Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare polizor unghiular (flex).

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Acuma, si eu mai ma oftic, dar "trebuii" si "folosii" chiar nu e corect  :)

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu zic sa cauti un fein, indiferent de an, idiferent ca e de pe olx sau nou, important este sa fie functional. Nu te uita la cum arata carcasa, doar asculta-l, sa nu caraie, sa nu maraie.
Am doua flexuri fein, unul cu panza de 230 si unul cu panza de 125, am senzatia ca le-am primit cadou desi am dat bani pe ele.
Daca gasesti la bani buni, festool si protool, la fel, nu conteaza anul si nu conteaza daca sunt noi (protool nou oricum nu mai gasesti).

View Postdagobar, on 12 mai 2023 - 20:01, said:

Din comentariile utilizatorilor vad ca a rezistat la canelare in zid de caramida... se pare ca o sa aleg YATO YT-82101
Multumesc pentru sugestii.

Nu da banii pe prostii……… . Mai bine iei jucarii la copii, tu pari adult, nu ai nevoie de jucarii.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De la Festool doar slefuitoarele sunt industriale.
In rest e mai amestecata treaba intre tzepe si pro bune, unele sunt peste medie altele sub medie in functie de model, dar nu industriale.

Legat de alte branduri in general, problema e ca in prezent a cazut catastrofal calitatea si la branduri care inainte erau doar pt uz industrial, Hilti, Fein, Snap-on sunt absurd de praf de mult timp, etc.
Mafell nu cred ca are polizoare unghiulare, dar ca exemplu de brand cu scule industriale ( pt. lemn) acum are si cateva modele facute de Metabo in China si sunt modele si exemplare cu probleme grave la electronica.

Edited by loock, 12 May 2023 - 20:57.


#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"modele si exemplare cu probleme grave la electronica."
Din acest motiv am si recomandat ceva ieftin si bun calitativ pentru acasa , fara mari batai de cap la reparatie si chiar daca se duce tot nu-ti pare asa rau. Oricum 2 ani ai garantie , eu folosesc la serviciu unul identic de 4 ani si taiem cu el lucruri foarte grele, foi arc, cardan , spire arcuri , recipienti inox . Singurul lucru diferit este ca de 2 ori pe an il desfac si-l curat, gresez, daca e necesar schimb carbuni ...usoara mentenanta - asa angajat sa tot ai Posted Image

Edited by ldpe, 12 May 2023 - 21:14.


#23
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Ia Bosh-ul 125  albastru cu variator de turatie. E tot ce iti trebuie pentru casa.

#24
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 22.08.2012

View Postcrocko.dilul, on 12 mai 2023 - 20:02, said:

Acuma, si eu mai ma oftic, dar "trebuii" si "folosii" chiar nu e corect  Posted Image

Acuma, si eu ma mai oftic, dar "trebuii" si "folosii" chiar nu e corect. Posted Image  

Oltenii stiu de ce.   Posted Image

#25
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Intre timp am comandat, platit si primit un YATO YT-82101.
L-am testat la canelare/hasurat pentru gauri doze in tencuiala, BCA, caramida si beton si din ce observ nu s-a incins comparativ cu variantele cele mai ieftine de flex de pe piata cu care am lucrat deja.
Mentionez ca am folosit cel mai ieftin disc diamantat de 125 mm pe care l-am gasit pe stoc la Dedeman.

Poate aveti ceva recomandari si vis-a-vis de discuri best buy ca raport pret/calitate... am vazut ca unele discuri sunt mai scumpe chiar decat un flex ieftin...

Mersi.

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
La consumabile discuri, disc diamantat etc Yato BATE Bosch-ul !
Cumpara de test 1 bucata si vorbim dupa Posted Image, plus ca sunt mult mai ieftine .

La dotarile ce le are polizorul Yato cumperi pe la 5-600 lei minim de la alte firme gen Makita, Bosch .
Constanta de forta e scumpa daca intra in dotare !

Edited by ldpe, 20 May 2023 - 10:14.


#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Cel mai ieftin disc nu este si cel mai rentabil sau economic. Un disc de calitate are anduranta mai mare decat unul ieftin, la o lucrare complexa poti ajunge sa folosesti cateva discuri bune sau mai multe discuri slabe, la final varianta calitativa fiind mai ieftina decat cea slaba

La discuri abrazive le recomand pe cele care au sigla oSa pe ele - putine fabrici sunt certificate si respecta constant standardele suplimentare impuse de organizatie, indiferent de regiunea unde sunt fabricate. Chiar si in portofoliul aceluiasi brand (respectabil), pot fi discuri care nu au sigla oSa - fiind produse ieftin, in fabrici dubioase, la calitate variabila

De evitat total discurile care nu au mentionat  standardul european pe care ar trebui sa-l respecte (ex: EN13236). Va expuneti unui risc mare la utilizare, si nimeni nu-si doreste sa i se sparga discul la 12.000 rpm, mai ales ca aproape nimeni nu poarta echipament de protectie acasa

PS: Un criteriu de evaluare a discurilor diamantate - daca stati bine cu vederea - cantitatea de granule de diamant pe suprafata, cele ieftine "pot prezenta urme de diamant"

Edited by nei-k, 20 May 2023 - 18:19.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Am intrebat zeci de meseriasi, am citit pe forumuri si tot nu sunt lamurit cu o problema : discul se monteaza cu scrisul catre polizor sau spre exterior ? Posted Image
Personal il montez cu scrisul catre polizor (spre interior) - nu ma intrebati de ce , la numarul de voturi asa sau asa cel cu montaj catre polizor a iesit 70% fata de 30% spre exterior Posted Image

#29
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Teoretic se montează cu scrisul spre exterior - în cazul în care ai dileme despre turație sau viteza periferică să poți citi ce scrie pe disc. La discul clasic de debitare nu are importanță. La discul de polizare ai o singură varianta: cu scrisul la interior. La discurile diamantate ai săgeată care indică sensul de rotație, de obicei corespunde  montării cu scrisul la exterior.

Edited by nei-k, 20 May 2023 - 23:18.


#30
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Totdeauna, cind se poate bineinteles, cu saiba metalica spre piulita deci scrisul pe exterior.
De ce?, e simplu, sa nu se stringa in efort, partea cu abrazivul este spre flansa antrenoare si are aderenta mai buna decit contactul metal pe metal dinspre piulita.
Invers in efort mare ar aluneca pe flansa antrenoare si ar stringe piulita.
Totusi exista si la cele de polizare exceptii la care se flansa antrenoare ajunge pe abraziv si piulita pe metal, Makita:
https://beta.dedeman...-6-mm/p/1071000
Astia tin cont de cutuma pozitionarii discului doar ca scrisul ajunge pe interior.

Edited by Ion_Bumbu, 20 May 2023 - 23:58.


#31
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postnei-k, on 20 mai 2023 - 18:17, said:

Cel mai ieftin disc nu este si cel mai rentabil sau economic. Un disc de calitate are anduranta mai mare decat unul ieftin, la o lucrare complexa poti ajunge sa folosesti cateva discuri bune sau mai multe discuri slabe, la final varianta calitativa fiind mai ieftina decat cea slaba

La discuri abrazive le recomand pe cele care au sigla oSa pe ele - putine fabrici sunt certificate si respecta constant standardele suplimentare impuse de organizatie, indiferent de regiunea unde sunt fabricate. Chiar si in portofoliul aceluiasi brand (respectabil), pot fi discuri care nu au sigla oSa - fiind produse ieftin, in fabrici dubioase, la calitate variabila

De evitat total discurile care nu au mentionat  standardul european pe care ar trebui sa-l respecte (ex: EN13236). Va expuneti unui risc mare la utilizare, si nimeni nu-si doreste sa i se sparga discul la 12.000 rpm, mai ales ca aproape nimeni nu poarta echipament de protectie acasa

PS: Un criteriu de evaluare a discurilor diamantate - daca stati bine cu vederea - cantitatea de granule de diamant pe suprafata, cele ieftine "pot prezenta urme de diamant"

Multumesc pentru informatia cu privire la standard si sigla, o sa ma uit si eu pe discuri vis-a-vis de acest aspect.
Vis-a-vis de echipament de protectie cel putin in cazul meu eu folosesc: ochelari, manusi, sapca cu urechi si masti medicinale (gura si nas) ramase din pandemie. In plus la aplicatiile mele nu am avut nevoie de viteze de 12000 rpm asa ca am setat echipament la nivelul 1 din 6 de viteza, care presupun ca este de cateva ori mai lent ca rpm (nu cunosc rpm per gradatii de viteza).

#32
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postldpe, on 20 mai 2023 - 10:13, said:

La consumabile discuri, disc diamantat etc Yato BATE Bosch-ul !
Cumpara de test 1 bucata si vorbim dupa Posted Image, plus ca sunt mult mai ieftine .

La dotarile ce le are polizorul Yato cumperi pe la 5-600 lei minim de la alte firme gen Makita, Bosch .
Constanta de forta e scumpa daca intra in dotare !
yato il iei cel mai ieftin de la magazinulcuscule din Cluj. Sau daca esti din Bucuresti ,de la atelierultau.
Evita sa iei din bricodepot sunt mai scumpe produsele lor.
Foarte important sa iti iei o pereche de ochelari de protectie cand tai/polizezi.

#33
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
"In momentul de fata amenajez un apartament la care am folosit flex-ul pentru taiat metale (ex. armaturi si nu numai) santuri in ziduri"
Ia vezi tu ce armături tai pe la bloc!

#34
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Daca ai mainile mici, cauta unul pe care sa il puti tine bine in mana, cu o mana... eu am un bosch, dar nu mai retin modeleul, foarte comod de folisit cu o mana ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate