Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare polizor unghiular (flex).

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Pana de curand am folosit flex-urile altor persoane... din ce am observat eu majoritatea le cumpara pe principiul cel mai ieftin insa sunt si unele complet nefiabile...

Sunt nevoit sa-mi cumpar unul pentru uz casnic asa ca astept recomandari (link-uri) pentru urmatoarele specificatii:

1. discuri de 125mm
2. cu fir (fara acumulator)
3. cutie din plastic proprie pentru transport/depozitare
4. cat mai rezistent

Mersi.

P.S. De asemenea puteti recomanda si echipamente de protectie pentru ele.

#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Cat de des folosesti asa ceva? Hobby? Profesional?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
daca renunti la cutie recomand:
https://www.leroymer...-w-125-mm/57364

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Am și eu boschul ăla și sunt mulțumit. Variatorul de turație face toți banii. Are totuși un minus și anume că este foarte zgomotos mai ales la turații mari.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Cat mai rezistent sunt asa:
1. Hitachi second hand din anii '90 pana in 2001, maxim 2007, dar doar din gama heavy duty profesionala, nu din hobby care sunt proaste.
Hitachi nu mai exista deci nu nou. Exista Hikoki care e fostul Hitachi dar de calitate redusa si metabo HPT care nu e Metabo ci tot hikoki de calitate redusa.

2. Atlas Copco industrial.

3. Fein doar din gama industriala cat mai vechi, second hand, nu din gama hobby, si nu nou, tot cat mai vechi pana prin 2001, maxim 2007.

4. Makita cat mai vechi, tot doar ales din gama heavy duty nu oricare ca sunt si pocnitori, model de pana in 2007 sau mai vechi, poate fi si nou model vechi, sunt mult mai prost facute acum si modelele vechi dar gasesti piese.

5. Hilti cat mai vechi, tot pana in 2007. Sw fac in China de zeci de ani si nici cele din 2007 nu se compara cu cele din anii '90, nu se compara adica cele mai super-heavy duty tin 1-5% din cat tineau inainte.

6. Bosch gama industriala albastru mat din anii '90.

7. Dewalt doar model de top pana in 2007.

8. Bosch heavy duty doar modele din gama de top scumpe, preferabil tot cat mai vechi. Cele ieftine au angrenaj ieftin care nu e rezistent, si se ard usor si motoarele la unele.
Brushless nu sunt fiabile si costa piesele absurd.

Exista si alte branduri industriale si pe aer si electrice, cu cat mai vechi cu atat mai bune, unele ideal chiar din anii '40 -'50, dar mai greu de gasit, Ingersoll Rand si altele americane.

Edited by loock, 12 May 2023 - 19:17.


#6
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Djl, tu esti, tata? :)

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu stie DJL asa ceva.

Eu nu sunt nostalgic si nici fan retro chiar deloc.
Nu ma intereseaza lucrurile vechi pt. ca sunt vechi chiar deloc, ci doar obiectiv si exclusiv acelea foarte putine din ele care sunt nu doar mai bune decat cele noi - asta e usor cand toate de acum sunt catastrofal de proaste, ci ma intereseaza cele vechi care sunt devastator mai bune si fata de cele vechi bune, sau altfel spus ma intereseaza cele TRUE Industrial Super-Hiper-Ultra-Heavy Duty.

Edited by loock, 12 May 2023 - 19:38.


#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 03.06.2006
Nu ai zis la ce il folosesti sau cat il folosesti. Am avut cu variator de turatie, doua modele, folosite intensiv pana au crapat, insa, grele ca dracul. Un an jumatate m-au durut cotul si incheietura mainii...
Apoi am luat ce e mai usor, ca greutate, de pe piata, noname, cu variatorul pus pe priza... altceva, la slefuit Posted Image

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Foarte bun pentru casa https://www.magazinu...r-1100-w-125-mm
Turatie variabila, robust, pret ok , motor bobinaj cupru, angrenaje otel tratat.
Sta excelent intr-o mana , butonul on/off merge usor , protectie restart.
Am lucrat cu el si este peste Bosch albastru in aceeasi gama de pret . Are constanta putere - cand tai la turatie mica electronica suplimenteaza sa nu pierzi forta si turatia , la firme tari constanta de motor e de la suta de euro in sus .

Sa nu cumperi fara turatie variabila !

Edited by ldpe, 12 May 2023 - 19:38.


#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@yo9hrb
In momentul de fata amenajez un apartament la care am folosit flex-ul pentru taiat metale (ex. armaturi si nu numai) santuri in ziduri (tencuiala/BCA/caramida/beton) in pardoseala (sapa, mozaic) placaje (gresie/faianta) si pana si lemn cand nu am avut la indemana fierastraul pendular.
Mai am si alte apartamente si posibil in viitor si propria casa.
Nu stiu la ce regim sa incadrez... uneori hobby... alteori trebuie lasat sa se raceasca ca sa poata fi folosit in continuare... uneori poate sta luni de zile nefolosit in cutia lui.

@crocko.dilul
La pretul respectiv ar trebuii sa aiba propria cutie Posted Image
Oricum nu stiu la ce mi-ar folosii turatia reglabila... pana acum nu am avut nevoie... dar poate esti amabil sa-mi explici la ce ar fi utila.

@sandel1
Pana acum nu am intalnit nici unul nezgomotos... oricum chiar daca motorul ar fi silentios frecarea discului nu este si tot o sa faca multa galagie...

@loock
Ca sa pot sparge un muzeu de flex-uri... trebuie mai intai sa am un flex functional Posted Image
Poate ai o situatie de fiabilitate pentru echipamentele din ziua de azi... eventual care sunt disponibile si in magazine... nu de alta dar trebuie sa-mi si cumpar unul.

@ldpe
Pare interesant, are si cutia proprie din plastic sau vine doar in cutie de carton ca cele de 65 RON ?

Edited by dagobar, 12 May 2023 - 19:50.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Cred 7-125 de la Bosch il am si eu, cu regulator insa la fel, este zgomotos si slabut dar l-am luat pentru ca este foarte subtire si-l folosesc la lucrari usoare, pentru casa este suficient, pentru polizari si perie, nu.
Pentru mai greu de 125 am o Makita de prin 2005 cred, Made in Japan care a costat o palarie de bani pe vremuri insa si acuma e top.

Edited by Ion_Bumbu, 12 May 2023 - 19:46.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Daca citesti atent vezi ca nu era nevoie de alte lamuriri.

Se gasesc noi si Atlas Copco si Makita modele vechi facute in prezent la calitate redusa dar la care gasesti piese si daca alegi bine modelul din gama heavy duty e oricum peste altele din prezent.

Makita are uzual angrenaj hipoid ( spiralat) care la Bosch e prezent doar la modele mult mai scumpe.
La prima vedere Bosch are modele mai ieftine daca vrei variator de turatie, dar sunt mai ieftine pt ca sunt mai proaste.
Boschurile cu angrenaj hipoid si motoare heavy duty sunt mai scumpe decat la Makita si mai putin fiabile chiar si cele specificate heavy duty.

Insa cel mai bine cauti un Hitachi vechi din gama profesionala heavy duty.

Edited by loock, 12 May 2023 - 19:57.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
"7-125 de la Bosch"

Am reparat , are piese de 7-115 in el sau invers Posted Image
Merg bine dar cum spui , se incalzesc destul de repede in forta .
Flansa cu rulment de atac este plastic si nu suporta lucrari de lung parcurs .
Pentru casa este excelent .

Edited by ldpe, 12 May 2023 - 19:48.


#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Yato-ul ăla bengos îl găsești și mai ieftin la
https://www.profiscu...gulacja-obrotow
Magazinul ăsta are prețurile cele mai mici dar livrează direct din Polonia și trebuie așteptat minim 10 zile.
Sari pe el că nu găsești mai bun!

Edited by sandel1, 12 May 2023 - 19:49.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
GWS 7-125 Bosch, nu-i rau da` il folosesc doar la taiat cu  disc de 1-1,6mm.
Are regulator dar nu-mi foloseste.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Regulatorul este foarte util când tai aluminiu, plastic sau...când ți-ai uitat echipamentul de protecție.Posted Image

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 dagobar, on 12 mai 2023 - 19:41, said:


@crocko.dilul
La pretul respectiv ar trebuii sa aiba propria cutie Posted Image
Oricum nu stiu la ce mi-ar folosii turatia reglabila... pana acum nu am avut nevoie... dar poate esti amabil sa-mi explici la ce ar fi utila.

Pai daca e cutia criteriu principal ...ce sa zic.
Iar despre turatia variabila, incearca o cautare pe internet.

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din comentariile utilizatorilor vad ca a rezistat la canelare in zid de caramida... se pare ca o sa aleg YATO YT-82101
Multumesc pentru sugestii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate