Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

horhescu

horhescu

Active Member

• Grup: Members

View Postasffga, on 13 mai 2023 - 10:39, said:

Ciudata alegerea asiguratorului, in sensul de generoasa. Ti-au dat inlocuire element ca era indoita grav, ca tu dupa aia ai fost multumit sa o indrepti cu ciocanul si sa circuli cu ea avariata si sa risti sa dai in altele e problema ta, asta nu inseamna ca e chiar legal ce ai facut. Oricum un golf4 arata ca dupa accident din cauza varstei, niste busituri pe golf4 nu fac nici o diferenta la aspect.
Pentru ce zice el asigurarile dau maxim 800 lei, variaza putin in functie de masina.

nu era indoita grav, ci un pic indoita, mi-a fost agatata in parcare usor. mi-au dat inlocuire aripa, carenaj (care era ok) si niste prinderi.

ioantincu

ioantincu

Junior Member

• Grup: Junior Members
buna ziua. sper ca e in regula sa intreb aici. tocmai am intrat in spatele cuiva si i am crapat bara din spate. am facut amiabila, si as vrea sa stiu daca asigurarea mea e in continuare valabila pana la data la care era valabila si inainte de accident. multumesc!

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
Da, e valabila pana la expirare.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

View Postioantincu, on 23 noiembrie 2023 - 17:20, said:

buna ziua. sper ca e in regula sa intreb aici. tocmai am intrat in spatele cuiva si i am crapat bara din spate. am facut amiabila, si as vrea sa stiu daca asigurarea mea e in continuare valabila pana la data la care era valabila si inainte de accident. multumesc!
RCA-ul ramane valabil. In schimb, având o dauna pe parcursul asigurarii curente, la reinnoire clasa ta B/M va scadea cu 2 clase. Malusul se aplica la reinnoirea politei de asigurare in anul urmator celui in care au fost platite daune pe baza politei RCA

ioantincu

ioantincu

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postgabrieln2016, on 23 noiembrie 2023 - 19:47, said:

RCA-ul ramane valabil. In schimb, având o dauna pe parcursul asigurarii curente, la reinnoire clasa ta B/M va scadea cu 2 clase. Malusul se aplica la reinnoirea politei de asigurare in anul urmator celui in care au fost platite daune pe baza politei RCA
asigurarea mea expira pe 29 decembrie, deci pe 28 va trebui sa fac alta. asta inseamna ca abia la cea pe care o voi face in 27 decembrie 2024 se va simti diferenta de pret?

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

În principiu da, depinde când se finalizează dosarul. Ai putea să cumperi RCA de pe acum ca să scapi de creșterea prețului, dar la anul tot nu vei scăpa.

alexupb

alexupb

Junior Member

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca se poate folosi amiabila si repara masina pe RCA vinovat in cazul de mai jos.
Vinovatul a dat cu spatele si a atins aripa fata a altei masina.
Acesta transporta in portbagaj o bara metalica care iesea putin in afara portbagajului si dauna a facut-o practic cu aceasta bara.
Avand in vedere ca nu a atins cu masina lui direct, se poate incheia amiabila si repara pe RCA dauna (pagubitul are pretentie de reparatie la reprezentanta: inlocuire aripa si vopsit metalizat, dauna de abia se cunoaste dar este vorba de o masina aproape noua si un prorietar dificil) ?
Cel care a provocat dauna are RCA la Grawe.
Multumesc!

Edited by alexupb, 03 February 2024 - 17:23.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Dacă declarati că ai lovit cu bara metalică din portbagaj nu faceți amiabila.
E interzis sa transporti obiecte care depășesc gabaritul autoturismului.

alexupb

alexupb

Junior Member

Vizualizare mesajcrocko.dilul, pe 03 februarie 2024 - 18:44, a scris:

Dacă declarati că ai lovit cu bara metalică din portbagaj nu faceți amiabila.
E interzis sa transporti obiecte care depășesc gabaritul autoturismului.

Hmm,  exista vre-o cale prin care sa se poata face reparatia pe RCA in situatia aceasta?
Sa declare in amiabila ca a lovit direct cu masina, ma gandesc ca este tot problematic: lovitura este sus si nu prea avea cum sa loveasca direct cu masina si sa lase semnul acolo - asiguratorul verifica lucrurile astea ? Ma gandesc ca respinge dosarul...

cosmindaniel12

cosmindaniel12

Member

Ne-am dat naibii... E "dificil" păgubitul pentru că vrea ca mașina nouă (în garanție) să fie reparată corect în reprezentanță! Tu în locul lui ai vrea ca mașina ta nouă să fie chituită și vopsită la colțul străzii?
Păgubitul "dificil" ar trebui să se prezinte la Poliție în 24h, fără amiabilă.

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

Vizualizare mesajalexupb, pe 03 februarie 2024 - 17:23, a scris:

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca se poate folosi amiabila si repara masina pe RCA vinovat in cazul de mai jos.

De reparat o poți repara pe RCA:

Citat

Art. 11. - Riscurile acoperite
(3) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice, în incinte şi în orice alte locuri, atât în timpul deplasării, cât şi în timpul staţionării vehiculului asigurat, asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de răspundere prevăzută în contractul RCA pentru:
b) prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat;
c) prejudiciul produs prin fapta lucrului, când prejudiciul îşi are cauza în însuşirile, acţiunea sau inacţiunea vehiculului, prin intermediul altui lucru antrenat de deplasarea vehiculului, prin scurgerea, risipirea ori căderea accidentală a substanţelor, materialelor sau a obiectelor transportate;

(4) Prevederile alin. (3) lit. b) se aplică inclusiv în cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:
c) nu a respectat obligaţiile legale cu privire la starea şi siguranţa vehiculului respectiv.

Edited by 0v1d1u, 03 February 2024 - 21:55.

alexupb

alexupb

Junior Member

Vizualizare mesajcosmindaniel12, pe 03 februarie 2024 - 19:57, a scris:

Ne-am dat naibii... E "dificil" păgubitul pentru că vrea ca mașina nouă (în garanție) să fie reparată corect în reprezentanță! Tu în locul lui ai vrea ca mașina ta nouă să fie chituită și vopsită la colțul străzii?
Păgubitul "dificil" ar trebui să se prezinte la Poliție în 24h, fără amiabilă.
Aveti si voi dreptate dar aici este vorba de o dauna foarte minora. Vopseaua nu este afectata,  este f f putin indoita muchia aripii, se observa decat daca te uiti cu atentie si sti unde sa o cauti.
Ma rog, nimeni nu ar fi bucuros in situatia asta dar totusi sa schimbi aripa pentru asta mi se pare putin ciudat...dar ce sa zic, este lucrul omului...

Vizualizare mesaj0v1d1u, pe 03 februarie 2024 - 21:54, a scris:

De reparat o poți repara pe RCA:
Asta ar fi bine, in acest caz s-ar putea repara la reprezentanta.

Dar cum se poate repara pe RCA? Daca declaram pe amiabila ca dauna a fost facuta de bara, nu este respins dosarul? Soferul risca amenda?
Sa declare in amiabila ca a lovit direct cu spatele, iarasi nu cred ca este ok - asiguratorul banuiesc ca se uita la dauna si isi poate da seama usor ca nu era posibil sa o faci cu spatele altei masini.

Ma mai gandesc la o "solutie": daca in amiabila soferul declara ca in timp ce parca, pasagerul din dreapta (un copil) a deschis usa si a atins cealalta masina - este mai sigur sa aprobe amiabila/dosarul de dauna ? Mai jos este o discutie si inteleg ca ar fi avut sorti de izbanda o asemenea amiabila.

https://forum.softpe...re/page__st__36

Edited by alexupb, 04 February 2024 - 12:17.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Se poate face amiabila, doar ca vinovatul considera ca paguba e prea mica (normal, ca nu e a lui). Formularul are o zona pentru schita, unde se poate exersa talentul artistic, dar si o zona de observatii, unde se poate exersa talentul literar.

pustiu_22

pustiu_22

Senior Member

Daca vopseaua nu a fost atinsa si indoitura este mica, poate se inteleg intre ei ai incearca la o firma specializata PDR! Daca se duce la reprezentanta si cere vopsirea elementului, in timp, sigur vor aparea diferente de nuanta, ceea ce nu cred o sa-i faca placere!

"Tinichigerie PDR (paintless dent repair) reprezinta procesul prin care indoiturile din caroseria oricarui tip de automobil sunt inlaturate, fara revopsirea elementului. Se aplica atat panourilor din aluminiu, cat si celor din otel. Exista o gama foarte larga de indoituri auto si avarii care pot fi inlaturate, atat timp cat vopseaua initiala nu a fost afectata."
Cauta si tu exemple/filmulete PDR cu google...

Edited by pustiu_22, 04 February 2024 - 20:35.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate