Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Montare TV mare pe perete din gips carton

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005
As, bun. Se da un TV de vreo 24kg fara stand, care va trebui montat pe un perete sandwich, pe fiecare parte avand 2 foi de gips carton de 12mm (deci 24mm in total) intre care e pusa vata pentru izolatie fonica.

Am cautat pe Google si YT si am gasit o gramada de variante dar aparent toate testele sunt facute pe o singura placa, deci dibluri care trebuie sa mearga la fix pe grosimea de 12mm. Intrebarea e: care e cea mai indicata varianta de montaj in cazul asta specific?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,974
  • Înscris: 02.08.2021
Ai putea să pui niște dibluri lungi care să intre în peretele real.
Acum am vazut ca este perete exclusiv din rigips. Încearcă să nimerești în profile cu diblurile dacă se poate.
S-ar putea să țină, nu știu ce să zic. Eventual în interiorul peretelui să bagi niște profile pe care să le fixezi pe profilele deja puse.
Dar asta înseamnă să găurești peretele ca să bagi un profil, eventual schimbată o bucată de rigips.

Edited by Valy_User, 10 May 2023 - 20:05.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Cumpara un TV care sa fie cat peretele de lung.
Sau cauta sa te prinzi de profilele metalice in care sunt prinse placile de rigips.

#4
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am prins tv-ul de 65 inchi cu dibluri fluture, am nimerit cateva si in profilul de aluminiu, de 2 ani sta fara probleme.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Pune linistit cu dibluri molly. La 24 de kg ajung si 2, dar pune 4 sa fii linistit. Sau cauta sa nimeresti cu 2-3 suruburi montantii de tabla, caz in care nu mai conteaza restul.

Daca vrei sa gasesti montantii ia blitzul de la telefon, lipeste de perete si o sa te prinzi unde e linia pe care trebuie sa cauti suruburile cu un magnet.

Dar, la modul general, cum placa de rigips se tine de perete pentru ca tin suruburile in ea, cam la fel e si cu tv-ul prins de placa tot in suruburi.

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

 AWE, on 10 mai 2023 - 19:51, said:



Am cautat pe Google si YT si am gasit o gramada de variante dar aparent toate testele sunt facute pe o singura placa, deci dibluri care trebuie sa mearga la fix pe grosimea de 12mm. Intrebarea e: care e cea mai indicata varianta de montaj in cazul asta specific?
Cauti dibluri la care partea fixa sa fie mai mare, sa strângă pe ambele foi de rigips. De exemplu 8 x 65

https://www.dedeman....65-mm/p/5000585

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

 Valy_User, on 10 mai 2023 - 19:58, said:

Încearcă să nimerești în profile cu diblurile dacă se poate.
S-ar putea să țină, nu știu ce să zic. Eventual în interiorul peretelui să bagi niște profile pe care să le fixezi pe profilele deja puse.

Varianta sa distrug peretele cade din start, e proaspat zugravit cu ceva destul de scump Posted Image Montantii sunt dispusi in asa fel incat ar trebui sa mut suportul TV in alta positie si ar arata ca naiba, in plus ar fi prins in 1 montant si restul rigips, tot nu e grozav.

 sebulbus, on 10 mai 2023 - 20:16, said:

Pune linistit cu dibluri molly.

M-am uitat dupa dibluri molly care sa se potriveasca dar cam toate par sa "stranga" aripioarele alea tot in zona de 12-15mm de grosime placa, inca n-am gasit care sa aiba partea aia din perete mai lunga.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,974
  • Înscris: 02.08.2021
Cele mai sigure mi se par astea: https://www.hornbach...e-fals/8229606/

#9
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
In postul de deasupra celui al tău ai link la un astfel de diblu molly. Uite și fișa tehnică unde poți vedea că strâng până la 11-32mm.

https://i.dedeman.ro...ub-molly_1_.pdf

Vezi pe unde il poți găsi.

Edited by dcr, 10 May 2023 - 20:44.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Se gasesc pentru doua randuri de placi grosime fara probleme in bricolaje.

#11
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
omul are la dispozitie doar o placa de rigips.  Doar o parte a peretului

sunt 2 variante care o sa tina fara probleme

dibluri TOX acrobat -https://www.hornbach.ro/p/ancore-metalice-cu-surub-tox-acrobat-o8x38-mm-filet-metric-m4-50-bucati-pentru-perete-fals/8229624/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vNExi-oosPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



dibluri Standers  -https://www.leroymerlin.ro/produse/dibluri/940/diblu-cu-surub-standers-basculant-pentru-gips-carton-4-x-100-mm-set-2-buc/36388

Edited by andrei_221, 10 May 2023 - 22:45.


#12
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Te poti inspira de aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w5h1RSyfZoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
( Uita-te la film, nu la fatuca aia )
Desi in clip se prezinta o reparatie a peretelui, la un moment dat se adauga pe interior o scandura de lemn. Metoda cu scandura am folosit-o pentru fixarea unui rack de retea, care este destul de greu. Gaurile in perete le-am dat in asa fel incat sa pice in spatele rackului, am adaugat scandurile, am fixat rackul si gata. Nici n-am mai astupat decuparile din perete, acestea fiind mascate de rack.
Poti folosi la ce ai tu nevoie.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Cu dibluri molly am montat si eu, destul de greu televizorul si suportul si nu am avut nici o problema. Apropo, am doar o foaie de gipscarton. Avantajul suportului meu este ca se poate prinde in multe suruburi, eu am folosit 4 dar daca as fi considerat ca sunt prea putine puteam pune 6 sau chiar 8.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 andrei_221, on 10 mai 2023 - 22:44, said:

omul are la dispozitie doar o placa de rigips.  Doar o parte a peretului
Nu.


 AWE, on 10 mai 2023 - 19:51, said:

...un perete sandwich, pe fiecare parte avand 2 foi de gips carton de 12mm (deci 24mm in total)...

Există dibluri pentru perete dublu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dapLqUutxm4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 11 May 2023 - 07:57.


#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Merge fara probleme cu ancore pentru gipscarton (Moly) dar sa ai grija cand cumperi clestele sa fie potrivit pentru ancorele pe care le cumperi.
Cel mai bine testezi clestele la fata locului cand cumperi ancorele.
Daca pui 4-5 sus si 4 jos sta acolo 100 de ani.
Inca o chestie de care m-am lovit la o astfel de montare este pozitionarea mufelor televizorului.
Daca sunt pe spate e bine sa iei cablu HDMI la 90 grade, mufa antena tot la 90 grade, daca sunt pe laterala nu sunt probleme.

Edited by xymzar, 11 May 2023 - 08:11.


#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Daca te hotarasti sa folosesti ancore (care sa patrunda pana de partea cealalta a peretelui) iti recomand sa le solidarizezi cu un profil metalic (platbanda zincata de 2-3 mm grosime sau similar), pentru a 'lucra' impreuna suruburile. Asta deoarece nu vei nimeri cu toate gaurile in cadrul metalic de rezistenta al peretelui. In camera unde vine montat teveul ai dispozitivul lui de prindere (care uneste suruburile), iar de partea cealalta a peretelui vei avea o ranforsare cu platbande (care trebuie mascata ulterior cu un tablou, ceva).

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Si mai important, sa iti iei suport cu snururi pentru sigurantele care tin elementele de pe spatele tv-ului sa nu zboare de pe piesa prinsa de perete. Nu cu suruburi lungi.

#18
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Nu știu dacă se găsesc și la noi, sau care e numele. La americani se numesc snaptoggle. Au sarcina destul de mare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYsDrY7L3G8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate