Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Montaj polistiren pe toata suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
Buna ziua,

Doresc sa montez pe o casa care este deja tencuita polistiren de 10cm si ca metoda de lipire sa fie pe toata suprafata intinzand cu gletiera tip pieptan. Doresc sa stiu mai intai trebuie sa aplic adeziv si pe perete sau pot lipi direct placa de polistiren cu adeziv ?

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Eu am procedat ca la faianta, am pieptanat si suportul si placa.

#3
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Depinde de suprafața de suport, adică de fațada actuală.
Dacă permite întinderea adezivului pe ea, atunci nu mai are rost să pui adeziv și pe placa de polistiren.
Adică, pentru ce?

#4
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru contact bun ideal ar fi pe ambele. Pe o parte la "pieptene" si pe cealalta pe drept. Cel mai usor e sa mergi pe drept la tencuiala. Dungile trase cu gletiera cu dinti trebuie sa fie pe latime ca sa ajute la evacuarea aerului. Se va lipi ca o ventuza pe perete. Nu vrei avea nevoie de dibluri daca aplici corect. Adezivul trebuie lasat sa se odihneasca cateva minute intre mixari, altfel nu va face priza. Instructiunile le aveti pe sac.

#5
eprat

eprat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2009
O sa procez si eu tot ca la aplicarea gresiei cu adeziv pe ambele parti ca sa prinda bine. Multumesc pentru sfaturi.

#6
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2022
Sfat din experienţa mea de după câteva renovări: nu mai lipiți-montați plăcile de polistiren pe pereţii exteriori "în puncte" (cu "mămăligi", cu spun românii)! Lipirea în acest mod scade drastic atât eficiența izolaţiei termice cât şi (sau mai ales) rezistenţa mecanică! Meşterii preferă lipirea "cu mămăligi" pt că merge mai repede şi este mai uşor pentru ei (pot jongla mai uşor, din mămăligi, cu "alinierea" la același nivel a plăcilor de polistiren, nu mai pierd timpul cu "pieptănatul", ș.a.m.d), iar beneficiarul preferă lipirea "cu mămăligi" pt că "iese mai ieftin" (consum mult mai mic de adeziv), dar nu faceţi altceva decât să vă bateţi joc de banii şi de timpul vostru!

Cea mai bună variantă este să trageţi material/adeziv pe toată suprafaţa plăcii de polistiren (pieptănat), plăcile de polistirent trebuie să fie perfect aliniate astfel încât să nu rămână deloc spaţiu între plăcile de polistiren, iar acolo unde nu este posibil şi la îmbinarea plăcilor de polistiren rămâne totuși ceva spaţiu se umple cu spumă (specială pt polistiren).
Apoi, este de preferat să nu folosiţi "ciuperci"/dibluri de montare (mai ales la pereţii construiţi din "cărămidă cu goluri"!), nu faceţi altceva decât să vă faceţi sită pereţii şi astfel să apară punţi termice, există adeziv special foarte bun, puternic şi ușor elastic, care permite lipirea plăcilor fără "ciuperci" (dibluri) de fixare până la o înălţime de 8 metri (asta înseamnă Parter+Etaj1+Etaj2), exemplu: Weber P50 Max2, dar ar trebui să găsiţi şi la alţi producători... (nu fac reclamă la Weber, sunt doar mulţumit de acest produs pe care l-am folosit până acum, dacă este considerată reclamă atunci rog un moderator să șteargă numele produsului).
Folosiţi o tencuială decorativă de bună calitate şi meşteri care se pricep să lucreze cu materiale ceva mai bune, altfel la prima grindină mai serioasă veţi constata că aţi cheltuit banii degeaba pe termoizolaţie!

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
respecta ce scrie in manual. trebuie obligatoriu adeziv pe placa si pus perimetral nu pe mamaligi.
nu te lua dupa sfaturi care "suna bine" ca o sa izolezi degeaba

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate