Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Montare TV mare pe perete din gips carton

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Era de asteptat sa gasim ceva ingenios la americani, ca asta e domeniul lor de expertiza, peretii pe cadre de 2x4 (toli). Nu vad nici o diferenta fata de ancorele discutate aici, doar ca pot fi montate de pe o singura parte, in caz ca nu ai acces de partea ailalta a peretelui. Ancora tip 'ac de albina' :)

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt si la noi toggle-uri, dar de obicei le gasesti pe cele metalice si daca pui asa ceva ar trebui sa iei la bomfaier capatul de surub la fiecare punct de fixare in parte. Sunt bune la mobilier de baie suspendat sau alte povesti, dar aici e overkill.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 11 mai 2023 - 09:49, said:

Daca te hotarasti sa folosesti ancore (care sa patrunda pana de partea cealalta a peretelui) iti recomand sa le solidarizezi cu un profil metalic (platbanda zincata de 2-3 mm grosime sau similar), pentru a 'lucra' impreuna suruburile. Asta deoarece nu vei nimeri cu toate gaurile in cadrul metalic de rezistenta al peretelui. In camera unde vine montat teveul ai dispozitivul lui de prindere (care uneste suruburile), iar de partea cealalta a peretelui vei avea o ranforsare cu platbande (care trebuie mascata ulterior cu un tablou, ceva).

Nu cred ca e nevoie de ranforsare, dublurile astea molly tin vreo 20kg cel putin per bucata, la mine vor fi 4 prinderi, deci sarcina se imparte, 6-7kg cred ca nu e vreo problema pe fiecare din ele. Nu pot prinde suportul in cadrul metalic fiindca ar insemna sa pozitionez TV-ul mult prea in lateral fata de locul unde trebuie pus si ar arata aiurea, in plus suportul nu e asa de lung incat sa prind concomitent 2 cadre, deci practic pe una din parti ar fi tot numai in rigips prinderea.

#22
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postphoenix76, on 11 mai 2023 - 05:41, said:

Te poti inspira de aici:

( Uita-te la film, nu la fatuca aia )
Desi in clip se prezinta o reparatie a peretelui, la un moment dat se adauga pe interior o scandura de lemn. Metoda cu scandura am folosit-o pentru fixarea unui rack de retea, care este destul de greu. Gaurile in perete le-am dat in asa fel incat sa pice in spatele rackului, am adaugat scandurile, am fixat rackul si gata. Nici n-am mai astupat decuparile din perete, acestea fiind mascate de rack.
Poti folosi la ce ai tu nevoie.
Off topic
Stie sa lucreze cu .....ciocanu' Posted Image

Edited by florinellll, 11 May 2023 - 12:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate