Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Sapa peste instalatia electrica.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Salut,am tras cablurile copex la instalatia electrica  pe jos FARA SAPA,ele sunt prinse in banda obo in placa/mozaic cu dibluri.

Cum sa procedez sa trag sapa peste ele? ce sapa sa folosesc pe baza de ciment? asta autonivelalta e scumpa rau,ar fi cam 12m2 cu tot cu bucatarie 6m hol 6m bucatarie

am vazut asta https://www.bricodep...qRoCrqoQAvD_BwE

25kg 13 lei.

Eu am tras copex de 11 (6 tuburi/circuite),ar trebuit sa inalt cu aproximativ 1cm, sa il duc la nivelul copexului.

Ma gandeam sa pun sapa din asta sa imi cumpar un dreptar/nivela cu laser si sa il trag eu pana la copex,Vreau sa imi pun gresie dupa peste,dar o sa chem mester la gresie.

Nu stiu daca am procedat corect ca am tras cablurile inainte de sapa sau nu habar nu am, Am destul spatiu de la mozaic la usa de la intrare am masurat si am 2cm, deci ar merge sapa de 1 cm + 1 cm gresie.

in bucatarie am tot asa gresie,ma gandesc sa o dau jos si pe ea,nu prea imi place si sa vin cu gresia de pe hol pana in bucatarie dintr'o bucata sa arate frumos.

Cum sa procedez? ce imi recomandati? Ati mai facut asa ceva?Trebuie neaparat mester sa traga o sapa? sau ma pot descurca eu,nu am poze o sa pun maine cand ma duc aolo sa vedeti despre ce este vorba,multumesc.

Edited by Ravenscar17, 10 May 2023 - 19:24.


#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
polistiren extrudat 2cm + plasa fibra de sticla + 3 maini de adeziv polistiren.

#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
este bine cum ai facut.
Torni sapa peste copexuri si pe urma pui gresie.
Eu recomand si extrudat plus inca o sapa

#4
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 mihai93, on 10 mai 2023 - 20:44, said:

polistiren extrudat 2cm + plasa fibra de sticla + 3 maini de adeziv polistiren.


m-am gandit si eu la extrudat? dar merge? daca pun gresie peste? ma gandeam si eu sa pun exttrudat de 1 cm sa fie la nivel cu copexul si sa ii dau cu adeziv de faianta peste,dar daca o pun in frigider? un cuier ceva pe hol? nu o sa se lase gresia daca o pun peste polistiren?

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

 Ravenscar17, on 10 mai 2023 - 20:47, said:

m-am gandit si eu la extrudat? dar merge? daca pun gresie peste? ma gandeam si eu sa pun exttrudat de 1 cm sa fie la nivel cu copexul si sa ii dau cu adeziv de faianta peste,dar daca o pun in frigider? un cuier ceva pe hol? nu o sa se lase gresia daca o pun peste polistiren?
eu am intr-o locatie in jur de 35 mp asa si nu au fost probleme gen sa se crape gresia, dar din cauza vibratiilor in unele locuri chitul dintre rosturi a sarit ( probabil daca as fi luat ceva chit flexibil nu era problema)
PS: placile de gresie sunt de 11 mm grosime si au dimensiunea 60x120 cm

Edited by mihai93, 10 May 2023 - 20:51.


#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006

 Ravenscar17, on 10 mai 2023 - 20:47, said:



m-am gandit si eu la extrudat? dar merge? daca pun gresie peste? ma gandeam si eu sa pun exttrudat de 1 cm sa fie la nivel cu copexul si sa ii dau cu adeziv de faianta peste,dar daca o pun in frigider? un cuier ceva pe hol? nu o sa se lase gresia daca o pun peste polistiren?

nu poti sa pui polistiren direct peste copexuri. trebuie sapa la nivel, extrudat si alta sapa.

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

 andrei_221, on 10 mai 2023 - 20:51, said:


nu poti sa pui polistiren direct peste copexuri. trebuie sapa la nivel, extrudat si alta sapa.
dar poate decupa polistirenul in dreptul copexurilor?

#8
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
pai nu pun peste pun langa el decupez unde e copex si peste copex o sa dau adeziv de faianta/polistiren sa aduc la nivel cu polistirenul,sugerati sa pun si plasa peste polistiren si sa dau 2-3 straturi de adeziv? si dupa pun direct gresia? sau sa ii dau o sapa autonivelanta dupa cele 2-3 straturi de adeziv?

Edited by Ravenscar17, 10 May 2023 - 20:59.


#9
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Teoretic da, practic e munca de chinez bătrân, mai repede tragi sapă si gata.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Polistirenul se decupeaza in zona tuburilor de la instalatia electrica.
Peste polistiren se toarna shapa.

Daca e casa pe pamant si n-ai pus 10 cm polistiren extrudat o sa regreti.

O izolare si mai buna se obtine daca polistirenul se pune in 2 straturi. Primul strat decupat pe langa tuburi, santurile se niveleaza cu nisip si apoi al doilea strat de polistiren peste care se toarna shapa.

Attached Files



#11
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
sapa la nivel peste copex... extrudat si sapa. Cel mai sanatos. restul sunt complicatii inutile.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andrei_221, on 10 mai 2023 - 21:04, said:

sapa la nivel peste copex
E mai simplu de pus polistiren decat de turnat shapa si mai castigi si la izolare.

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 andrei_221, on 10 mai 2023 - 21:04, said:

sapa la nivel peste copex... extrudat si sapa. Cel mai sanatos. restul sunt complicatii inutile.
Ceva de genu voiam si eu tot asa 1-1.5cm polistiren sa acopere cablurile si apoi polistiren extrudat peste sa nivelez,dar imi este frica sa nu ma trezesc la vecinul de jos fiindca eu stau la et.3

La mine vreau sa nivelez tot apartamentul si trebuie sa ridic vreo 4cm.

Sugestii?

Vreau sapa pana la nivel de copex si de acolo sa ridic cu polistiren extrudat.Peste tot inafara de baie va fii pus parchet de 10mm cam asta e ideea.

Attached Files


Edited by ZIGZAG20, 10 May 2023 - 21:16.


#14
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 kolfleading, on 10 mai 2023 - 21:04, said:

Polistirenul se decupeaza in zona tuburilor de la instalatia electrica.
Peste polistiren se toarna shapa.

Daca e casa pe pamant si n-ai pus 10 cm polistiren extrudat o sa regreti.

O izolare si mai buna se obtine daca polistirenul se pune in 2 straturi. Primul strat decupat pe langa tuburi, santurile se niveleaza cu nisip si apoi al doilea strat de polistiren peste care se toarna shapa.


e in bloc comunist, as putea pune maxim 1 cm de polisistiren , nu pot mai mult . cu tot cu gresie sa ridic maxim 2.5 cm. (cu tot cu sapa adeziv) sa pot as deschid usa la intrare:)) la usi nu e problema oricum le schimb dupa si le fac la nivel,dar nu am chef sa schimb si usa la intrare:))

dar asta ma tem nu este cam subtire de 10mm extrudat ?

@ZIGZAG20 tot la 3 stau si eu 3/4, al meu este din placi, e gros tare intre vecini nu prea ai cum,ai fier beton la placi.

Edited by Ravenscar17, 10 May 2023 - 21:16.


#15
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 22.12.2006
e bu si extrudat de 10 mm, decat deloc. Face diferenta

#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Pai placi am si eu.Maine o sa fac un video si o sa deschid un topic separat.


@Ravenscar17 eu inteleg dar gandest-te cat este load-ul pe placi la 61mp2 cu sapa de peste 2cm,man nu ma risc. maxim 1.5cm peste tot sapa si de acolo nivelez cu polistiren extrudat si poate la sfarsit o sapa de autonivelare

Gandeste-te 4cm de sapa peste 60mp2 apoi peste de autonivelare plus parchet de 10mm mi-e frica boss :)) .

Edited by ZIGZAG20, 10 May 2023 - 21:21.


#17
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
oricum eu azi am terminat instalatia electrica trebuie sa astup tot ce este pozat prin toata casa sa gletuiesc frumos si dupa ma apuc de sapa,sa nu merg peste polistiren cat am lucrari in alte camere

#18
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
De ce nu ai facut santuri prin mozaic/sapa veche sa pui copexul? Inaltimea la blocuri e oricum mica te mai ridici cu 3-4 cm dai cu capul in lustra.
Si eu vreau sa mai trag niste circuite de priza, dar voi scoate gresia/parchetul existent si voi sapa santuri ca sa nu ma inalt foarte mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate