Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Incident usor, posibil frauda?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

FunkBlack

FunkBlack

Junior Member

• Grup: Members
CONTEXT:
A venit timpul pentru asigurare, si am observat ca a scazut clasa bonu-malus a lui taica-miu (asigurarile se fac pe numele lui)
Am cerut dosar de daune de la AIDA.info, o masina figureaza ca a cauzat prejudicii cu 2 ani si ceva in urma de care nu isi amintea nimeni initial.
Am avut o suspiciune, am cautat poze de la acea data, se potriveste cu un incident ce l-am avut atunci:

Eu la volan cu o pasagera in varsta, ma aflu pe banda 2, seara, aceasta deschide usa (da, de pe banda 2 Posted Image, fara sa anunte) si un alt participant la trafic se opreste in dreptul acesteia sustinand ca i-a lovit masina. Masina dansului avea o urma pe portiera, insa nu se potrivea cu forma caroseriei masinii mele. Omu agitat, a inceput sa scuipe lumea, politia chemata etc..
A doua zi de dimineata m-am dus la politie si am declarat ce s-a intamplat, au facut poze la portiera mea (nu era vizibila nici o urma sau zgarietura pe aceasta) si am plecat.
Ce date am declarat eu in procesul verbal, din ce imi amintesc de atunci, au fost doar datele mele, nu si ale proprietarului masinii, pe numele caruia era facuta asigurarea (Euroins).
Conform dosarului de daune el a fost despagubit doua luni mai tarziu.

• Ce nu am inteles eu: Cum a putut omul acela sa fie despagubit fara datele personale ale tatalui meu (proprietarul masinii in care ma aflam eu), sau a seriei de sasiu a masinii mele. Nu mi s-a aduns niciodata la cunostinta starea dosarului.

adisz

adisz

Targu Mures

• Grup: Senior Members
Si de ce nu intrebi acolo unde trebuie, adica unde s-a derulat dosarul?
Ai impresia ca la problema ta are cineva un raspuns eligibil aici pe forum?

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

Cine si care efrauda?

Naijax

Naijax

Guru Member

Dupa numarul de inmatriculare dom'le
Pe polita se trece numarul de inmatriculare sau/si, seria de sasiu

Cu astea te gasesc astia imediat - sau ma rog ... l-au "gasit" pe tatal tau

Crezi ca-s asa fraieri ?

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View PostFunkBlack, on 11 mai 2023 - 17:56, said:

.....A doua zi de dimineata m-am dus la politie si am declarat ce s-a intamplat......Ce date am declarat eu in procesul verbal, din ce imi amintesc de atunci, au fost doar datele mele, nu si ale proprietarului masinii, pe numele caruia era facuta asigurarea (Euroins)......

cel mai probabil nu-ti mai amintesti tu totul. aproape sigur ti-au cerut acolo si actele masinii ca sa-ti verifice valabilitatea itp-ului si a rca-ului

Edited by _Smiley_, 11 May 2023 - 18:33.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Iti amintesti gresit.

In declaratie pe care o dai la Politie (Biroul Accidente Usoare) trebuie sa completezi seria, numarul si valabilitatea politei RCA precum si numele asiguratorului. Pe langa asta declari numarul masinii dar si numele proprietarului, asa cum apare in talon.

Politia nu ar fi acceptat declaratia fara datele astea. Oricum, dupa ce completezi tu declaratia ei iti iau actele sa verifice daca ce ai scris e corect.

Pagubitul (sau asiguratorul lui) a obtinut datele de la Politie.

abac

abac

Guru Member

Poate a avut omul asigurare cu decontare directa. Adica asigurarea lui i-a reparat dauna, dupa care asiguratorul lui s-a indreptat spre asiguratorul tau si si-a primit banii.

Tu nu trebuie si nici nu ai dreptul sa iti dai sau nu acordul pentru o despagubire RCA. D-aia nici nu te-a intrebat nimeni nimic.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Asa e cand RCA se face pe numele altuia. Soferul devine brusc mai neatent si uituc.

florinellll

florinellll

Senior Member

Felul cum a relatat incidentul este dubios
Semnul lasat pe masina pagubitului  nu se potrivea cu usa vinovatului,esti sofer si nu stii daca sa intamplat sau nu ... !!!????
""Tuin pix""Posted Image

Edited by florinellll, 12 May 2023 - 05:08.

Tarzy

Tarzy

Senior Member

Frauda (morala) exista .... sa asiguri masina folosita de tine in numele altei persoane ( chiar ruda fiind)

phoenix76

phoenix76

Active Member

Acolo s-a intocmit un proces verbal de constatare. Daca in procesul verbal scria ca usa ta a lovit cealalta masina, tu apari vinovat. Si probabil ai semnat. Trebuia sa citesti ce semnezi. Sau daca erai convins ca nu este vina ta, solicitai agentului o verificare amanuntita, si cereai sa se specifice in proces ca nu recunosti fapta.
Probabil pagubitul a avut mult tupeu si te-a facut, cum se zice.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Ma bucur ca ii va creste asigurarea tatalui tau

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View Postabac, on 11 mai 2023 - 23:44, said:

....Tu nu trebuie si nici nu ai dreptul sa iti dai sau nu acordul pentru o despagubire RCA. D-aia nici nu te-a intrebat nimeni nimic.
aici te inseli.
e decizia vinovatului cum rezolva problema. poate are un service auto si repara efectiv pagubele, sau poate vrea sa le plateasca direct. e obligat sa aiba o polita rca valabila, dar nu e obligat sa o si foloseasca.

marmota_vasi

marmota_vasi

Member

View PostFunkBlack, on 11 mai 2023 - 17:56, said:

CONTEXT:
.... o masina figureaza ca a cauzat prejudicii cu 2 ani si ceva in urma de care nu isi amintea nimeni initial....

Eu la volan cu o pasagera in varsta, ma aflu pe banda 2, seara, aceasta deschide usa (da, de pe banda 2 Posted Image, fara sa anunte) si un alt participant la trafic se opreste in dreptul acesteia sustinand ca i-a lovit masina. Masina dansului avea o urma pe portiera, insa nu se potrivea cu forma caroseriei masinii mele.

Daca nu ti-ai amintit 'initial' ca ai fost la Politie sa dai declaratie , inseamna ca s-au intamplat mai multe evenimente intre timp, si acesta era unul minor...
Mentionezi cuvantul frauda : cred ca ai dreptate , dar frauda nu e acolo unde sugerezi tu...

abac

abac

Guru Member

View Post_Smiley_, on 12 mai 2023 - 05:58, said:

aici te inseli.
e decizia vinovatului cum rezolva problema. poate are un service auto si repara efectiv pagubele, sau poate vrea sa le plateasca direct. e obligat sa aiba o polita rca valabila, dar nu e obligat sa o si foloseasca.

Nope, nu ai niciun fel de putere de decizie daca persoana afectata in accident foloseste asigurarea ta sau nu. Este intre acea persoana si asiguratorul tau. Iar asiguratorul tau nu are de ce sa te intrebe daca esti de acord sa il plateasca pe pagubit sau nu, acesta (asiguratorul) este obligat de lege sa il despagubeasca pe pagubit.

Ti-am pregatit putina lectura mai jos.

DUPĂ ACCIDENT, CINE ȘI CUM MĂ AJUTĂ CU DESPAGUBIREA

Dacă aţi fost păgubit în urma unui accident produs de un vehicul,
trebuie să vă adresaţi asigurătorului la care vehiculul care a
produs dauna este asigurat
, cu procesul-verbal de constatare
și/sau autorizaţia de reparaţie eliberate de poliţie sau, după caz,
cu formularul „Constatare amiabilă de accident”.
Pentru deschiderea dosarului de daună vă puteţi adresa oricărei
unităţi teritoriale a asigurătorului respectiv, indiferent de unitatea
care a emis poliţa. Asigurătorii RCA au obligaţia de a publica
pe site și de a actualiza periodic toate datele necesare care
să permită persoanelor păgubite accesul direct la informaţiile
privind procedura de avizare și constatare a daunelor, precum
și informaţii privind personalul de specialitate responsabil cu
desfășurarea activităţii de constatare și lichidare a daunelor auto.

https://asfromania.r...es/Ghid_RCA.pdf

Asadar, cand sunteti implicati intr-un accident rutier, iar vinovatul o arde cu "nu iti dau asigurarea", raspunsul corect este: "mars ma de-aici cu fituica ta."

Edited by abac, 12 May 2023 - 07:43.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

View Post_Smiley_, on 12 mai 2023 - 05:58, said:

aici te inseli.

Salut

Legea 132/2017 (Capitolul V, Obligatiile asiguratului, Art. 16) te contrazice:

Asiguratul transmite partii prejudiciate, la cererea acesteia, informatiile necesare pentru formularea pretentiilor de despagubire [...] in special numele, prenumele si adresa ale persoanei care a condus vehiculul asigurat in momentul producerii daunei; numele, prenumele si adresa sau denumirea, sediul contractantului ori asiguratului vehiculului; denumirea, sediul asiguratorului RCA care a emis contractul RCA, seria si numărul contractului RCA, precum si numarul de inmatriculare/inregistrare al vehiculului asigurat ori numarul de identificare al acestuia

Deci nu este la latitudinea vinovatului cum rezolva problema. Partile se pot intelege amiabil fara ca paguibitul sa formuleze pretentii de despagubire catre asiguratorul vinovatului. Dar asta numai daca pagubitul vrea.

gushpi

gushpi

cârcotaș

View PostDon_Costica, on 12 mai 2023 - 04:35, said:

Asa e cand RCA se face pe numele altuia. Soferul devine brusc mai neatent si uituc.

Moș_Costică..., nu ești matale deloc „umpic” nebun! :P

richi_e

richi_e

Senior Member

probabil ca celalalt sofer a mers la politie, acolo unde ai fost si tu, si politistul a tras concluzia in defavoarea ta! (avea deja declaratia si actele tale)!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate