisajul, acum arata ca incarca nici un mesaj de atentionare, nu-l incarca si nici nu-l descarca ramane cu el acolo unde a fost lasat este la 75% acolo ramane si dupa o ora tot 75% desi il vede, afiseaza ca incarca.

O sa vad in cazul ca este inchis ce face.

#21
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
L-am convins sa incarce Posted Image

Asus are o aplicatie interna care se numeste MyAsus, are printre altele un management al incarcarii, doar pe prima setare te "lasa" sa incarce si cu alte incarcatoare desigur cu PD si minim 65W.
Pe celelate doua sunt optiuni pentru o asa spusa protejare a bateriei, sa incarce doar pana la  80% sau 60%, in cazul asta doar cu incarcatorul original poate sa faca asta, il lasasem setat pe ultima optinune, nu te lasa sa incarci nimic se va bloca acolo unde este.

Acum am inteles odata acest driver dat peste cap in sensul ca nu recunoaste incarcarea, nu mai incarca nimic va functiona pana cand bateria se va consuma, chiar daca va indidca ca incarca, nu va incarca este ceva intern o protectie.


In concluzie :
1. incarcator PD cu 65W cazul de fata
2. cablu care suporta 65W cel de la Baseus este ok
3. setata optiunea cu incarcare full celelate optiuni nu vor functiona in cazul  Asus Zenbook

Attached Files


Edited by iulian_1976, 20 May 2023 - 22:11.


#22
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pe canalul lui Sorin a posta ceea ce asteptam de ceva vreme, cipul cu probleme in caz ca ...o sa cumparati un Asus ZenBook, el negociaza ce si cum incarca, mie mi-a picat dupa 11 luni, cel din link dupa 1 an si 8 luni parca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ASE6RBypmKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_1976, 22 May 2023 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate