Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

alexbowwow

alexbowwow

Member

• Grup: Members
Azi "am facut si eu cunostinta" cu un domn din vina lui.
Am facut amiabila si am 2 intrebari:
-in cat timp ma pot duce sa repar masina?
-daca am doar niste mici zgarieturi pe bara+lipseste jumatate din portiunea aia lucioasa/reflectorizanta rosie(e sub far si nu se aprinde-ma rog cu mult sub far-nu imi vine in minte exact termenul acum) si eu consider ca nu are rost sa o repar, sunt totusi obligat sa o fac?

Multumesc!

tioopedi

tioopedi

Senior Member

• Grup: Senior Members
La urmatorul ITP vei avea "respins" cu termen 14 zile . Remediere si revenire inspectie.

Edited by tioopedi, 12 May 2023 - 15:25.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Pentru niste zgarieturi pe bara si o bucata de panou refletorizant?
Si daca imi da respins, pot sa o fac atunci pe asigurarea lui? Atunci fiind prin 2024 daca nu ma inseala memoria-atunci imi expira ITP-ul.

Naijax

Naijax

Guru Member

Cum ai luat carnetu' ? Posted Image

Accidentul se declara la asigurator in termen de 15 zile
Daca ai depasit termenul = se poate refuza plata asigurarii = o faci pe banii tai

Spor Posted Image

petrepavlov

petrepavlov

Junior Member

• Grup: Junior Members
Cel mai bine e sa remediezi inainte de urmatorul ITP. Probabil poti face solicitare de reparatie in regim propriu, iar asigurarea iti deconteaza o suma forfetara in baza pozelor. Sper, cel putin asa a fost la o dauna de apartament recenta pe care am avut-o.

In unele cazuri doar un polish rezolva zgarieturile. Pentru chestii mai adanci, ca sa nu iti bati capul poti cumpara un spray exact pe vopseaua masinii. La un Logan stiam cum gasesti codul vopselii. La alte marci insa ar trebui cautat.

alexbowwow

alexbowwow

Member

In regula si daca vreau sa o repar cum procedez?
Cu ce ma prezinta la reprezentanta?
Cum declar la asigurator ca am fost lovit usor? E-mail? Le trimit ceva poze?

Naijax

Naijax

Guru Member

Mergi personal si in persoana la sediul asiguratorului cu amiabila'n mana + masina din dotare si ... mai departe vezi acolo

mannick

mannick

Senior Member

Masina de tavaleala a unuia dintre copii a fost lovita de vreo 5-6 ori, are obiceiul si o parcheaza intr-un loc foarte expus, am avut 3 amiabile, o aripa fata ravasita destul de rau, niste zgarieturi pe laterale si o pocnitura usoara in spate, nu am timp sa umblu pentru prostii de-astea pe la asigurator si nu era nimic care sa faca masina nesigura, si-a luat ITP ul de fiecare data fara probleme si si-a facut datoria cu brio pana cand s-a transformat intr-un tichet rabla. La ce spui tu ca ai acolo, daca nu esti maniac cu detailingul, poti sa-ti vezi linistit de treaba.

Edited by mannick, 12 May 2023 - 15:52.

icename

icename

Member

Mai, oameni buni, voi cum va descurcati in viata?

Nu esti obligat sa o repari, unii ausiguratori ofera o suma de bani pagubitului pentru reparatie in regie proprie.

Afla care este emitentul politei RCA a soferului vinovat si intra pe site-ul lui. O sa ai acolo afisata toata procedura. Ideea este ca trebuie sa-l anunti in cateva zile, de obicei in 5.

Sau scrie aici cine este asiguratorul si cautam noi pentru tine procedura.

Si nu te mai speria, nu este ceva complicat.

Edited by icename, 12 May 2023 - 15:55.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Am polita cu decontare directa, prin urmare am facut deja la asiguratorul meu demersurile direct pe site-adica am declarat accidentul.

victord36

victord36

Senior Member

alexbowwow, on 12 mai 2023 - 15:33, said:

In regula si daca vreau sa o repar cum procedez?
Cu ce ma prezinta la reprezentanta?
Cum declar la asigurator ca am fost lovit usor? E-mail? Le trimit ceva poze?
Tu ca vinovat de accident (tu spui altceva,eu asta am inteles),n-ai ce cauta la asigurator doar daca vrei sa afli la ce bonus malus ai cazut (daca aveai de unde).Amiabila tine loc de autorizatie de reparatii.Succes!

alexbowwow

alexbowwow

Member

Nu eu sunt vinovatul de accident.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Ai un catadioptru la nivelul barii din spate spart. Exclus sa ai reflectorizant sub far. Faci comanda de piesa si o inlocuiesti. E pana in 50 lei plasticul ala. Se poate si pe asigurarea vinovatului cu tot cu revopsire bara.

Edited by Leo2006, 12 May 2023 - 16:18.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Ce asigurator are ăla? Mergi la asigurător orice ar fi. De curiozitate, i ai făcut poze la buletin vinovatului? I ai luat un număr de telefon? Am fost în situația ta și mi au trebuit datele lui personale, l am sunat și le a adus. Eram curios dacă era un moft al servicelui sau îți vor trebui și ție.

Edited by stefan0011, 12 May 2023 - 16:56.

alexbowwow

alexbowwow

Member

Asirom. Am poze dupa toate actele+telefon mobil. Din moment ce am decontare directa, nu mai trebuie sa ma duc la Asirom.

Edited by alexbowwow, 12 May 2023 - 17:01.

stefan0011

stefan0011

Active Member

Ești  boier, ca ai decontare directa și ca ala nu e la vreo firma fantoma asigurat. N ai niciun motiv sa nu ți repari masina calumea. Sau  Dacă zici ca sunt avarii minore, îți dădea ala 2-300 lei și nu mai făceați amiabila.

horhescu

horhescu

Active Member

mergi la constatare la asigurator si cere sa o faci in regie proprie, iti vor fi decontate costurile pieselor avariate.

mai departe alegi tu ce faci, o repari mai ieftin sau o lasi asa, dar au sume generoase. pt o aripa de golf 4 un pic agatata am luat 2600 RON si am indreptat-o in parcare.

Edited by horhescu, 12 May 2023 - 17:59.

asffga

asffga

Member

Teoretic trebuie reparata in 30 de zile de la incident sau de la emiterea autorizatiei de reparatie.
Nu te obliga nimeni sa folosesti asigurarea daca tu consideri ca n-ai daune ce trebuie reparate. La daune de tipul asta se face amiabila doar de dragul de a avea o hartie la mana in cazul in care face un politist un exces de zel la o oprire "de rutina", sau mai bine zis oprire cu pretext fals.

horhescu, on 12 mai 2023 - 17:57, said:

mai departe alegi tu ce faci, o repari mai ieftin sau o lasi asa, dar au sume generoase. pt o aripa de golf 4 un pic agatata am luat 2600 RON si am indreptat-o in parcare.
Ciudata alegerea asiguratorului, in sensul de generoasa. Ti-au dat inlocuire element ca era indoita grav, ca tu dupa aia ai fost multumit sa o indrepti cu ciocanul si sa circuli cu ea avariata si sa risti sa dai in altele e problema ta, asta nu inseamna ca e chiar legal ce ai facut. Oricum un golf4 arata ca dupa accident din cauza varstei, niste busituri pe golf4 nu fac nici o diferenta la aspect.
Pentru ce zice el asigurarile dau maxim 800 lei, variaza putin in functie de masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate